banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Önzetlenül munkálkodnak: négyen kaptak Tegyünk Kézdiszékért-díjat

A Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés hetedik alkalommal osztotta ki azokat a díjakat, amelyekkel olyan személyek munkásságát ismerik el, akik önzetlenül, becsülettel és alázattal dolgoztak és dolgoznak közösségükért. A kézdivásárhelyi Művelődési Központban csütörtökön tartott eseményen ezúttal négyen vehették át az elismerést.

„Ünnepségünkön azokat köszöntjük, akik feladatokat vállalnak, amiket kitűnően teljesítenek is. Díjazzuk közösségünk azon tagjait, akik önzetlenül, becsülettel, alázattal tettek és tesznek Kézdiszékért, annak polgáraiért. Felhívjuk a figyelmet azokra, akik nem vártak, várnak anyagi jutalmat, egyszerűen ott vannak, ahol segíteni lehet és kell, akiknek becsülettel végzett munkáját természetesnek vesszük, hiszen ez a jellemző rájuk. Dicséretet, tekintélyt érdemelnek mindannyiunk részéről, hisz méltó, hogy tisztesség adassék a közért tevékenykedőknek. A döntéshozatalkor, mint mindig, szem előtt tartottuk az általunk megfogalmazott tevékenységi köröket, hiszen számunkra fontos, hogy: támogassuk a helyi mesterségeket, közösséget építsünk, megismertessük természeti környezetünket, történelmünket értékelve építsük a jövőnket, őrizzük hagyományainkat, népszerűsítsük térségünket, tiszta és egészséges környezetben, egészségesen éljünk, térségünket vállalkozásaink által fejlesszük, fejlesszük a települések közötti kapcsolatokat és tegyünk azért, hogy utódaink itthon érvényesülhessenek” – mondta felvezetőjében Józsa Irén, nyugalmazott tanárnő, a tömörülés tagja.

A díjazottak a méltatók és a díjátadók társaságában | Fotók: Tamás Sándor Facebook-oldala

Az idei első díjazott Bakk-Vitális Mária-Kinga, a Wegener-Pro Sanitate Alapítvány kuratóriumának elnöke volt, akinek az érdemeit Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere méltatta, a díjat pedig Barta Vilmos és Szigethy Kálmán adták át. A polgármester kifejtette: olyan különleges személyiséget köszönthet, aki évtizedek óta példát mutat közösségi elkötelezettségből, emberségből és kitartásból. Bakk-Vitális Mária-Kinga, a Wegener Pro Sanitate Alapítvány kuratóriumának elnöke olyan ember, aki nemcsak irányított, hanem utat mutatott, nemcsak álmodott, hanem megvalósított. És amit megvalósított, nem önös érdekből tette, hanem belső ösztöntől vezérelve kívánt maradandó értéket teremteni – hangsúlyozta az elöljáró.

Bakk-Vitális Mária Kinga és Tamás Sándor

„Igen, segíteni és közösséget kovácsolni – ez jellemzi leginkább életét és munkásságát, amelynek elismerésképpen az RMDSZ Kézdivásárhelyi Nőszervezete már 2016-ban Közösségépítő Nő díjat nyújtott át számára, 2021-ben pedig ugyancsak az RMDSZ Ezüstfenyő-díjban részesítette Kolozsváron, de volt már Év asszonya is Háromszéken, és ezek mellett megannyi kitüntetést érdemelt ki. De a legnagyobb díjat nem oklevelek vagy szobrok formájában kapta, hanem azoknak az embereknek a szeretetében és tiszteletében, akikhez tettei révén közel került. Ezért is hangsúlyos a Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés mostani elismerése, hiszen a helyi közösség tiszteletadó meghajolását jelképezi a nevéhez fűződő számtalan karitatív és közösségépítő program előtt” – jelentette ki Bokor Tibor, hosszasan sorolva azokat a megvalósításokat, amelyek Bakk-Vitális Mária-Kinga nevéhez fűződtek.

A második díjazott dr. Erdélyi Csaba nyugalmazott osztályvezető belgyógyász főorvos, orvosigazgató volt, laudációját dr. Tarczali Mária tartotta, a díjat Szőcs Szigyártó Emese és Tóth László nyújtotta át.

A méltató a díjazott egy gondolatát is idézte: „Egész orvosi pályafutásom alatt tiszteletben tartottam a hippokratészi elvet, miszerint: sokkal fontosabb ismerni, a betegség milyen embert érint, minthogy az embernek milyen betegsége van.” Tarczali Mária kifejtette: a főorvos több száz idős beteg ember történetét ismeri, állandó kapcsolatban áll velük, tanácsolja, gyógyítja őket.

Dr. Erdélyi Csaba is díjat kapott, Bokor Tibor gratulációját fogadja

„Ez az igazi gerontológia, azaz időskori egészségápolás, ezen a szakterületen ma is orvos- és asszisztenshiány van. Nem véletlen, hogy a Kézdivásárhelyi Kórház éppen egy ilyen osztályt hozott létre. Azt gondolom, hogy dr. Erdélyi Csaba főorvos fáradhatatlan munkája és példás helytállása még hosszú évtizedekig megmarad a kézdiszéki polgárok emlékezetében. Dr. Erdélyi Csaba nyugalmazott belgyógyász főorvos a legidősebb aktív felsőháromszéki orvos, ugyanolyan érzékeny és sebezhető, mint más ember, és a teherbírása sem végtelen, de aki mégis mindenből, szeretetből, tiszteletből is, a legtöbbet képes adni nekünk” – hangzott el a méltatásban.

A harmadik elismerést dr. Kinda István néprajzkutató, a Székely Nemzeti Múzeum muzeológusa, később az intézmény tudományos tanácsának elnöke vehette át. Gazdag tevékenységét Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke foglalta össze, az elismerést pedig Csüdör Katalin és Hegedüs Ferenc adták át.

Kinda Levente Csüdör katalin és Hegedűs Ferenc társaságában

„Nemzedékének kiváló kutatója, muzeológusa, már ezért is hálásak lehetünk, mi, kézdiszékiek, de tulajdonképpen egész Háromszék hálás lehet, hogy megnyertük szűkebb szülőföldünknek Kinda Istvánt, aki a Székely Nemzeti Múzeumban teljesedhetett ki. Kinda István erdőszentgyörgyi születésű, elemi és általános iskoláit szülővárosában, Havadtőn és Gyulakután végezte, majd a segesvári Mircea Eliade Elméleti Líceumban érettségizett. Egyetemi és mesteri oklevelet a kolozsvári BBTE Néprajz és Antropológia Tanszékén, doktori fokozatot a Debreceni Egyetemen szerzett néprajzból és kulturális antropológiából. 2005 márciusában került Háromszékre, ahol a Székely Nemzeti Múzeumban kezdett dolgozni muzeológusként, később az intézmény tudományos tanácsának elnöke lett. Tehetségét szerzőként, szerkesztőként, előadóként és szervezőként egyaránt megmutatta: 12 könyvet és több mint 100 tanulmányt írt, 25 könyvet szerkesztett, 30 dokumentumfilm néprajzi szakértője” – méltatta a szakembert a háromszéki önkormányzat vezetője.

A negyedik díjat Kocsis Károly újságíró, szerkesztő vehette át Orbán Imolától és Fórika Balázstól, az érdemeinek méltatását Sántha Attila költő végezte.

Tamás Sándor gratulál Kocsis Károlynak

„Kocsis Károly hozta létre és működteti 1996 óta a Székely Hírmondót, amely magát kezdetben Kézdivásárhely, 1998-tól Kézdi- és Orbaiszék, majd 2002-től a megye legelső lapjaként határozta meg. Az 1904 és 1944 között megjelent Székely Újság után ez lett Kézdiszék leghosszabb életű sajtóterméke. Külön kiemelendő, hogy a lap központja mindig Kézdivásárhelyen volt, még akkor is, amikor napi megjelenéssel az egész megyét szolgálta ki. A lap kézdi szemmel tekint a világra, ami nagyban köszönhető főszerkesztője lokálpatriotizmusának. (…) Az, hogy mára a lap nyomtatott formája megszűnt, már nem neki róható fel, hanem az olvasási szokások megváltozásának, az online hírfogyasztás előretörésének, valamint az új tulajdonos merkantilis szemléletének” – mondta Sántha Attila.

A rangos eseményen közreműködött a Cserkész Emese által vezetett Voces énekkar, valamint Kaly Roland énekes is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?