A ragadós száj- és körömfájás veszélyére figyelmeztetik a gazdákat a hatóságok
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) a napokban figyelmeztetést adott ki a ragadós száj- és körömfájás veszélyére.
A betegség Németországban egy bivalyfarmon jelent meg újra, közel négy évtized után. Mivel rendkívül fertőző, gyorsan terjedő vírusról van szó, az ANSVSA azonnali intézkedéseket vezetett be a betegség Romániába való bejutásának megakadályozására. Az általános óvintézkedéseket Hargita megyében is elrendelte az állategészségügy.
A német hatóságok január 10-én a brandenburgi Märkisch-Oderland járásban egy 14 vízibivalyt tartó gazdaságban mutatták ki a száj- és körömfájás vírusát. A telepen 3 állat betegedett meg és pusztult el. A német állategészségügyi hatóság elrendelte az állomány felszámolását és további szigorú intézkedéseket.
Hargita megyében a második legnagyobb a marhaállomány az országban – Suceava megye után – és a juh- és kecskeállomány is jelentős, így a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) figyelemmel kíséri a kialakult helyzetet, és megtették az országos hatóság által javasolt óvintézkedéseket. Fodor Levente, az intézmény járványtani osztályvezetője érdeklődésünkre elmondta: „az országos főhatóság felhívta a figyelmet azokra az óvintézkedésekre, amiket ebben az esetben foganatosítani kell. A betegség főként a hasított körmű állatokat érinti, de Hargita megyében potenciális veszély nincs, ugyanis az elmúlt időszakban Németországból nem érkezett semmilyen import.”
Megtudtuk: a betegség újbóli megjelenése miatt a román hatóságok tájékoztatták a hazai állattartókat a ragadós száj- és körömfájás tüneteiről. Felhívták a figyelmet arra, hogy betegség vagy elhullás gyanúja esetén kötelességük haladéktalanul értesíteni az állatorvost. A lakosság számára nyilvános tájékoztató kampány indult, amelyben plakátokkal és szórólapokkal hívják fel a figyelmet a megelőzés fontosságára.
Az ANSVSA fokozta az állatok szállításának ellenőrzését, és vizsgálja az import ideiglenes felfüggesztésének lehetőségét. Emellett a közúti ellenőrzéseket is szigorították az engedély nélküli állatszállítások kiszűrésére. Az állatkereskedelemmel foglalkozó vállalkozások kötelesek minden vásárlás előtt értesíteni a helyi állategészségügyi hatóságokat, és biztosítani az állatorvosi felügyeletet a szállítás során.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a párosujjú patás állatokat – szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők – érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. Az emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár.
A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni. Romániában működik egy Országos Felügyeleti Program, amely a betegség aktív és passzív ellenőrzésére irányul.
A hatóságok hangsúlyozzák a gyors reagálás fontosságát, amely kulcsfontosságú a betegség terjedésének megakadályozásában. A gazdákat arra kérik, hogy folyamatosan figyeljék állataik egészségét. Ha bármilyen gyanú felmerül, azonnal értesíteni kell a helyi állategészségügyi hatóságokat, hogy megelőzhető legyen a betegség és annak súlyos gazdasági következménye.
CSAK SAJÁT