Korabeli tárgyakat gyűjtenek a Sepsiszentgyörgyön épülő Kommunizmus Múzeumának
Az egykori sepsiszentgyörgyi Dohánygyár egyik épületében jövő nyáron nyílik meg a Kommunizmus Múzeuma. A három emeletnyi kiállítás korszakokra bontva, interaktívan mutatja be Közép- és Kelet-Európa 20. századi történetének legmeghatározóbb időszakát, az államszocializmus évtizedeit.
Az építkezéssel párhuzamosan zajlik az 1948–1989-es éveket megidéző, a korhoz kötődő tárgyak és dokumentumok gyűjtése a Romániában egyedülálló múzeum számára. Annak érdekében, hogy minél átfogóbban és hitelesebben mutathassák be ezt a korszakot, a sepsiszentgyörgyi városháza felhívással fordult a lakosságához, hogy adományozzanak a kommunizmus időszakából származó tárgyakat, dokumentumokat, fényképeket.
Egy korábbi felhívás eredményeként az ország számos részéből már több mint ötvenen adományoztak. Vannak köztük kuriózumok is, mint egy titkosszolgálati fényképezőgép, amit egy cigarettás dobozba építettek be. A raktárban vannak már rádiók, filmtekercsek, elektromos radiátorok, korabeli folyóiratok, könyvek, varrógépek, bőröndök, kávéőrlő, szifonos üveg, korcsolya, jelvények, érdemrendek, kazetofon, főzőkályha, ércből készült vécétartály, írógép, bútorok, befőttes üvegek, mosóporos doboz, címer is.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat megbízottja, Váry O. Péter már az adományozási felhívás előtt elkezdte gyűjteni a tárgyakat. Kezdetben saját otthonából, majd régi épületek padlásain kutatta a kommunizmus időszakából fennmaradt tárgyakat, de rendszeres látogatója az ócskapiacoknak és a köztisztasági vállalat lerakójának, ahová a lomtalanítások után kerülnek ki olykor értékes darabok. Emellett jelen van az ipari, turisztikai létesítmények felszámolásakor is, hiszen ilyen alkalmakkor nagy esély van a múzeum számára fontos tárgyakat találni.
A tárgyak közül azok a legértékesebbek, amelyeknek történetük van, például a Dohánygyár előadócsoportjának egy román énekfesztiválon való részvételének jutalmaként adományozott diploma úgy maradt fenn az utókor számára, hogy újrahasznosították, a hátoldalára a gyári felvonók használati utasításait ragasztották fel.
Értékké válthat a kommunizmusból megmaradt lom
Váry O. Péter szerint a majdani múzeum számára várnak még falvédőket, posztereket, óriásplakátokat, festményreprodukciókat, horgolt terítőket, órákat, illetve hiány van iskolai, pionír, munkás vagy katonai egyenruhákból és szükség van kommunizmus korabeli játékokra, tisztálkodási és piperecikkekre, magnetofonra, villanyborotvára és érc fürdőkádra is.
Szintén szükség lenne az értékes dokumentumoknak számító kulákká nyilvánításokról, kényszerlakhelyekről, elkobzásokról szóló iratokra, korabeli tömegrendezvényekről készült felvételekre. Amennyiben az adományozók ragaszkodnak az eredeti okmányokhoz, fényképekhez, a múzeum munkatársai digitalizálják azokat.
Megjegyzik, hogy a sepsiszentgyörgyi városháza segítséget tud nyújtani a tárgyak elszállításában is. A Kommunizmus Múzeumának szánt adományt a 0740–071036-os telefonszámon Váry O. Péternek jelezhetik.
Megmutatni gyermekeinknek milyen volt az élet a 60-as, 70-es, 80-as években
Sokan emlékeznek a 60-as, 70-es, 80-as években milyen volt a társadalom, milyen volt a közösségi lét, annak minden visszásságával, abszurditásával, milyen érzés volt órákig sorban állni, porcióra vásárolni a kenyeret, pult alatt hozzájutni a narancshoz. „Mi ebben a rendszerben nőttünk fel, és sorsfeladatunk ezt megmutatni gyermekeinknek” – fogalmazott Antal Árpád polgármester.
Az egykori sepsiszentgyörgyi Cigarettagyár udvarán, a 3000 négyzetméteres dohányraktár épületén hét helyi vállalkozásból álló konzorcium dolgozik, hogy 2026 nyaráig elkészüljön az országszinten egyedi múzeum. Az alagsor a rendszer brutalitását szemlélteti majd, a második szint a kommunista politikai és gazdasági hatalomátvételt, a vidéki és a régi elit megtörését, a Magyar Autonóm Tartományt, a mindennapi életet, a harmadik szinten a Ceaușescu korszak kap helyet, és az 1989-es forradalom bemutatásával zárul a kiállítás.
Tervek szerint a látogató interaktív módon kapcsolódik be a korszak különböző eseményeibe: kihallgatják, majd válaszai alapján a megfelelő terembe küldik, majd deportáltak történetein keresztül ismerheti meg az akkori eseményeket, kibérelhet egy olyan lakást, amelyben a rendszerhez korhűen lesz kialakítva a bútorzat, de áramkiesések és csöpögő csapok is lesznek, hiszen ezek mind hozzátartoztak az akkori életérzéshez.
A vetített anyagok, fotók, tárgyak, interaktív felvonón kívül a szabadulószobákból is megpróbálhat kijutni. A gyerekeknek két teremben tartanak múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de lesz két időszakos kiállításokra fenntartott kiállítótér, valamint helyet kap majd egy ajándékbolt, egy korabeli cukrászda és egy tetőtéri kávézó is.
CSAK SAJÁT