Szigorú korlátozásokkal készülnek az ünnepekre Nyugat-Európában, nem így Romániában
Bár Romániában a jelenleg nagyjából stagnáló napi új fertőzéses esetszámok miatt több enyhítő intézkedést is bevezettek a hatóságok, Nyugat-Európa legtöbb országában szigorú korlátozásokkal próbálják kordában tartani a koronavírus-járvány gyors terjedését.
Hollandiában alkalmazzák a legsúlyosabb szigorításokat. Vasárnaptól egészen január 14-éig bezárnak az üzletek, beleértve az éttermeket, fodrászatokat, edzőtermeket, múzeumokat és nyilvános helyeket. A holland kormány szerint az omikron még az év vége előtt dominánssá válik az országban, ezért december végéig minden 60 év feletti személyt beoltanának – összegzi Világgazdaság portál a Nyugat-európai Covid-19 korlátozások-körképében.
Franciaországban tilos tömeges rendezvényeket szervezni szilveszterkor. Az ötödik hullám már tombol Franciaországban, több száz omikron-esetet regisztráltak, tehát az újévi bulizás és a tűzijáték is elmarad idén. A vírus elleni védekezés miatt januártól négy hónapra csökkentik a második és harmadik oltás közötti időt. Jean Castex miniszterelnök zöldigazolványhoz kötné az éttermekbe való belépést és a tömegközlekedés használatát is.
Dániában a regisztrált megbetegedések száma az eddigi legmagasabb az országban. A dán kormány új korlátozásokat javasolt, amelyek a parlament jóváhagyására várnak: bezárnák a színházakat, mozikat, konferenciaközpontokat, valamint az üzletekbe való belépéskor korlátoznák a nagy tömegek összegyűlését.
Spanyolországban körülbelül 80 százalékos az átoltottsági szint, mégis a lakosság 14 napos országos fertőzési rátája decemberben megduplázódott. A spanyolok tartózkodtak a szigorú intézkedések bevezetésétől, mégis néhány régióban (Katalónia, Valencia és Andalúzia) az elmúlt hetekben kötelezővé tették az oltási igazolvány felmutatását bárokban és éttermekben.
Portugáliában az elmúlt hét adatai alapján 80 százalékos az omikronnal fertőződöttek aránya. Az országban már elrendelték, hogy a repülővel érkező összes utasnak negatív tesztet kell felmutatnia érkezéskor. Ezen túl, január első hetében kötelező lesz a távmunka, az iskolák pedig zárva lesznek.
Belgiumban a kocsmák és szórakozóhelyek 23 órakor zárnak, valamint elrendelték a karácsonyi vásároknak, kulturális helyszíneknek, bároknak és éttermeknek korai zárását. Privát partik és összejövetelek sem szervezhetőek, kivételt képeznek az esküvők és temetése.
Németországban nem lesz karácsony előtti lezárás, hiszen a napi új esetek száma októberben és novemberben jelentősen emelkedett, de a hónap eleje óta lassan csökken. Karl Lauterbach, a német egészségügyi miniszter szerint az ünnepek után sem kell korlátozásokkal számolni.
Az Egyesült Királyságban december 27-étől az éjszakai klubok bezárnak, ismét bevezetik a társadalmi távolságtartást, az üzletek és munkahelyek karácsony után ismét kinyithatnak. Skóciában Nicola Sturgeon miniszterelnök bejelentése alapján a lakók csak két háztartásból fogadhatnak látogatókat, akiket tesztelni. A munkáltatók lehetővé tehetik, hogy a munkavállalók otthonról dolgozzanak. Angliában egyes tömegrendezvényeken mostantól törvényileg kötelesek ellenőrizni a 18 éven felüliek Covid-státuszát. Észak-Írországban is Covid-igazolás szükséges a szórakozóhelyeken, beleértve az éjszakai klubokat, bárokat és mozikat.
Ausztriában a fertőzések csökkenése miatt december 24. és 26. között enyhítik a nem beoltottakra vonatkozó karácsonyi és szilveszteri zárlatot. „Míg a be nem oltott osztrákok általában nem találkozhatnak egyszerre egynél több, más háztartásból származó személlyel, addig december 24. és 26. között, valamint december 31-én kivételt kapnak, ha legfeljebb 10 fős összejöveteleken vesznek részt. A vendéglátóipar korai zárva tartását szilveszterkor feloldják” – mondta Wolfgang Mueckstein egészségügyi miniszter.
Svájcban az éttermekbe való belépéshez zöldigazolvány szükséges, vagy a betegségből való felépülést igazoló okmány. A január 24-ig tartó intézkedések előírják, hogy az emberek otthonról dolgozzanak. Továbbá 10 főre korlátozzák a zártkörű összejöveteleket, ha a 16 éves vagy annál idősebb személyek nem kaptak védőoltást vagy nem épültek fel a vírusból.
Olaszországban is nagy sebességgel terjed az omikron variáns. Március 31-ig hosszabbították meg a szükségállapotot. Péntektől a beoltottaknak is negatív tesztet kell felmutatniuk, ha zsúfolt helyekre, diszkókba, stadionokba, mozikba vagy színházakba akarnak belépni – írja a Világgazdaság.