Terrortámadás, túszdráma, megtorlás - egy hónapja kezdődött Izrael és a Hamász háborúja
Egy hónappal ezelőtt kezdődött, javában tart, és - a szakértő szerint - még egy évnél is tovább eltarthat az Izrael elleni terrortámadással indult konfliktus. Több mint tízezer áldozat, még mindig zajló túszdráma, felerősödött nyugati antiszemitizmus - ez az eddigi mérlege a közel-keleti eseményeknek.
Bár a Közel-Keleten, Izraelben semmi rendkívüli nincs egy terrortámadásban, a Hamász október 7-i mészárlása legalább több szempontból is fordulatot hozott a nemzetközi politikában. Lelepleződött Izrael, s elsősorban az izraeli titkosszolgálatok sérülékenysége, s kiderült az is, hogy Nyugaton - a nagy létszámú muszlim közösségek, de a magukat progresszistáként meghatározó tömegek sajátos világképe miatt is - kiújult erővel tud előbukkanni az antiszemitizmus.
A Hamász pontosan egy hónappal ezelőtti, Izrael elleni terrortámadása több mint 1400, többségében civil áldozatot követelt. 240 ártatlan embert hurcolták el az iszlamista terroristák Izraelből október 7-én. Még csak öten szabadultak ki közülük. Izrael válaszul légi és szárazföldi hadműveletet indított a Gázai övezetben. Blokkolta az élelmiszer-, víz-, üzemanyag- és áramszállítást, és felszólította az embereket, hogy hagyják el a sáv északi felét a szárazföldi invázió előtt. A Hamász irányította gázai egészségügyi hatóság 10 ezerre becsüli a halálos áldozatok számát, 4 ezernél is több a gyermek köztük - emlékeztet az Euronews.
„Az első sokk döbbenetét felváltotta a nagyhatalmi politika cinizmusa és az arab rendszerek önvédelmi reflexe. A legszomorúbb, hogy Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a globális progresszió egy platformra került az orosz propagandával, az áldozatot hibáztatva, sőt a nyugatiak esetében szinte gyűlölve” - állapítja meg Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő a Magyar Nemzetben közölt irásában. Mint fogalmazott, Izrael hirtelen nagyon egyedül lett, alig több mint egytucatnyi állam állt ki mellette az ENSZ-ben – köztük Magyarország. „A Nyugat belső torzulásai nagyon is okkal nyomaszthatják a zsidó államot. Párizsban, Londonban vagy Berlinben lassan ugyanúgy kell figyelni az utca hangulatát, mint Ammanban vagy Kairóban. Tömegek vonulhatnak fel Allahu Akbart!-t kiáltva, gyakorlatilag egy genocídiumot támogatva. Mert amit a Hamász akar, az nem a kétállami megoldás, hanem a zsidóság fizikai elpusztítása, de minimum elűzése” - véli Demkó.
A Magyar Nemzet egy korábbi összefoglalója szerint a kritikusok úgy látják, Izrael kollektívan bünteti Gáza kétmillió lakosát, amely formátum a második világháború óta elítélendő. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága szerint nem egyeztethető össze a nemzetközi humanitárius joggal, ha több százezer embert otthona elhagyására szólítanak fel és megtagadják tőlük az élelmet, a vizet és az áramot. Az izraeli hadsereg közleménye viszont arról szól, hogy követik a nemzetközi jogot, és csak legitim katonai célpontokat támadnak, azonban a Hamász a polgári lakosság közé igyekszik beágyazni fegyvereseit. A lap idézi az ENSZ vizsgálóbizottságát, amely szerint minden fél által elkövetett háborús bűnök bizonyítékait gyűjti és megőrzi. Ugyanakkor a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát többek között Izrael sem ismeri el.
Egy hónapja él együtt a világ az izraeli, gázai konfliktussal. Mire számíthatunk a továbbiakban? Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő az InfoRádióban azt mondta: a Hamász felszámolását célzó hadműveletben az izreali hadsereg most még „csak" az északi résszel foglalkozik, de a déli is sorra kerül majd, emiatt a harcok el fognak húzódni.
A szakértő úgy látja, az izraeli hadsereg Gáza városába történő behatolása következik – jelenleg a város szélén vannak a csapatok –, és azokat a házakat, amelyek nincsenek lerombolva, végig fogják nézni, mindent ellenőriznek; „valószínűleg itt kemény harcokra kerül sor". Szerinte külön feladatként vár Izraelre az alagutak feltárása, ami szintén lassítja, bonyolítja a műveletet, és egyáltalán nem veszélytelen, de várható lépés. Kis-Benedek József úgy látja, tűzszünetre semmi esély nincs, mert Izrael szerint ez alatt a Hamász lélegzethez jut. Mint mondta: a háború teljes és végleges befejezésének feltétele „a Hamász teljes kifüstölése a területről”. „Ez akár egy év is lehet, vagy még ennél is több” - szögezte le a szakértő.
CSAK SAJÁT