A filmművészet legjavából állították össze a 18. Bukaresti Magyar Filmhét programját
A legújabb magyar filmek, nemzetközi fesztiválokon díjazott alkotások, aktuális témákat boncolgató dokumentumfilmek, válogatás az elmúlt év erdélyi filmtermése, a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának friss gyöngyszemei, egészestés felnőttanimációs film, gyermekeknek szóló filmek és animációs-foglalkozások szerepelnek a 18. Bukaresti Magyar Filmhét programjában november 10–17. között.
November 10–17. között tizennyolcadik alkalommal szervezik meg a Bukaresti Magyar Filmhetet, amely a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest márkanevévé vált rendezvénye. A magyar film bukaresti ünnepén a Román Parasztmúzeum mozijába hívják a közönséget, hogy együtt nevessenek, könnyezzenek, tapsoljanak a magyar filmes világgal, több esetben magyar filmes alkotókkal, színészekkel, meghívottakkal közösen.
A Filmhét szokásos hétfői megnyitóját megelőzi idén is a fesztivál 0-ik napi rendezvénye, melynek az intézet ad otthont: a román közszolgálati televízió Magyar Adásának 55. évfordulója alkalmából készült kiállítás megnyitójára várják a nagyérdeműt. A Román Televízió 1969. november 23-án sugárzott először magyar nyelven. Az évfordulós kiállítás a több mint fél évszázad változásait és a vele járó kihívásokat kívánja illusztrálni a különböző korszakok főbb jellemzőit magukon hordozó tárgyi emlékek segítségével. A kiállítást megnyitja Mosoni Emőke, a Magyar Adás főszerkesztője.
A 18. Bukaresti Magyar Filmhetet Szimler Bálint Fekete pont című filmjével indítják, a rendező jelenlétében. A film idén nagy sikerrel debütált a Locarno-i Nemzetközi Filmfesztiválon, ahol három díjjal jutalmazták: megszerezte a Boccalino d’Oro – Legjobb rendezőnek járó díjat, amit a független kritikusok ítéltek meg, Mészöly Anna elnyerte a Legjobb színésznőnek járó díjat és a Concorso Cineasti del Presente zsűrije Különdíjban részesítette a filmet. A luxemburgi Cineast Nemzetközi Filmfesztiválon Különdíjjal ismerte el a fesztivál zsűrije a Szimler Bálint filmjét.
Az elmúlt évek magyar elsőfilmes sikereinek „laboratóriuma” a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programja keretében elkészült filmek közül, a bukaresti közönség a Hevér Dániel rendezte Valami madarak filmjét és a több mint húsz nemzetközi fesztiválon sikeresen szereplő, Csáki László rendezte Kék Pelikán animációs dokumentumfilmet láthatja. Hevér Dániel elkíséri Bukarestbe az egy különleges barátságról szóló filmjét, amelyben egy rakoncátlan tinédzser egy nyűgös nyugdíjas úrral találja meg a közös hangot. A rendszerváltás hangulatát megidéző Kék Pelikán animációs dokumentumfilm eddig nyolc rangos nemzetközi díjat kapott, köztük legutóbb, októberben a bukaresti Animest Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon nyerte el a fesztivál nagyjátékfilmes szekciójának díját, valamint a „tinédzser zsűri” is ezt a filmet találta a legjobbnak.
A Filmhét keretében lesz először látható Bukarestben a népszerű román színész, Bogdan Dumitrache főszereplésével a Magasmentés, amelynek vetítését követően Bogdan Dumitrache mellett Fésős András, a film rendezője és Takáts Andrea színésznő fognak a közönség kérdéseire válaszolni. A pszichológiai dráma egy akciókkal teli hőstörténet, egy apa és fia története, valamint látlelet egy reményvesztett városról.
Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának második része is szerepel a 18. Bukaresti Magyar Filmhét programjában – miután 2016-ban vetítették az első részt, az Ernelláék Farkaséknál filmes kamaradrámát. A Kálmán-nap című filmben az intimitás és a szexualitás hiányából fakadó feszültségek és morális dilemmák kerülnek a középpontba. A történet megtévesztően egyszerű és hétköznapi, amit az apró részletek tesznek lenyűgözővé.
Idén is lesz történelmi témájú film a Filmhét programjában, a Tóth Barnabás rendezte Mesterjátszma tökéletes ötvözése a valós és fikciós elemeknek, amelyben egy fiatal pár 1956-ban az utolsó menekültvonattal próbálja elhagyni az országot. Miközben a vonaton találhatók az egyház ereklyéi is, egy mindent eldöntő sakkjátszma során dől el, nemcsak a kincsek sorsa, de a szerelmesek élete is.
A Fazakas Péter rendezte Ma este gyilkolunk krimi-vígjáték felvonultatja a kortárs magyar színészóriások legjavát. A film forgatókönyve szerint a színészotthonba kényszerült idős színészek egy feltételezett gyilkosságnak próbálnak a végére járni és a film komikumát pont az adja, hogy a nagyszerű színészek a valós élethelyzetben is tökéletesen „játszanak”, így pedig nehéz eldönteni, hogy ki hazudik és ki nem.
A Filmhét programjában mindig biztosítanak helyet az erdélyi filmtermésnek is. Idén egy erdélyi alkotók által készített kisjátékfilmes blokk mellett bemutatják az első magyar sikerfilm mozgóképes rekonstrukcióját, a Sárga csikót, amely 1913-ban, Kolozsváron készült és ez volt az első egészestés erdélyi játékfilm. A film Janovics Jenő forgatókönyve alapján, a francia Félix Vanyl rendezésében készült. Noha a film világszerte forgalomba került, sajnos ma egyetlenegy kópia sem fellelhető. A Pathé archívumában őrzött kópia is megsemmisült az 1950-es években. Az eredeti 1540 m hosszú filmből mindössze 135 m maradt fenn a Magyar Nemzeti Filmarchívumban, ez alapján készítette el Zágoni Bálint, a kolozsvári némafilmgyártás lelkes kutatója a film történetének mozgóképes rekonstrukcióját.
Az erdélyi rövidfilmes válogatásban a bukaresti közönség Hatházi Rebekát új alkotói státuszban is megismerheti. Miután Reisz Gábor Magyarázat mindenre film szereplőjeként láthatta a közönség, idén januárban illusztrátorként az Ilarie Voronca kötethez készített kollázsaiból szerveztek kiállítást, most filmrendezőként is bemutatkozik.
Rövidfilmes összeállítás is bekerült a 18 Bukaresti Magyar Filmhét programjába, az elmúlt évben díjazott magyar alkotásokkal. Többek között a mintegy 30 nemzetközi díjat bezsebelt Karácsony Péter rendezte Kis hatalmasok, illetve Jászberényi Sándor novellájából készült rövidfilm is látható lesz.
Az intézet korábban elindított egy évente bemutatásra kerülő Magyar Klasszikusok sorozatot, amelyben a Magyar Filmarchívum felújítási munkáiból mutatnak be alkotásokat. Idén a Filmhét keretében Fehér György Szürkület és Dobray György – Horváth Péter rendezőpáros Szerelem első vérig filmeket vetítik, valamint a kiskorú nézőknek is a Filmarchívum gyűjteményéből válogatnak: a Palásthy György rendezte Hahó, Öcsi! és a Foky Ottó rendezte Misi Mókus kalandjai film is vászonra kerül.
A Filmhét dokumentumfilmes programjában idén két film lesz látható: a Pigniczky Réka és Kiss Gergő rendezte 56/Z azt mutatja meg, hogy mit jelent a Z generáció számára az 1956-os forradalom és szabadságharc. A film azt követi, ahogy a Memory Project archívum és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) közösen megtervez egy 1956-ról szóló installációt és az elkészült alkotások azt mutatják be, hogy mit jelent a mai fiatalok számára a forradalom emléke, mindezt párhuzamba állítva az 56-os generáció emlékeivel. Emellett a művészeti alkotás folyamatát is leköveti a film: az ötletek megszületésétől a tervezésen át az installációk kivitelezéséig. A film két rendezője elkíséri a filmet Bukarestbe és részt vesz egy közönségtalálkozón a film vetítése után.
A manapság, egy bizonyos rétegközönség körében, egyre nagyobb teret hódító tetoválásról szóló dokumentumfilm, a Varrat ezt globális jelenséget járja körül, rendkívül alapos dokumentálással, kutatva annak a tömegkultúrára gyakorolt hatását, és nem utolsó sorban annak próbál utánajárni, miért döntenek olyan kaliberű világsztárok, mint Cate Blanchett, Lewis Hamilton vagy Orlando Bloom, hogy a fél világot átutazzák, csak azért, hogy egy-egy magyar tetoválóművész munkája örökre a bőrükön maradjon.
A Filmhét keretében Erdős Emese, az NFI-Filmarchívum oktatási projektmendzsere tart mozgóképes műhelyt az Ady Endre Líceumban, illetve a Román Parasztmúzeum mozijában.
A 18. Bukaresti Magyar Filmhét kiegészítő vetítésére november 10-én, vasárnap az Intézetben kerül sor, ahol a WASP Studios által kezdeményezett 89’ through 35mm project keretében vetítik Hámos Gusztáv: 1989 A televízió valódi hatalma video-esszéjét.
A rendezvény részletes programja itt érhető el.
CSAK SAJÁT