Szuperhatalmi gerontokrácia: ifjoncok voltak a szovjet pártfőtitkárok az USA mostani vezetőihez képest
Az amerikai elnök idén tölti a 80-at, a szenátus elnöke 71, míg a képviselőházé 81 éves. Közben készül a Fehér Ház visszahódítására Trump, aki most 76 éves.
„Csak temetni járok Moszkvába” – humorizált állítólag George H. W. Bush egykori amerikai alelnök, aki három szovjet pártfőtitkárt kísért el utolsó útjára, Brezsnyevet, Andropovot és Csernyenkót. A szovjet párt- és állami vezetők élemedett korával akkoriban divat volt viccelődni a kommunista blokk országaiban is, ráadásul a kaján élcek nem is voltak alaptalanok: Leonyid Iljics Brezsnyev 1982-ben bekövetkezett halálakor a Szovjet Kommunista Párt Politikai Bizottsága tagjainak átlagéletkora 71 év volt.
1982. november 10. és 1985. március 10. között, tehát két év és négy hónap alatt három szovjet pártfőtitkár szenderült jobblétre, ilyen iramban csak a római császárok váltották egymást a birodalom hanyatló periódusában, meg az erdélyi fejedelmek a XVI. század utolsó és a XVII. század első éveiben, utóbbiak azonban nem haláleset miatt. Halálakor Brezsnyev közel járt a 76-hoz, Andropov a 70-hez, Csernyenko pedig 73 éves volt.
A gerontokrácia tekintetében azonban a 80-as évek Szovjetuniója kismiska napjaink Amerikája mellett. A görög eredetű gerontokrácia az öregekből álló politikai vezető réteg uralmát jelenti, aminek jelenleg iskolapéldájaként szolgálhatnak az Amerikai Egyesült Államok.
Donald Trump az amerikai történelem legidősebb elnökeként költözött be a Fehér Házba 2017 januárjában, életének a 71. évében járt. Azóta nagyban kiteljesedett a gerontokrácia az USA-ban, az első számú nagyhatalom aktuális vezetői mellett az egykori szovjet főtitkárok ifjoncoknak minősülnek.
Az Egyesült Államok valaha volt legidősebb elnöke már nem Trump, hanem a Fehér Ház jelenlegi lakója, Joe Biden, aki megválasztásakor 78 éves volt, idén pedig betölti a 80-at. Amennyiben sikerül kitöltenie a mandátumát, leköszönésekor Biden 82 éves lesz.
Azonban nem az elnök a legkorosabb az USA aktuális vezető közjogi méltóságai közül. A korelnök a képviselőház elnöke, Nancy Pelosi, aki márciusban lesz 82 esztendős. Hozzá képest Chuck Schumer, a szenátus elnöke, a maga 71 évével szinte tejfelesszájúnak minősül. Az alelnök, Kamala Devi Harris nagyon kilóg a sorból, elvégre még csak idén lesz 58 éves.
Jogosítvány csak orvosi igazolással
Sokatmondó az a tény is, hogy az elnökjelöltségért folyó harcban Biden fő kihívói Bernie Sanders és Elizabeth Warren voltak, akik most 80, illetve 72 évesek. Valószínűleg a közeljövő amerikai csúcspolitikája sem a fiatalításról szól majd elsődlegesen, a republikánusok jelöltje ugyanis minden bizonnyal Trump lesz a 2024-es elnökválasztáson. Győzelme esetén, amire a mostani közvélemény-kutatások szerint jó esély mutatkozik, 78 évesen költözhet majd vissza a Fehér Házba. Ez esetben a Fehér Ház mellett az Amerikai Egyesült Államok legidősebb elnöke címet is elhódítja majd a Demokrata Párttól, mivel 4 évvel fiatalabb Bidennél, azonban ő június 14-én született, utóbbi pedig november 20-án.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az amerikai gerontokrácia tagjai meg sem közelítik korban a legtöbb tavaszt látott európai államfőt. II. Erzsébet brit királynő, aki a Brit Nemzetközösség több tagállamának is az államfője, idén áprilisban tölti majd be a 96. életévét. A legfőbb különbség a brit uralkodó és az amerikai politikai elit tagjai között azonban az, hogy előbbi valós hatalommal nem bír, a személye szimbolikus, a szerepe protokolláris.
Érdekesség, hogy egy sor amerikai tagállamban bizonyos életkor fölött, ami 64 és 80 között változik, orvosi/szemorvosi bizonylathoz kötik a gépjárművezetői engedély meghosszabbítását. Magas politikai funkciók betöltéséhez ilyesmire nincs szükség, elvégre könnyebb vezetni az Amerikai Egyesült Államokat, mint egy autót.
CSAK SAJÁT