banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Ragadós száj- és körömfájás-járvány - az osztrákok ellenzik az állatok leölését

Több gazda és állatorvos sem ért egyet az állatok kötelező leölésével Ausztriában. Az intézkedésre a ragadós száj- és körömfájás-járvány megállítása miatt van szükség, de vannak, akik azt hangoztatják, hogy a betegség nem feltétlenül jelenti a jószágok elpusztulását. Petíciót indítottak annak érdekében, hogy változtassanak a jogszabályokon, és a kilövés helyett vizsgálják meg, illetve oltsák be az állatokat - írja az Index.

Ausztriában többen is felszólaltak amiatt, hogy az országban kötelezően leölnek állatokat a ragadós száj- és körömfájás-járvány megfékezése céljából. Egyes állatorvosok véleménye szerint a karantén is elegendő lenne a fertőzés megfékezésére – adta hírül a Kronen Zeitung osztrák híroldal.

Az intézkedésre a ragadós száj- és körömfájás-járvány megállítása miatt van szükség | Fotó: Pixabay

„Igen, a gyenge állatok és a fiatalok egy része elpusztulna, de a többi nem” – mondta a lapnak az egyik nyugdíjas állatorvos, aki hozzátette: szerinte a karantén is elegendő lenne ahhoz, hogy pár hét alatt „vége legyen a rémálomnak”.

A portál megjegyzi, hogy sok gazda kiáll az állatai életéért, és online petíció is indult a kötelező leölés ellen.

A kezdeményezést elindító Krückl Helga több mint 25 éve tenyészt szarvasmarhákat egy biofarmon a felső-ausztriai Mühlviertel régióban. A nő elmondta, hogy az állatok érző, kapcsolatra képes lények, ezért „több mint kegyetlen”, hogy pusztán elővigyázatosságból leölik őket. Mint mondta, a legfrissebb ismeretek szerint a halálos ítélet már túlhaladott. Hangsúlyozta, hogy az állatok elpusztítása mögött sok esetben csupán gazdasági megfontolások állnak. Azt követeli, hogy változtassanak az eljáráson, vizsgálják meg és oltsák be az állatokat, valamint hagyják őket felépülni. Egy másik szarvasmarha-tenyésztő szintén azt hangsúlyozta, hogy „át kell gondolni a törvényeket, és figyelembe kell venni az állatok jólétét is”.

A lap megjegyzi, hogy az Európai Unióban 1991-ig kötelező volt a ragadós száj- és körömfájás elleni oltás, ám a fertőzés felszámolása után ezt megszüntették.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?