Szigorú korlátozások az állattartásban: járványveszélyre figyelmeztetnek a hatóságok
A környező országokban tomboló járvány átterjedésének veszélyeire hívták fel a Maros megyei gazdák figyelmét a hatóságok. Elmondták, a járvány miatt korlátozások vannak érvényben, és a betegség eltitkolása súlyos következményekkel járhat. Hangsúlyozzák: aki időben jelenti a problémát, annak még van esélye megakadályozni a fertőzés terjedését.
A Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság, a Maros Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetői, illetve Barabási Antal Szabolcs prefektus csütörtökön találkozott a gazdákkal, hogy tájékoztassák őket a terjedő állatbetegségekről és a megelőző intézkedésekről.
A hatóságok emlékeztettek, Magyarországon, Szlovéniában és Szlovákiában már felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás, valamint a kiskérődzők pestise, és ezek könnyen elérhetik Romániát is. Ezek a betegségek nagyon fertőzőek, és akár ruházaton, járműveken vagy takarmányon keresztül is terjedhetnek.
Nagy Péter Tamás, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője csalódottságát fejezte ki, mert bár ezer állattartót hívtak meg, alig 100-150-en jelentek meg. A jelenlévők szerint is – mivel Maros megye az egyetlen az országban, ahol a gazdákat hivatalosan tájékoztatták a járványveszélyről – fontos lenne, hogy mindenki komolyan vegye a helyzetet.
Behozatali és kiviteli tilalom
Romániába tilos élő állatokat, nyers tejtermékeket vagy más állati eredetű termékeket behozni Magyarországról, Szlovéniából és Szlovákiából. A hőkezelt tejtermékek engedélyezettek, mert a vírus 58-60 fokon elpusztul, de csak akkor, ha a szállítóeszközöket megfelelő módon fertőtlenítették, és ezt szakhatóság által kibocsátott iratokkal tudják bizonyítani.
Ami az exportot illeti, Romániából jelenleg tilos juhokat és kecskéket kivinni az Európai Unióba, mert Arad és Bihar megyében megjelent a kiskérődzők pestise. Az EU emiatt 90 napos tilalmat rendelt el. Más országokba, például Jordániába és Egyiptomba, az export továbbra is lehetséges.
Nagy Péter Tamás arra is figyelmeztette a gazdákat, hogy óriási veszélyt jelent, ha valaki eltitkolja, hogy az állatai megbetegedtek.
„Sajnos előfordul, hogy egy beteg állatot elkülönítenek, levágnak, majd a húsát a kert végébe temetik vagy a fagyasztóba teszik. Ez rendkívül veszélyes, mert így a vírus tovább élhet, és megfertőzhet más állatokat” – mondta az igazgató.
Ha egy gazda időben bejelenti a betegséget, a hatóságok segíthetnek, és meg lehet akadályozni a járvány terjedését. Ha viszont valaki eltitkolja a problémát, azzal nemcsak a saját állományát, hanem az egész megye állattenyésztését veszélyezteti.
Nagy Péter Tamás elmondta, hogy a megyei hatóságoknak jelenleg nincs pénzük kártérítésre, de az országos tartalékból szükség esetén segíthetnek. A támogatásra azok a gazdák jogosultak, akik betartották a járványvédelmi előírásokat, és megfelelően bejegyezték az állataikat. A kifizetések viszont a bürokrácia miatt késlekedhetnek – hívta fel a figyelmet az igazgató.
A találkozón a gazdák megfogalmazták gondjaikat is, egyebek mellett azt, hogy nagyon alacsony áron tudják értékesíteni a tejet: jelenleg 1 lej 80 bani és 2 lej 50 bani között van az ár.
Egy a Maszolnak nyilatkozó segesvári szarvasmarhatenyésztő elmondta, hogy 200 állat tartása havonta kb. 40 ezer euróba kerül, és a tejért kapott 2 lej 50 banis ár csak arra elég, hogy a farm ne legyen veszteséges. Tudomása szerint Magyarországon legalább 3 lejt kapnak a termelők egy liter tejért, ami sokkal kedvezőbb helyzetet teremt a gazdáknak. Szerinte azok a magyarországi tejhordó teherautók, amelyeket a romániai közutakon láthatunk, nem hoznak, hanem visznek tejet, azonban a szabályok szigorú betartása elengedhetetlen, hiszen nagyon könnyen terjedő betegségekről beszélünk.
CSAK SAJÁT