„Örökbe fogadták” a tompaházai református templomot a nagyenyedi diákok
Alig telt el egy kis idő, amióta örömmel számoltunk be a Maszolon arról, hogy sikerült pénzforrásokat szerezni egyik értékes Fehér megyei Árpád-kori műemlék, a tompaházai református templom felújítására, és máris újabb jó hír érkezett: a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium 10.B osztályának csapata „örökbe fogadta” az épületet.
Mindez az Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket verseny felhívására történt. A csapattagok (Kiss Boglárka, Varga Áron, Kis Delinke, Kis Réka Rozália, Sípos Mária Beatrice, Sălășan Andrea) igencsak optimisták, hiszen nem először vesznek részt a közkedvelt versenyen. A tavaly, szintén Lőrincz Ildikó osztályfőnök irányításával, a székelykocsárdi református templomot népszerűsítették.
A diákok lelkesen sorolták csapatuk, a Tompaházi Református Templom Őrei céljait. Elmondásuk szerint szeretnék kiemelni a feledés homályából és másokkal is megismertetni azokat a különleges értékeket, történeteket, eseményeket, amelyek egyedivé teszik a templomot. Eddig már három podcastet készítettek a templomban található értékekről, illetve a hozzá kapcsolódó érdekes történetekről. Szakembereket, tanárokat, családtagokat, iskolatársaikat vontak be a népszerűsítő munkába, különféle eseményeket szerveztek a templomban, a Bethlen-kollégiumban és a magyarlapádi iskolában. Nagy élmény volt számukra Ladányi Sándor nyugalmazott lelkipásztorral beszélgetni, aki nem csak két lábon járó lexikon, hanem nagy mesélő hírében is áll.
„Változatos tevékenységekkel szeretnénk tudatosítani minél több emberrel, hogy a tompaházai református templom árpádkori templom, építészeti örökségünk egyik drágaköve, amely sok értéket rejt, és amelyről tudniuk kell elsősorban a környéken élő magyaroknak és nemcsak. Olyan eseményeket szeretnénk szervezni a templomban, amelyek ezt – a napjainkban már szórványtemplomot – újra élettel töltik meg” – sorolták lelkesen a gyerekek.
A nagyenyedi diákok hangsúlyozták: kiváló alakalom kínálkozik számukra azáltal, hogy nemsokára megkezdődnek a templom felújítási munkálatai, mert a népszerűsítés mellett, valami „konkrétabbat” is tudnak tenni a templomért. „Ritkán adódik alkalom arra, hogy betekintést nyerhessünk a restaurátori munkába és igazi szakemberekkel beszélhessünk. Szívesen segítkeznénk kétkezi munkával is a templom körül, de lehet elengedik, hogy egy kicsit ott inaskodjunk is és belekóstolhassunk a restaurátorok tevékenységébe, az lenne csak az igazi! Kezd egyre izgalmassabbá válni az egész!” – mondták a gyerekek, hozzátéve: bár a versenynek már vége lesz, mire ténylegesen segíthetnek a felújításban, ők továbbra is gondozzák majd a templomot.
CSAK SAJÁT