Visszatérhetnek a malawi iskolákba a raszta hajviselet miatt korábban kitiltott diákok

Visszatérhetnek a malawi állami iskolákba a raszta hajfonatokat viselő diákok a legfelsőbb bíróság ítéletének köszönhetően. A rasztafári közösséghez tartozó diákok szülei azért fordultak bírósághoz, hogy gyermekeik tanulhassanak, és kárpótolják őket a kimaradt időszakért - számolt be róla szerdán a The Guardian.

A délkelet-afrikai országban a becslések szerint mintegy 1200 rasztafári gyerek folytathatja az állami iskolákban a tanulmányait júniustól. A raszta hajat viselő tanulók több mint egy évtizede nem vehettek részt az állami oktatásban.

A malawi legfelsőbb bíróság márciusban semmisítette meg a rájuk vonatkozó tiltást. Azóta mintegy hétezer iskolát értesítettek levélben arról, hogy a raszta hajú gyerekek kitiltása az osztálytermekből alkotmányellenes volt. A legfelsőbb bíróság bírája, Zione Ntaba utasította a malawi oktatási minisztériumot, tájékoztassák az iskolákat arról, hogy június 30-tól kötelező felvenniük a rasztafári gyerekeket is.

Malawiban az általános iskolai oktatás ingyenes, de a beiratkozáshoz korábban minden gyereknek le kellett vágatni a haját.

Az 1930-as években kezdődött rasztafári mozgalom egyesek számára vallás, mások számára életforma. Malawiban mintegy 15 ezren tartoznak a vallás követőihez, és további ezrek követik magát az életmódot. A közösség tagjai a Ószövetségre hivatkozva nem vágatják le a hajukat, mert számukra a haj szent szimbólum.

A rasztafári közösségek tagjai közül sokan követelnek kártérítést a kormánytól a gyerekeik iskolákból való kitiltása miatt. A kormány korábban a higiéniai követelményekre hivatkozva tette kötelezővé a hajvágást az iskolások számára. A rasztafári közösségek azt is követelik, hogy a kormány szakképzési programokkal és kölcsönökkel segítse az oktatásból kimaradt fiatalokat.

Kapcsolódók

Kimaradt?