Rábukkantak József Attila egy eddig ismeretlen kéziratára

A budapesti Központi Antikvárium júniusi árverésén ott lesz a tételek között József Attila A kanász című versének 1932-ben született kézirata is.

Tízmillió forint kikiáltási árról indul a budapesti Központi Antikvárium licitjén József Attila egy egészen mostanáig ismeretlen kézirata. A lapot egy jegyzetfüzetből tépték ki, amelynek többi részét a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményében őrzik, és már régóta foglalkoztatja a vele foglalkozókat ennek az oldalnak a hiánya. A papíron József Attila A kanász című versének kézirata látható.

Forrás: Wikipédia

A füzet az 1932-es év közepén íródhatott, és többnyire a Külvárosi éj című kötet verseinek tisztázatát tartalmazza. József Attila minden bizonnyal ajándékba adta a verset Bálint Jenő nevelt lányának, akinek gyűjteményéből a tétel előkerült. Bálint Jenő művészeti körökben ismert szaktekintély volt, számos, többek között magyar és külföldi festőkről, szobrászokról szóló könyv szerzője. Gyakran mozgott írók, költők, színészek társaságában, ahová a lánya is sokszor elkísérhette. Az ő kollekciójából került elő Babits Mihály és Karinthy Frigyes egy-egy kéziratos feljegyzése is.

Mint azt a Központi Antikvárium a katalógusban kiemeli, az 1932-es év második fele sűrű időszak volt a költő életében. „Szeptemberben folytatódott az 1931 májusa óta húzódó per a Döntsd a tőkét, ne siránkozz kötet ügyében, sajtó útján elkövetett izgatás vádjával. Október 6-án a költő elküldte verseit Babits Mihálynak, akit ugyan személyesen igencsak megsértett A Tollban közölt pamfletjével, de Babits nem lehetetlenítette el ezután sem a fiatal költő munkásságát, sőt. Október 16-án megjelent a Külvárosi éj. A kéziratot tehát e kötet megjelenése után tépte ki a füzetből, és írta alá a költő.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?