Így ünnepelték a Márton-napot Nagyenyeden
A felnőttek számára Márton-napi bált szerveztek, a gyerekek lámpás felvonulással ünnepeltek a Bethlen Gábor Kollégiumban. Az elmúlt napok kiemelt eseményei a Márton-naphoz kötődtek a Maros parti kisvárosban.
Nagyenyeden és környékén nem maradtak fenn különleges, Márton napjához fűződő népszokások, ennek ellenére néhány éve sikerült két olyan tematikus programot meghonosítani, amelyek gyors befogadásra leltek és egyből közkedveltté váltak.
Szombaton, november 9-én tartották meg a Márton-napi bált és az újbor ünnepét, amelynek az elegáns Két Fűzfa Étterem adott otthont. A Fehér megyei RMDSZ és a Dr. Brendus Gyula Egyesület szervezésében a Márton-napi bál idén is szép számban összehozta a környék magyarságát. Elsőként 2018-ban szervezték meg ebben a formában. Azóta évente kétszáznál több személy vesz részt a bálon, akik a megye több településéről érkeznek. A jelenlevőket Lőrincz Helga, a nagyenyedi RMDSZ elnöke üdvözölte.
A jó hangulatú bálban a minőségi zenét a magyarlapádi Pirospántlikás zenekar, illetve Váradi Dániel biztosították. A szervezők a főnyereményeket is az ünnephez igazították: egy vidáman gágogó, kövér lúd és több liter finom újbor képezték a tombola meglepetéseit.
Hétfőn, november 11-én, nagyszabású Márton-napi ünnepséget szerveztek az óvodások és kisiskolások számára a Bethlen Gábor Kollégiumban. A tanintézményben régóta tartanak Márton-napjához köthető foglalkozásokat, ám a vigadalmat ebben a formában a torockói Duna-Ház kezdeményezte 2019-ben hagyományteremtő szándékkal, és azóta a családbarát program évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Az óvodások és kisiskolások számára külön-külön interaktív zenés-táncos foglalkozásokat kínáltak a kollégium dísztermében, de a délelőtt folyamán is érintették a témát a tanórákon és elkészítették a nélkülözhetetlen lámpásokat. Mindenki talált kedvére valót: gyermekjátékok, mondókák, ének- és tánctanítás, illetve csoportokra bontott kreatív kézműves foglalkozások szórakoztatták a résztvevőket. Jelen voltak a szülők és nagyszülők is, akik szívesen bekapcsolódtak a tevékenységekbe. A nap folyamán a gyerekek játékos, szórakoztató formában ismerkedhettek meg a Márton-napi népszokásokkal, néprajzi érdekességekkel. Vidám ügyességi és dramatikus játékokkal, Márton-napi mondókákkal elevenítették fel a legendás Szent Márton életének fontosabb jeleneteit.
Az ünnepségen a magyarlapádi Csegely népi zenekar húzta a talpalávalót, néptáncot oktatott Péter Orsolya és Pálffy Zsófia, a kézműves foglalkozásokat és a szervezőmunkát a Bethlen Gábor Kollégium lelkes óvónői és tanítónői végezték el.
Idén is sötétedés után kezdődött a látványos szabadtéri lámpás felvonulás, amikor a kollégium udvaráról a résztvevők Márton-napi gyermek- és népdalokat énekelve felvonultak a tornakertbe és megkerülték azt.
Az eseményen jelen volt Zudor Imola, a Duna-Ház programszervezője is, akit lenyűgözött a vidám esemény, a közösségi élmény és a lelkesedés, szerinte ezek működtetik a leghitelesebben a Duna-Házat is, ezek töltik meg tartalommal és lélekkel annak programjait.
CSAK SAJÁT