Új háborús eszkaláció jöhet a terrortámadás után, Putyin nem engedi az „ukrán nyomot” 

A nagyhatalmak döntéshozói, a különböző titkosszolgálatok, de a legtöbb szakértő, elemző is azt próbálja jelenleg megsaccolni, hogy mikor és milyen formában érinti az orosz-ukrán háborút a moszkvai terrortámadás. 

Vlagyimir Putyin elnök és az oroszországi állami média továbbra is kitart az ukrán érintettség mellett, ami az ukrajnai helyzet eszkalációját vetíti előre. Bendarzsevszkij Anton a budapesti Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója szerint az orosz hatalom évtizedek óta mindig az aktuális ideológiai iránynak megfelelő „nyomokat" keres. „Ha van egy aktuális ellenség, akkor annak ott lesz a nyoma mindenben. A kilencvenes években és a kétezres évek elején a hivatalos narratíva minden rosszban csecsen nyomokat látott, aztán 2006 után ezt váltották fel az úgy nevezett grúz nyomok. A 2010-es években fokozatosan nyugati és angolszász nyomokat vélték felfedezni minden rosszban, ami Oroszországgal történik. 2020-as évektől e mellé főszerepben az ukrán nyom lépett” - írta Facebook oldalán a szakértő. 

Bendarzsevszkij arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába ismerte el a pénteken Moszkvában elkövetett terrormerényletet az Iszlám Állam egyik szárnya, a Vilajet Horaszan - amelynek egyébként az elmúlt hónapokban több sejtjét is felszámolta az orosz hírszerzés, az FSZB -, mindhiába tagadott mindent Ukrajna. Mint írta: az orosz média moszkvai források szerint hétvégén megkapta a kötelező ajánlást: mindenben hangsúlyozzák a „lehetséges ukrán nyomot". „Szerencsére vannak, akiket ez zavar, ezért is szivárgott ki egyszerre több helyről is a központi utasítás” - tette hozzá.

A szakértő korábban megjegyezte: „egy olyan alternatív valóságban élünk, ahol a tettesek konkrét beismerése, és az elfogott merénylők vallási hovatartozása és a kihallgatáson elmondott vallomása semmit nem ér, és álhír kategóriájába van sorolva”. Szerinte Ukrajna hiába tagad, az oroszok jól láthatóan az ukrán vonalat akarják erőltetni ebben az ügyben. „Ha ez így megy tovább, akkor ennek konkrét célja lehet: további eszkaláció és az ehhez szükséges lépések megtétele. Teljes mobilizáció, repressziók Oroszországban élő ukránok ellen, stb” - véli Bendarzsevszkij Anton.  

Gyászolók és virágok a moszkvai terrortámadás helyszínén Fotó: Agerpres

A Euronews által idézett Cvetlin Jovcsev, a bolgár kémelhárítás korábbi vezetője arra emlékeztetett, Putyin többször is azt ígérte az oroszoknak, hogy biztonságban vannak, de a támadás fényében ez az ígéret nem állja meg a helyét. „Félő, hogy az orosz elnök más területen keres könnyű győzelmet, ez a terület pedig Ukrajna lehet” - mondta Jovcsev. A volt titkosszolgálati vezető szerint a Kreml megpróbál kibújni a felelősség alól, épp ezért sugallja a támadásban az ukrán befolyást, márpedig ha ezt sokat ismételgeti, akkor sok orosz el is fogja hinni. Jovcsev hozzátette: Oroszország alábecsülte, figyelmen kívül hagyta, sőt kigúnyolta az Egyesült Államok jelzését, hogy támadás készül Moszkvában, márpedig egyre inkább úgy tűnik, hogy a Kreml kapott erre vonatkozó jelzéseket. 

Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója is  arról írt Facebook oldalán, miszerint a moszkvai terrortámadásban az orosz vezetés máris „ukrán szálat" emleget, megalapozva a várható eszkalációnak. „Orosz területeket érnek dróntámadások, a Fekete-tengeri flotta módszeresen fogy, válaszul erősödik az orosz rakétaterror, ami virágvasárnapra virradóan már nagyon közel pusztított hozzánk” - fogalmazott a kárpátaljai újságíró, hozzátéve: a szomszédos Lemberg megyei Sztrij városa alig 150 kilométerre van Ungvártól, a megyehatártól pedig már csak „kőhajításnyira". 

Dunda György arra figyelmeztet, hogy a második isztambuli diplomáciai próbálkozás is elbukott, s kompromisszumkeresés helyett a felek inkább tovább háborúznak. Úgy véli, az új eszkaláció mindkét fél számára jól jöhet. „Moszkvában lesz mivel indokolni az esetleges újabb mozgósítást, a speciális katonai hadművelet totális háborúvá minősítését, míg az Egyesült Államokra így még nagyobb nyomás nehezedik, hogy adja végre oda az Ukrajnának ígért 60 milliárd dollárt. A helyzet tehát rohamosan fokozódik, Párizsban a modernkori kis Napóleon is élezi a kardját” - fogalmazott Dunda György. Az ungvári lapigazgató szerint az új fejlemények még több geostratégiai vitát indíthatnak el, tovább gyarapodhat az összeesküvés-elméletek sora.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?