FRISSÍTVE – Végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát
A gyászszertartás helyi idő szerint délelőtt 10 órakor kezdődött el a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren. Ferenc pápa búcsúztatására több mint 200 ezer emberre számítottak, a szertartáson 160 ország delegációja jelezte részvételét, így egybegyűjtötte az esemény a világ vezetőit. A 40 000 férőhelyes tér zsúfolásig megtelt, és a hatóságok a hívők áradatát a környező területre irányították át, ahonnan kivetítőkön keresztül követhetik a szertartást. FRISSÍTÉS: Ferenc pápa közvetlenségét, a szegények, a menekültek, a periférián élők iránti elkötelezettségét és a béke melletti kiállását hangsúlyozta Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja az egyházfő búcsúztatási szertartásán mondott homíliájában. FRISSÍTÉS: Véget ért a szertartás. Végső nyughelyére kísérték a pápa koporsóját, amit átalakított, üvegfalú pápamobilon szállítottak, hogy láthassák a gyászolók út közben. A Vatikán közölte: több mint 250 ezren vettek részt Ferenc pápa temetésén. A pápa sírját vasárnap reggel hét órától lehet látogatni. Temetésével megkezdődött a kilencnapos gyász (novenidales) időszaka, amely május 4-én zárul.
A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt egyházfő gyászszertartását az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon készülnek elvégezni, Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezetésével, írta az MTI. A szertartáson 980-an koncelebrálnak, bíborosok, püspökök és papok, továbbá 200 áldoztató teljesít szolgálatot, és több mint négyezer pap van jelen, közölték a szertartás előtt.
A szertartásrendet Ferenc pápa egyszerűsítette, így a korábban szokásos három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban temetik az egyházfőt.
Negyedmillióan rótták le kegyeletüket a vatikáni Szent Péter-bazilikában Ferenc pápa ravatalánál az utóbbi három napban – jelentette be pénteken este a Vatikán. Az egyházfő nyitott koporsóját este 19 órakor zárták le a gyászolók előtt, nem nyilvános szertartás keretében.
Átalakított pápamobilon viszik a koporsót
Egy átalakított üvegfalú pápamobilban viszik át Ferenc pápát a vatikáni Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikába, hogy a menet útvonala mentén álló gyászolók is láthassák a megboldogult egyházfő koporsóját – jelentették olasz hírportálok a temetés előtt, írja az MTI.
Ferenc pápa egy olyan járműben teszi meg utolsó útját, amelyet életében is használt, például külföldi látogatásai alkalmával – emelték ki.
A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven „barátja” várja az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került. Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezik örök nyugalomra.
Az egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni.
Ferenc pápa búcsúztatására több mint 200 ezer embert vártak, a szertartáson 160 ország delegációja jelezte részvételét, melyeknek összesen 12 uralkodó, 52 államfő és 12 miniszterelnök a tagja.
Már reggeliben ezrek gyűltek össze
A vatikáni Szent Péter teret már reggel megnyitották, hogy az emberek részt vehessenek Ferenc pápa temetésén – írja az EFE alapján az Agerpres. A Via della Conciliazione főbejárata helyi idő szerint nem sokkal 6 óra után nyílt meg, és a hívek apránként, ellenőrzött módon kezdtek belépni, elfoglalva az első helyeket a hatóságok által a nyilvánosság számára fenntartott részeken.
Gyásznap Romániában
Szombaton nemzeti gyásznapot tartanak Romániában Ferenc pápa emlékére. A kormány csütörtökön jóváhagyta az erről szóló határozatot. Marcel Ciolacu szerint Románia ezzel a döntéssel is kifejezi a román nép iránt mindig melegséget és nyitottságot tanúsító Szentatyával szembeni mély tiszteletét.
Szombaton minden központi és helyi közintézmény, hatóság, intézmény félárbocra ereszti a román zászlót, és ugyanez a kötelezettség vonatkozik a fizikai személyekre is, ha lakóhelyükön vagy tartózkodási helyükön román zászló van kitűzve, áll a határozatban.
Országok vezetői tették tiszteletüket
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök és Marcel Ciolacu kormányfő is részt vett szombaton Őszentsége Ferenc pápa temetésén. A vatikáni szertartáson részt vevő romániai hivatalos küldöttség tagjai között volt Emil Hurezeanu külügyminiszter is.
An estimated 250,000 people gathered outside St. Peter’s Basilica to attend Pope Francis's funeral Mass.
— The Washington Post (@washingtonpost) April 26, 2025
The pope's body has been brought to his chosen burial place, the Santa Maria Maggiore Basilica in Rome. https://t.co/iG0ZYR6rmW pic.twitter.com/L4qHFAgod1
A gyászszertartáson több mint 50 államfő és uralkodó vett részt szerte a világból, köztük Donald Trump amerikai elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán és Javier Milei argentin elnök, valamint a brit trónörökös, Vilmos herceg.
Amikor Ferenc pápa koporsóját kivitték a Szent Péter-bazilikából, százezrek tapsa hangzott fel a téren, majd ismét csend lett, jelentette a HotNews tudósítója a Szent Péter térről.
A hívek a téren felállított hatalmas képernyőkön nézték a körmenetet. Elöl székeken ültek a világ és az egyház nagy vezetői.
A 40 000 férőhelyes tér zsúfolásig megtelt, és a hatóságok a hívők áradatát a környező területre irányították át, ahol óriáskivetítőket állítottak fel a szertartás megtekintésére, írja az Agerpres.
Mindez összhangban volt a hatóságok várakozásaival, akik kemény biztonsági intézkedésekkel készültek, és kis csoportokba rendezték a résztvevőket, hogy elkerüljék a problémákat és a túlzsúfoltságot.
Giovanni Battista Re: Ferenc pápa szíve nyitva állt mindenki előtt
Ferenc pápa közvetlenségét, a szegények, a menekültek, a periférián élők iránti elkötelezettségét és a béke melletti kiállását hangsúlyozta Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja az egyházfő búcsúztatási szertartásán mondott homíliájában, számol be az MTI.
A vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren tartott szertartást vezető Giovanni Battista Re kiemelte: Ferenc a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt. Spontán volt, informális módon fordult mindenkihez, még az egyháztól távoli emberekhez is.
A bíboros azt is mondta: Ferenc pápa mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra. Osztozott korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, és az emberek szívét közvetlenül és azonnal elérni képes üzenetekkel vigasztalt és bátorított. Meggyőződése volt, hogy az egyház otthon mindenki számára, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai – mondta.
Emlékeztetett: az elhunyt egyházfő több alkalommal hivatkozott képletesen úgy az egyházra mint „tábori kórházra” egy csata után, ahol sok a sebesült. Egy ilyen egyház képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásuktól és életkörülményeiktől, gyógyítva a sebeiket.
Hozzátette: Ferenc pápa számtalan gesztust tett a menekültek és az elvándorlók felé, és folytonosan hangsúlyozta a szegényekért végzett munka fontosságát. Jelentőségteljesnek nevezte, hogy Ferenc pápa első útja a sok ezer emberéletet követelő kivándorlás szimbólumának tekinthető Lampedusa szigetére vezetett.
Negyvenhét apostoli útja közül különösen fontos volt a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az ISIS miatt oly sokat szenvedett iraki lakosság nyílt sebeire, emellett fontos volt a vallásközi párbeszéd szempontjából is – értékelte.
2024-es, négy ázsiai és óceániai országot érintő útja révén a pápa eljutott „a világ leginkább periférikus perifériájára” –mondta Giovanni Battista Re.
Szólt arról is: Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát a háborúk ellen. A háború ugyanis – miként mondta – csak az emberek halálát, a házak, a kórházak és az iskolák pusztulását hozza magával. A háború mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt, és ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség.
Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja arra kérte Ferenc pápát, aki szerette azzal befejezni beszédeit, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte, hogy most ő imádkozzon értünk. Ferenc pápa, „az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve Isten egész népét, és vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját” – fogalmazott Giovanni Battista Re.
Végső nyughelyére kísérték
A szertartást vezető Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánjának homíliája után a francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelven elhangzott egyetemes könyörgések Ferenc pápáért, az egyházért, minden nemzetért és a korábbi pápákért szóltak.
Az áldozás után a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretében Isten irgalmába ajánlották Ferenc pápa lelkét. A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával, majd a keleti katolikus egyházak könyörgéseivel folytatódott.
Cardinal Giovanni Battista Re blessed the coffin of Pope Francis on Saturday before he was taken to his final resting place in the St. Mary Major Basilica.
— The Associated Press (@AP) April 26, 2025
The pages of the New Testament placed atop the coffin fluttered in the wind as Re blessed it with incense and holy water. pic.twitter.com/nR8Av1MpgY
Ezután Giovanni Battista Re szenteltvízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját.
A kétórás szertartás végén a koporsót visszavitték a Szent Péter-bazilikába, ahonnan a Santa Maria Maggiore-bazilikába, Ferenc pápa végső nyughelyére kísérték.
A Vatikán bejelentette, hogy több mint 250 ezren vettek részt Ferenc pápa temetésén az illetékes hatóságok által a szombati mise végén tartott tájékoztatás szerint – írja az Agerpres.
A pápa koporsóját szállító menetet félórás útja során hívők százezrei köszöntötték tapssal, integetve, számol be az MTI. A menet áthaladt a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érintette a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd a Via Merulanán érkezett a Santa Maria Maggiore-bazilikához.
A bazilika előtti lépcsősoron olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek fogadták a koporsót, egy-egy szál fehér rózsával kezükben, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került.
A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotta a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglaltak helyet.
Kérésének megfelelően sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el.
Ferenc pápa rendelkezett arról is, hogy a sírja legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus. Az egyházfő sírján mellkeresztjének felnagyított mása látható a Franciscus felirat mellett, írja az MTI.
Zárt ajtók mögött zajlott a sírbatétel
A sírbatételt Kevin Joseph Farrell camerlengo bíboros vezette, a szertartás a kezdő imák után zárt ajtók mögött zajlott.
A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti téren szombat este 21 órától rózsafüzér imádságot tartanak, vasárnap délután 4 órától pedig a bíborosi testület tagjai imádkoznak az elhunyt egyházfőért. Ferenc pápa sírját vasárnap reggel hét órától lehet látogatni. Ferenc pápa temetésével megkezdődött a kilencnapos gyász (novenidales) időszaka, amely május 4-én zárul.
A következő pápát megválasztó konklávé várhatóan május 5. és 10. között kezdődik. A római katolikus egyház 266. pápája április 21-én, húsvéthétfőn, hunyt el 88 éves korában. Ő volt az első latin-amerikai és az első jezsuita pápa, aki 12 éven keresztül vezette az egyházat.
Az esemény itt volt követhető élőben:
CSAK SAJÁT