Ragadós száj- és körömfájás: védtelennek érzik magukat a gazdák
A Szarvasmarha-tenyésztők Országos Szövetsége meghívására a szarvasmarha-tenyésztőkkel találkozott Marosvásárhelyen Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Bejelentette, a román állam fellép a ragadós száj- és körömfájás betegség megfékezése érdekében. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) pedig felelősségre és éberségre szólítja fel a gazdákat.
A szakhatóságokkal és a miniszterelnökkel találkozik csütörtökön a mezőgazdasági tárca vezetője, hogy a ragadós száj- és körömfájás elterjedése érdekében tervezett intézkedésekről döntsön – nyilatkozta Florin Barbu Marosvásárhelyen azon a megbeszélésen, amelyet a Szarvasmarha-tenyésztők Országos Szövetsége kezdeményezett.
A hevesre sikeredett beszélgetésen egyes gazdák hangsúlyozták, hogy védtelennek érzik magukat a járvánnyal szemben. „Hiába tartunk be minden szabályt – a farmokon dolgozó munkások biciklijének kerekeit is fertőtlenítenünk kell –, ha nem érezzük az állam támogatását abban, hogy szigorúbban ellenőrizzék a külföldről érkező szállítmányokat. Az importárut szállító teherautók szabadon közlekedhetnek az utakon ellenőrzés nélkül, ami tovább növeli a járvány terjedésének kockázatát” – mondta az egyik résztvevő.
Florin Barbu szerint fontos, hogy az importált tej, tejtermékek és élelmiszerek esetében szigorúbb ellenőrzéseket vezessenek be az országhatárnál, valamint a szakhatóságok és a rendőrök nézzenek végig minden szállítmányt és a járművek fertőtlenítésére kötelezzék a sofőröket – mondta.
Kapcsolódó
A szakminiszter figyelmeztetett arra is, hogy amennyiben a ragadós száj- és körömfájás betegség Romániában is megjelenik, az súlyos következményekkel járhat az ország mezőgazdasági és élelmiszeriparára nézve. „Viszont az export piacainkat mi magunk zárjuk le, ha túlzottan sietünk a szarvasmarhák tömeges oltásával” – mondta Barbu.
Az Európai Bizottságtól (EB) várják a döntést arról, hogy megelőző intézkedésként uniós szinten oltási kötelezettséget vezessenek be.
A találkozón résztvevő Nagy Péter Tamás, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője hangsúlyozta, a hatóságok és gazdálkodók közös felelőssége a megelőzés. A szakember szerint be kell látni, hogy a gazdák sem tesznek meg minden annak érdekében, hogy elkerüljék a bajt, de azt is, hogy bárki lehet hordozó. Az embrekre ugyan nem jelent veszélyt a betegség, de ruháikon átvihetik egyik gazdaságból a másikra a vírust. Ugyanez a helyzet a szabadon legeltetett állatok esetében is. Nem ellenőrizhető minden juhászkutya, amely egyik helyről a másikra megy, és hiába fertőtlenítik a teherautók kerekét a határaknál, ha esetleg a sofőr cipőjén ott van a vírus.
Az állatok tömeges oltása nagy kockázatot jelent, és valós veszélyt hordoz magában: saját magunk előtt zárhatjuk el a külföldi piacokra vezető utat. Különösen aggasztó ez olyan körülmények között, amikor a juhhús hazai piacán a kereslet nem fedi a kínálatot. Romániában a lakosság kevés juhhúst fogyaszt, ezért az állattartók az exportra kényszerülnek, számukra a határok lezárása teljes csődöt jelentene – mondta Nagy Tamás.
Sürgősségi terv készítését kérik a gazdaságoktól
Magas járványügyi kockázattal számolnak a hazai hatóságok a Magyarországon és Szlovákiában terjedő félben lévő ragadós száj- és körömfájás miatt, így Romániában is az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felelősségre és éberségre szólítja fel a gazdákat.
A betegség rendkívül fertőző, és komoly gazdasági következményekkel járhat. Az állategészségügyi szakemberek szerint Romániában jelenleg nincsenek gócpontok, de szigorúbb ellenőrzéseket vezettek be a határokon, és megelőző intézkedéseket dolgoznak ki. Ha a vírus elérné az országot, a protokoll szerint a fertőzött területeken teljes állományfelszámolásra kerülne sor, és tíz kilométeres védőkörzetet jelölnének ki.
A gazdák számára a legfontosabb a megelőzés, amely a hatósági előírások betartásával, az állatok mozgásának korlátozásával és a higiéniai intézkedések szigorításával érhető el – hívta fel a figyelmet a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője. Fodor Levente érdeklődésünkre elmondta, bár Romániában még nem ütötte fel a fejét a betegség, a hatóságok elővigyázatosságból több megelőző intézkedést vezettek be, például szigorították az állatszállítást, fokozott határellenőrzéseket vezettek be, különös tekintettel a fertőzött országokból érkező állatszállítmányokra, az állattartó gazdaságok számára kötelező – bár eddig is kötelező volt, de most szigorúbban ellenőrzik – az állatszállítmányok bejelentése és amennyiben élő állatot importálnak, azokat karanténba kell helyezni, a szarvasmarhákat, juhokat, kecskéket 21, a sertéseket 30 napig, mielőtt az állomány többi tagjával érintkezésbe kerülnének – fogalmazott a szakember. Ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy minden egyes farm, gazdaság képviselőjét kérik, sőt kötelezik, hogy készítsenek egy sürgősségi tervet, ami az óvintézkedéseket, valamint baj esetén az operatív tervet tartalmazza. „Fontos, hogy legyünk felkészülve egy esetleges fertőzés esetére, hisz ilyen esetben a logisztika nem egyszerű, ugyanis a vírus terjedésének megállítására az egyetlen megoldás az állatállomány felszámolása és a telep fertőtlenítése” – közölte a járványtani osztályvezető.
CSAK SAJÁT