Gálfalvi Zsolttól búcsúzik a Romániai Írószövetség és az RMDSZ

A csütörtökön, életének 88. évében elhunyt Gálfalvi Zsolt író, színi- és irodalomkritikustól búcsúzik a Romániai Írószövetség Marosvásárhelyi Fiókja és az RMDSZ.

Mint a Romániai Írószövetség Marosvásárhelyi Fiókjának nekrológja felidézi, Gálfalvi Zsolt Marosvásárhelyen született 1933. november 30-án, a kolozsvári Bolyai Tudományegyetemen magyar nyelv és irodalom szakon végzett 1955-ben, 1951-től kezdve az Utunk szerkesztőségében is dolgozott, majd 1956-tól az Igaz Szó belső munkatársa, 1962-től főszerkesztő-helyettese. Egyidejűleg 1967 és 1969 között a marosvásárhelyi Állami Magyar Színház igazgatója. 1969-től az Előre, 1970–71-ben A Hét főszerkesztő-helyettese; 1971 és 1975 között a Szocialista Művelődési és Nevelési Tanács nemzetiségi igazgatóságának vezetője, 1975-től A Hét főmunkatársa. 1977-től tagja az Írószövetség Vezető Tanácsának. 1989 után A Hét főszerkesztője, a Románia Magyar Írók PEN Clubjának alapítója és elnöke.Gálfalvi Zsolt | fotó: a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának Facebook-oldala

„Rendkívül felkészült irodalomkritikusként és esszéíróként magasra emelte a mércét, és valamiféle arbiter elegantiae volt a romániai magyar irodalmi életben. De akárcsak más jelentős erdélyi közéleti személyiségek esetében, nála sem lehet szétválasztani az életet és a művet, a kettő egyetlen egész, és közéleti szerepvállalása éppen olyan fontos volt, mint irodalomkritikusi és esszéírói munkássága” – olvasható az írószövetség nekrológjában.

„Ahhoz az értelmiségi nemzedékhez tartozott, amely Kós Károlyék transzilván elkötelezettségét követve, felelősséget érzett a magyar intézmények működéséért. Íróként, szerkesztőként vagy színházigazgatóként ez a felelősség vezérelte. Amikor létrejött a Romániai Magyar Írók PEN Clubja, szívósan és következetesen megküzdött azért, hogy elismertesse Romániában és a Nemzetközi PEN Clubban is az új intézményt. Később a Román Televízió Igazgató Tanácsának korelnökeként egy ideig el kellett látnia a tényleges elnöki teendőket, és hamar bebizonyította, hogy mindenki megelégedésére, talán elődeinél is jobban irányítja a közszolgálati televíziót. Azt sem felejthetjük, hogy televíziós elnökként is intézményalapító tudott lenni, hiszen neki is köszönhető, hogy létrejött a Román Televízió Marosvásárhelyi Területi Stúdiója, magyar és román szerkesztőséggel” – folytatódik a megemlékezés.

„Felsorolni is nehéz, hogy mennyi mindent tett az erdélyi magyar közösségért a kommunista diktatúrában, majd az RMDSZ egyik alapítójaként a társadalomszervezésben, azon belül is az irodalmi élet szervezésében” – kezdi búcsúzó sorait Kelemen Hunor, az RMDSz elnöke. „Soha nem a reflektorfényben végezte a munkáját, nem futott el a felelősség elől és vállalta a kockázatot, ha a közéleti szereppel éppen kockázat is járt” – olvasható a nekrológban, amely a következő sorokat idézi Gálfalvi Zsolttól: „a felelősség nem számonkérés, hanem az, ami az emberen belül munkál, amikor ír, szerkeszt, emberekkel beszél, amikor megteremti a közösségi légkört, amelyben értelmes esélyeket valóra lehet váltani. Enélkül nincs szabadság, se teremtő erő.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?