Dráma, izgalom, de jó a vége – Az idei Dakarról mesélt Gyenes Emánuel

Soha nem volt annyira izgalmas a Dakar-rali a szatmári Gyenes Emánuel számára, mint idén: büntetőperceket kapott, borultak a tervei, az utolsó előtti szakasz után pedig második lett a kategóriában, amelyben szinte két héten át vezetett. Szerdán a Dakar-hőst az Autonet Motorcycle Teamet fenntartó vállalkozásnál várták kollégái, a hagyományokhoz híven tortával és rengeteg gratulációval, vállveregetéssel köszöntötték.

Gyenes a torta megjelenését követően vallotta be: mindig örömmel tölti el, amikor visszanézi hónapok múlva a köszöntésen készült képeket, de a köszöntés pillanatában mindig feszült, kényelmetlenül érzi magát. Szerencsére a feszültség gyorsan elszállt, előbb munkatársainak, majd a sajtó képviselőinek is mesélt szaúd-arábiai versenytapasztalatairól.Soha nem volt annyira izgalmas a Dakar-rali a szatmári Gyenes Emánuel számára, mint idén | A szerző fotói

A célja összetettben a TOP20-ba való kerülés, az Original by Motul kategóriában (ahol a versenyzők szervizcsapat nélkül viszik végig a versenyt) pedig a dobogós helyezés. Vagy éppenséggel a győzelem, hiszen Mani 2011-ben, 2015-ben és 2020-ban is a dobogó legfelső fokára állhatott kedvenc kategóriájában. Összetettben a 20. hely jött össze, így a célt ebben az esetben is teljesítette. Hogy hogyan, az más kérdés, hiszen igen izgalmas volt a verseny.

„Jó tervvel indultam neki a versenynek: az első héten nagyobb előnyre akartam szert tenni, mert a köves szakaszokon jobban teljesítek, mint a homokdűnéken. A homokon egyszerűen lassabb vagyok, tizenöt Dakar után sincs olyan dűne-ismeretem, hogy tudjam, a homokhalom másik oldalán mire lehet számítani. Ezért a dűnék tetején lelassítok. Más versenyzők, akik rengeteget edzenek homokon, sokkal jobban ismerik a sivatagot. Ha ilyen versenyző megy előttem, én is jól haladok, látom a mozdulataiból, hogy majd mire számíthatok” – magyarázza a motoros.Szerdán a Dakar-hőst az Autonet Motorcycle Teamet fenntartó vállalkozásnál várták kollégáiSajnos az első héten két hiba is becsúszott: egy 30-as sebességhatárt jelző táblánál 32-vel „száguldott”, emiatt kisebb idő-büntetést kapott. De sokkal jobban fájt neki a 15 perces büntetés, amit egy GPS-ellenőrzőpont kihagyásáért kapott.

„Az ellenőrzőpont 50 méteres körzetébe kell érinteni, én néhány méterrel hibáztam, a GPS rendszer pedig későn szólt, hogy kimaradt a pont. Azonnal döntenem kellett: vagy megteszem a 8-8 kilométeres oda-vissza utat, vagy 15 perc büntetést kapok. A 15 perc jobban megérte” – tudtuk meg a Dakar-hőstől.

A két idő-büntetéses hiba miatt a pontlistán a nyomában loholó Benji Melot francia motoros lassan, de biztosan faragta le a hátrányt, hol ő, hol Gyenes nyerték a futamokat.

„Benjivel jól barátokká lettünk a versenyek során, minden futam után beszélgettünk, együtt vacsoráztunk. Tudtam, hogy a verseny második hetében jobb lesz nálam, mert évente 3-4 hetet edz homokon, egy ideig Dubaiban is élt” – tudtuk meg Gyenestől.

A félelme be is igazolódott, az utolsó előtti futamon a francia fiú beérte, egy perccel meg is előzte. Mivel a Dakar-rali szervezői franciák, érezhetően jobban szurkoltak ellenfelének, mint a Romániát egyedül képviselő motorosnak. A kategória szoros futamai sokkal nagyobb teret kaptak a hírekben, mint eddig bármikor.. „Soha nem szabad feladni a versenyt, a célig kell húzni”

„Az utolsó, 65 kilométeres versenynapok nem egymás után, hanem 15 motoros egyszerre indult. Jól rajtoltam, de nem nagyon bíztam benne, hogy nyerhetek. Ennek ellenére mindent beleadtam. A 27 kilométernél egy nehezen elérhető GPS-pont volt, amit sikeresen érintettem, ám az előttem haladó motorosok – köztük Benji Melot is kihagytak. Ők visszafordultak, három kilométert kellett visszamenniük. Ekkor tudtam, hogy esély van arra, hogy visszaszerezzem az első helyet. A 45. kilométernél hibáztam, lefektettem a motort, a mögöttem jövő versenyző pedig nekem jött. Kiszakadt a kipufogódobom, de más gondom nem volt. 15 kilométer volt még előttem. Szerencsésen beértem, és azonnal az órámat kezdtem nézni. Ha egy percen belül megérkezik az ellenfelem, vesztettem. Hatalmas kő esett le a szívemről, amikor három perc múlva ért be a francia fiú” – meséli a kategóriagyőztes. „Sokszor mondják és most nagyon igaznak bizonyult: soha nem szabad feladni a versenyt, a célig kell húzni” – fűzi hozzá.

Az izgalmas utolsó forduló az érzelmekig hatolt. Melot sírt, hogy nem sikerült a bravúr. Gyenes örült a győzelemnek, de nagyon sajnálta az összetört motoros társát.

Gyenes idei Dakar-motorját a Ion Tiriac vásárolta Maninak, miután az utóbbi versenyeken használt KTM-je a milliomos autó- és motor-kollekciójába került. A most használt motor is a gyűjteményt gazdagítja majd, törött kipufogódobbal, úgy, ahol a versenyt befejezte. A Dakar-trófea is egy hónapig a gyűjteményben lesz megtekinthető Bukarestben.Az idei évet tekintve a motoros enduro-futamokon vesz majd résztA motor egyébként jól teljesített: könnyebb volt az előzőnél, emiatt jobban illett Gyenes Emánuel motorozási stílusához. De 150-es tempó felett talán kicsit instabilabb volt, mint az előző járgány. Persze Maninak szerencséje is volt, hiszen az egész verseny ideje alatt a szokásos napi szervizen kívül nem volt más szerelnivalója.

Az idei évet tekintve a motoros enduro-futamokon vesz majd részt, mindenképp ott lenne a Red Bull Romaniacs hard-enduro versenyen, mely kapcsán világrekorder: ő az egyetlen, aki az összes kiíráson elindult és be is fejezte a versenyt. Ott lenne a Six Days nevet viselő, szintén pokolian nehéz versenyen is, amelyben 2015 óta nem indult négytagú román csapat. Most talán ez is összejöhet, Gyenes Emánuel vezetésével.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?