Vádat emeltek egy román és egy szerb férfi ellen Amerikában – ártatlanokra hívtak kommandósokat

Egy román és egy szerb férfi ellen emeltek vádat az Egyesült Államokban egy nagyszabású „swatting” kampány kapcsán, amelyben fiktív bűncselekményeket jelentettek be, hogy rendőrségi razzia csapjon le a kiszemelt áldozatok otthonában – közölték az amerikai igazságügyi hatóságok.

A 26 éves román állampolgárságú Thomas Szabó és a 21 éves szerb Nemanja Radovanovic több mint három éven át, 2020 decemberétől 2024 januárjáig, bűntársaik segítségével összesen 101 áldozatot – köztük 61 tisztviselőt – zaklatott ilyen módon, számol be a News.ro.

A szerdán nyilvánosságra hozott vádirat szerint azzal vádolták meg őket, hogy kiprovokálták a rendőrségi házkutatást áldozataik otthonában, hamis bombatámadást jelentve a hatóságoknak – ez a módszer „swatting” néven ismert.
Thomas Szabó jelenleg őrizetben van – mondta az AFP hírügynökségnek egy, az ügyhöz közel álló forrás, további részletek közlése nélkül.
Célpontjai között – akiket nem neveztek meg – az amerikai kongresszus tagjai, a szövetségi bűnüldöző szervek vezető tisztségviselői, állami tisztviselők és magánszemélyek, köztük vallási intézmények képviselői is szerepelnek. Az első információk szerint, a kampányuk nem követett semmilyen ideológiai irányvonalat.Illusztráció: Pexels
„Nem tartozunk semmilyen táborba” – mondta Thomas Szabo Nemanja Radovanovicnak 2023 decemberében, amikor a vádirat szerint megmagyarázta, hogy miért kell mindkét pártból származó áldozatok ellen ilyen jellegű támadásokat végrehajtani.

Az amerikai média a Donald Trump volt republikánus elnök elleni büntetőeljárásokban részt vevő személyiségek neveit, például Tanya Chutkan bírónőt és Jack Smith különleges ügyészt, valamint Marjorie Taylor Greene megválasztott Trump-képviselőt is említi az áldozatok között.
A hatóságokhoz intézett hívások főként az áldozat otthonában elkövetett közelgő gyilkosságról vagy emberölésről, illetve túszejtésről, köztük gyermekek elleni túszejtésről szóló hamis bejelentésekre irányultak.

Amellett, hogy ezek a fenyegetések felzaklatták okoztak az áldozatokat, a rendőri beavatkozás során közúti balesetet, a vallási szertartások megzavarását vagy egy utca lezárását is előidézték.
„A swatting nem ártatlan csínytevés, hanem valódi embereket veszélyeztet, értékes rendőrségi erőforrásokat pazarol, és jelentős érzelmi traumát okoz” – hangsúlyozza Matthew Graves szövetségi ügyész közleményében.

„Minden rendelkezésünkre álló eszközt be fogunk vetni, hogy megtaláljuk az elkövetőket és felelősségre vonjuk őket, bárhol is legyenek” – szögezte le.

A swatting  elnevezés a különleges rendfenntartó erők amerikai elnevezéséből, a SWAT-ból ered, és gyakorlatilag nem jelent mást, mint a különlegesen képzett fegyvereseknek az ártatlan lakosságra való rászabadítását hamis telefonos bejelentés módszerével.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?