Állategészségügyi riadó: Románia aktiválta a sürgősségi mechanizmusokat a száj- és körömfájás miatt
Románia aktiválta a sürgősségi mechanizmusokat az állatok egészségének és a nemzeti állattenyésztési ágazat védelme érdekében, tekintettel a ragadós száj- és körömfájás európai szintű aggasztó terjedésére – jelentette be pénteken az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA).
„Tekintettel arra, hogy Európa-szerte aggasztóan alakul a száj- és körömfájás terjedése – négy megerősített góc Magyarországon, hat Szlovákiában, valamint egy bejelentett eset Németországban – Románia aktiválta a sürgősségi mechanizmusokat az állatok egészségének és az országos állattenyésztési ágazat védelmére” – áll a közleményben.
Ennek megfelelően április 11-én az ANSVSA rendkívüli ülést hívott össze a Nemzeti Betegségmegelőzési Központ (CNCB) keretében, különös tekintettel arra, hogy Románia belépett a schengeni övezetbe, ami a vámellenőrzések megszűnésével növeli a betegség behurcolásának kockázatát – idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség. .
Az elvégzett elemzés és a hatályos állategészségügyi sürgősségi jogszabályok alapján megszületett a határozat, amely szigorú és azonnali, országos szinten alkalmazandó intézkedéscsomagot ír elő.
A közlemény szerint lényeges megelőzési és ellenőrzési lépések kerültek bevezetésre a száj- és körömfájás megfékezésére, többek között az európai bizottsági döntések alapján frissített korlátozási zónák kijelölése a magyarországi és szlovákiai gócok figyelembevételével.
Ugyanakkor több korlátozás is életbe lépett, például:
- élő állatok (párosujjú patások és lófélék), takarmány, szalma, komposzt és istállótrágya szállításának tilalma Magyarországról Romániába;
- hús- és húskészítmények, kezeletlen tej, állati eredetű melléktermékek, valamint szaporítóanyag behozatalának tilalma az érintett területekről
- emellett állategészségügyi ellenőrző pontokat állítottak fel a magyar határ mentén, ahol az ANSVSA állatorvosai és a Belügyminisztérium (MAI) szakemberei együtt dolgoznak.
Továbbá vizsgálatok indultak azokban a romániai gazdaságokban, amelyek 2025. február 1-je után állatokat importáltak Magyarországról vagy Szlovákiából – beleértve mintavételezést és az epidemiológiai állapot felmérését. Emellett fokozott fertőtlenítési és biobiztonsági intézkedések léptek életbe az állattartó telepeken és az állatszállító járműveken.
A vírus esetleges behurcolásának minél korábbi diagnosztizálása érdekében véletlenszerű tesztelési kampányt is indítottak a begyűjtőközpontokban – áll a közleményben.
Kapcsolódó
A megelőző kampány során az Állategészségügyi és Diagnosztikai Intézet (IDSA) kevesebb mint egy hónap alatt jelentős számú tesztet végzett el az ország szinte teljes területéről származó mintákon: 1.419 szarvasmarhából származó vérmintát teszteltek.
A közlemény szerint az ANSVSA folyamatos párbeszédet folytat a román kormánnyal a legmegfelelőbb megelőző intézkedések meghatározása és az esetleges járványterjedés elleni fellépéshez szükséges pénzügyi források biztosítása érdekében.
„Az ANSVSA riasztási szintje a lehető legmagasabb szinten van, nemcsak a száj- és körömfájás vírus behurcolásának kockázata miatt, hanem a húsvét előtti időszak sajátos kihívásai miatt is” – tették hozzá.
Ugyanakkor a kis kérődzőket érintő pestis (PMR) elleni intézkedések eredményeképpen sikerült felszámolni a Bihar megyében aktív gócot, így jelenleg Romániában nincs aktív járványgóc. Az ANSVSA azt tanácsolja a gazdasági szereplőknek, hogy kerüljék az élő állatok és állati eredetű termékek vásárlását a korlátozás alatt álló területekről.
CSAK SAJÁT