Siklódy Tibor életmű-kiállítása Marosvásárhelyen
Siklódy Tibor marosvásárhelyi festőművész emlékére nyílt kiállítás szerdán este a Kultúrpalota földszinti kiállítótermeiben. Az 1929-ben, Bándon született festőt egész életén át kísérte a gyermekkor hangulata, a táj szépsége, a mezőségi falu jellegzetes képe. Tanulmányait Marosvásárhelyen kezdte a Városi Szabad Festőiskolában, amelynek 1945-1948 között volt a diákja, azt követően pedig 1949-1954 között a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Fősikolán szerzett diplomát. Tanára volt Bordi András, Kádár Tibor, Miklóssy Gábor és Mohi Sándor.
Siklódy, ahogy a tárlaton kiállított munkái is tanúsítják, főleg tájképfestő volt, akit erdélyi, ugyanakkor európai festőnek is tartanak, a nagybányai iskola és az összeurópai tájképfestészet hajtásának. Olajban, akvarellben, gouache-ban egyaránt egyénit alkotott, saját stílus jellemezte.
Mana Bucur, a Romániai Képzőművészek Országos Szövetsége Maros megyei szervezetének elnöke megnyitóbeszédében elmondta azt is, hogy 1500-nál is több festményt hagyott maga után a művész, alkotásait magángyűjteményekben, szépművészeti múzeumokban, nemzeti galériákban, állami intézményekben őrzik.
A kiállításmegnyitón bemutatták azt a monográfiát is, amelyet a három éve elhunyt művész fia, ifjabb Siklódy Tibor szerkesztett, az apjáról megjelent cikkeket, tanulmányokat foglalva kötetbe, fotókkal illusztrálva azt. A kötetről dr. Nagy Attila beszélt, aki elmondta, örömmel vállalta el a könyv előszavának a megírását, hiszen személyesen ismerte Siklódy Tibort.
A tárlatnyitón levetítettek egy protréfilmet is a művészről, aki életéről, művészetéről, gyerekkoráról, indulásáról beszélt halála előtt néhány esztendővel.
A termet zsúfolásig megtöltötte a közönség, akik közül többen is elmondták, meglepetés számukra a most látható gyűjteményes kiállítás, hiszen ebben az összeállításban, ennyi festményt még nem láttak Siklódytól. „Nem is tudtam, hogy ilyen festményei is vannak. Ezek gyönyörűek, bámulatos, hogy ilyen tájképeket tudott festeni" – mondta a maszol.ro-nak Bálint Károly szobrászművész, aki ismerte Siklódyt, több kiállításon is találkozott alkotásaival, most mégis elcsodálkozott a látottakon.