Felújítják a tompaházai református templomot

A tompaházai református egyházközség 2024 decemberének közepén vissza-nem-térítendő támogatást nyert a Nemzeti Örökségvédelmi Intézettől a Műemlékek Bélyegilletéke program „Restaurálás II.” alprogramjában. A támogatás célja a műemlék épület rehabilitációja, történelmi és képzőművészeti elemeinek restaurálása, valamint a használati komfort és biztonságos használat feltételeinek javítása.

A tompaházai református templom a Maros folyó menti falvak és kisebb települések román kori építészetének egyik legjelentősebb emléke. Megőrzött több részletet 12–13. századi eredeti megjelenéséből: a szentély kivételével fennmaradtak – többek között – a falai, a nyugati karzat, a torony román kori oszlopfői és lábazatai. Az épület különlegességének tekinthető, hogy eredetileg két nyugati toronnyal épült. Fontosságát tovább növeli a falak építéséhez használt római építőanyagok (sírkövek, oszlopok, nagyméretű római tegulák), valamint az újabb időszakok (17–19. század) értékes részletei, mint például a kazettás mennyezet, festett fa karzatok, kőszószék és szószékkoronája.
Felújítják a tompaházai református templomot

A település 1912-ben a Tompaháza és Újfalu nevű szomszédos falvak egyesítésével jött létre, majd 1920 körül a helyi származású Demetriu Radu görögkatolikus püspök emlékére kapta románul a Rădești nevet. A református templom az egykori Újfalu központjában helyezkedik el.

A templom alaprajza egy nyújtott téglalap alakú hajóból áll, amely nyugati oldalán egy falazott karzattal és központi toronnyal rendelkezik, valamint egy félköríves záródású szentéllyel, amelyet négy, látszólag véletlenszerűen elhelyezett támpillér támaszt. A nyugati karzat oldalfalai eltérnek a hajó homlokzati síkjától, mivel itt a fal vastagabb. A templom térfogatának legjellemzőbb eleme a nyugati torony, amely két szinttel a hajó tetőszerkezete fölé emelkedik. A belső tér legkülönlegesebb eleme a nyugati karzat, amely az épület első építési szakaszából származik. A karzat földszinti és emeleti szintje egyaránt három félköríves árkádot tartalmaz, a középső nagyobb, míg a szélsők kisebb nyitásúak.
A hajó és a szentély közötti átmenetet egy félköríves diadalív határolja, amely egyszerű profilú kő oszlopfőkre támaszkodik. A templom padlásán és a torony belsejében a különböző építési fázisok fontos részletei figyelhetők meg.

A projekt célja a templom veszélyeztetett állapotának megszüntetése, valamint a műemlék helyreállítása, konzerválása és értékeinek bemutatása. A projekt megvalósítása során a közösség bevonása és a helyi közösség ismereteinek bővítése is a kitűzött célok között szerepel, a karbantartási munkálatok biztosítása érdekében.

A tervezett munkálatok között szerepel a nyugati torony és a karzat tartószerkezeti megerősítése, a falak vakolása és meszelése a különböző építési szakaszok bemutatásával, az elektromos hálózatok cseréje, valamint a templom körüli eredeti járószint helyreállítása.
Az elnyert támogatás értéke 1 625 154 lej, amit a tompaházai református egyházközség 180 573 lej hozzájárulással bővít ki.
A tervezett munkálatok elvégzésére legfeljebb három év áll rendelkezésre, 2027. december 31-ig.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?