Negyvenéves évforduló: közös előadást készít a Figura Stúdió és a Tamási Áron Színház
Idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, amely ez alkalomból közös előadást készít a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával az egykori alapító igazgató, Bocsárdi László rendezésében. Már elkezdődtek Eugène Ionesco Rinocéroszok című darabjának próbái a sepsiszentgyörgyi társulat kamaratermében.
A két színház egy tőről fakad, hiszen a nyolcvanas években kísérleti színházi műhelyként vált ismertté a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió, majd az onnan Sepsiszentgyörgyre érkező színészek révén ugyanezen az úton indult el a Tamási Áron Színház is, idézte fel Bocsárdi László.
„A Figura ébresztett rá arra, hogy a színház az én utam, ott kezdtem el konkrétan színházzal foglalkozni, a Tamási Áron Színház pedig az a hely, ahol kiteljesedett a színházi pályám rendezőként és társulatvezetőként is. És úgy érzem, hogy azóta is megmaradt bennem a keresgélő, kísérletező kedv” – fogalmazott Bocsárdi László.
Emberi testből, érzelmekből, gesztusokból épülő színház
„Ionesco azt vallotta, hogy a színház olyan formában tudja átadni az érzelmeket, átélhetővé tenni az érzéseket a néző számára, amire a nyelv önmagában nem képes”. Bocsárdi László ugyanezt gondolja és ezt a fajta színjátszást képviselte már a Figura alapításakor. „Egy vágy volt bennem, amikor elkezdtem rendezni, hogy máshogyan épüljön fel a mi színházunk, mint amit addig láttam: nem az irodalom felől, hanem az emberi testből, érzelmekből, gesztusokból” – vallotta Bocsárdi László. A rendező szerint a Rinocéroszok Ionesco egyik legkomplexebb szövege, amelyben érzékelhetően megjelennek emberi karakterek is.
A két társulat közös előadásában hat gyergyószentmiklósi és nyolc sepsiszentgyörgyi színész játszik, közülük nem hiányoznak az egykori figurások sem. A gyergyói társulatából Bartha Boróka, Barti Lehel-András, Faragó Zénó, Moşu Norbert-László, Pascu Tamara és Tamás Boglár vesz részt az új produkcióban, a szentgyörgyi társulatból pedig D. Albu Annamária, Pálffy Tibor, Szakács László, Derzsi Dezső, Göllner Boróka, Kónya-Ütő Bence, Márton Lóránt-László és Pignitzky Gellért.
A következő évadban tartják a bemutatót
A társulat tájékoztatása szerint az olvasópróbák a Tamási Áron Színház kamaratermében kezdődtek, az első rendelkezőpróbákat Gyergyóban tartják. A díszletek, jelmezek a sepsiszentgyörgyi színház műhelyeiben készülnek. A bemutatókat viszont csak a következő évad elejére tervezik, a gyergyószentmiklósit augusztus legvégére, a sepsiszentgyörgyit szeptemberre.
„Ez az első alkalom, hogy Gyergyóban dolgozom, amióta eljöttem onnan. Éppen harminc éve rendeztem ott utoljára, és érdekes módon a Kasimir és Karoline című előadás is koprodukció volt, közös szereposztással. Gyakorlatilag azzal az előadással valósult meg a Tamási Áron Színház és a Figura Stúdió Színház fúziója” – mesélte Bocsárdi László rendező a próbakezdés előtt.
CSAK SAJÁT