Az EU polgári átmenetet és párbeszédet sürget Szudánban

Az Európai Unió a polgári átmenethez és párbeszédhez való azonnali visszatérést sürgette Szudánban a 2021. október 25-i katonai puccs első évfordulóján.

Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő kedden közzétett közleményében hangsúlyozta: a polgári átmenet és a felek közötti párbeszéd az egyetlen út a szabadsághoz, a békéhez és a mindenki számára egyaránt hozzáférhető igazságszolgáltatáshoz Szudánban.

"Az EU felszólítja a hadsereget, hogy tartsa tiszteletben az emberi jogokat és a nemzetközi humanitárius jogot" - fogalmazott. Szavai szerint a szudáni emberek követelései nem teljesültek, nem jött létre polgári vezetésű kormány, a gazdaság hanyatlásnak indult, a humanitárius és biztonsági helyzet tovább romlott, amiben - mint mondta - a katonaságnak különösen nagy felelőssége van.

Hangsúlyozta: politikai rendezés csak akkor lehetséges, ha a pártokban megvan a bátorság és a politikai akarat. Valamennyi félnek együtt kell működnie, hogy tisztességes és kiegyensúlyozott megállapodás szülessen. Kulcsfontosságú, hogy minél többeket bevonjanak a rendezésbe, és minden félnek kompromisszumra kell törekednie - monda Borrell.

Engedni kell a szudáni emberek békés gyülekezését, a szudáni hatóságoknak és a biztonsági erőknek pedig önmérsékletet kell tanúsítaniuk, meg kell védeniük az embereket, valamint a szólás és a gyülekezés szabadságát országszerte - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

Az északkelet-afrikai országban 2021. október 25-i katonai hatalomátvétel vetett véget a polgári szervezetekkel Omar el-Besir korábbi vezető 2019-es megbuktatását követően kialakított együttműködésnek. A hatalmat átvevő katonai tanács kétéves átmeneti időszakot hirdetett a polgári kormányzás bevezetéséig. A hatalomátvételt követően rendszeresen vonultak tömegek az utcára polgári kormányzást követelve. A nyugati nagyhatalmak bírálták a puccsot, és felfüggesztették a Szudánnak nyújtott segítséget.

Kapcsolódók

Kimaradt?