FRISSÍTVE – Spanyolország és Németország több száz embert menekített ki Szudánból

FRISSÍTVE: Spanyolország száz, Németország pedig több mint háromszáz embert, köztük több európai és dél-amerikai ország állampolgárát menekítette ki Szudánból - közölte a spanyol külügyminisztérium hétfőn kiadott közleményében.

A szaktárca tájékoztatás szerint a spanyol légierő gépe éjszaka hagyta el Szudán fővárosát fedélzetén 30 spanyollal. Rajtuk kívül portugál, olasz, lengyel, ír, mexikói, venezuelai, kolumbiai, argentin és szudáni állampolgárokat szállított Dzsibutiba.

Nem minden spanyol állampolgár kérte kimenekítését a spanyol hatóságoktól: vannak, akik önként tovább maradnak Szudánban, mások pedig maguk oldják meg távozásukat a konfliktus sújtotta országból.

A védelmi minisztérium közreműködésével végrehajtott művelet sikerének biztosításában összesen kétszáz katona vett részt - hangsúlyozta a közlemény. „A spanyol konvojt nem érte semmilyen incidens” – írta a Twitteren José Manuel Albares spanyol külügyminiszter, aki egyúttal tűzszünetre és a párbeszéd újraindítására szólított fel Szudánban.

FRISSÍTÉS: A németek 311 embert szállítottak el

Több száz embernek sikerült kijutni Szudánból a hét végén a német hadsereg (Bundeswehr) légi mentőakciója révén. A német külügyminisztérium és a Bundeswehr hétfői adatai szerint hajnalig 311 embert juttattak ki Kartúmból, Szudán fővárosából a hadsereg Airbus A400M típusú szállítórepülőivel. Németek mellett más, többnyire európai - önálló kimenekítési akciót nem indító - országok állampolgárai is vannak közöttük.

Az ezernél is több katona mozgósításával indított művelet központja egy jordániai légi támaszpont. Egyelőre három A400M-essel menekítik oda az embereket a kartúmi nemzetközi repülőtérről. Az első csoportot - 101 embert - már továbbszállították Berlinbe a légierő (Luftwaffe) egy Airbus A321-es személyszállító gépével, amely hajnalban landolt a német fővárosban. A művelet egyelőre jól halad, és addig folytatják, amíg „a biztonsági helyzet megengedi” – közölték.

A védelmi minisztérium és a külügyi tárca második próbálkozásra indította el a kimenekítési akciót. Először, még szerdán biztonsági okokból megszakították a műveletet.

A külügyminisztérium adatai alapján néhány száz német állampolgár rekedhetett Szudánban. Kimenekítésüket nagyban nehezíti, hogy a bő egy hete tartó harcok éppen a kartúmi repülőtér körül a leghevesebbek. Igyekeznek tartani a kapcsolatot velük, de a helyzet napról napra nehezebb Kartúmban. Fogytán az ivóvíz és az élelmiszer, az áramkimaradások pedig egyre inkább akadályozzák a kommunikációt.

Szudánban a 46 millió lakosú északkelet-afrikai országot a 2021-es katonai hatalomátvétel óta uraló két katonai vezető, Abdel Fattáh al-Burháni és korábbi helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo szakítása torkollt vérengzésbe. Al-Burháni a hadsereg révén, Dagalo a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai szervezet támogatásával igyekszik érvényesíteni akaratát. Az április közepén kezdődött harcokban több százan haltak meg, a sebesültek száma meghaladja a háromezret. A két tábornok még egymás szövetségese volt Omar el-Besir diktátor rendszerének 2019-es megdöntésekor. Abdel Fattáh al-Burháni - aki a 2021. októberi puccs óta az országot irányító katonai tanács vezetője - azzal vádolja volt társát, hogy a hatalom megszerzésére törekszik.

Kapcsolódók

Kimaradt?