Az összefogás erősíti a gazdák pozícióit – Új piacokra törhetnek be a székelyföldi juh- és kecsketartók

A Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója, dr. Mezőszentgyörgyi Dávid szerint a magyarországi és a székelyföldi gazdák között megkötött együttműködési megállapodás jelentős gazdasági előnyökkel járhat, mert nagyobb árualapot és jobb piaci helyzetet teremthet mindkét fél számára. A kárpát-medencei juh- és kecsketenyésztés kihívásairól, a jövőbeli kilátásokról, valamint az együttműködési megállapodás jelentőségéről beszélgettünk a magyarországi szakemberrel, címzetes egyetemi tanárral.

– A magyarországi Juh és Kecske Ágazatért Egyesület elismert szakmaközi szervezetté vált. Mi a szerepe és mit tud tenni a gazdákért?

– A Magyarországon működő Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet egy Európai Uniós jog alapján létrejött szervezet, amelyet az EU kifejezetten támogat. 2020-ban alakultunk, azzal a céllal, hogy összehozzuk a termelőket és a kereskedőket, valamint integrált módon kezeljük a Magyarországon található mintegy 750 ezer juhot. Az én feladatom ebben a szervezetben az, hogy koordináljam és irányítsam a különböző szereplők közötti párbeszédet, és ha ágazati döntés születik, akkor egyeztetni tudjunk az állammal, a kormánnyal, a háttérintézményekkel, vagy a hatóságokkal. Ez az egységes fellépés sokkal hatékonyabb, mintha mindenki külön próbálna érvényt szerezni az érdekeinek, hiszen így sokkal komolyabban vesznek minket, és a szervezet mögött álló tagságunknak köszönhetően nagyobb legitimációt is élvez az ágazat.

Mezőszentgyörgyi Dávid | Fotó: László F. Csaba

– Az elmúlt ősszel Csíkdánfalván a Felcsíki Gazdanap alkalmából a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége együttműködési megállapodást írt alá. Mi ennek az összefogásnak a jelentősége, és milyen a fogadtatása?

– A juhállomány Székelyföldön, a három székelyföldi megyében körülbelül egymillióra tehető, ami közel azonos a magyarországi állománnyal. Úgy gondoljuk, hogy a székely gazdákkal való összefogás által, jelentősen kedvezőbb piaci helyzetet teremthetnénk. Minél nagyobb a kínálat, annál erősebb a piaci pozíció. Látjuk, hogy a Székelyföldön keletkező árualap lehetőséget kínál az együttműködésre, és így segíthetnénk a helyi gazdáknak, hogy ezt az árualapot akár részben, akár teljesen összevonnánk a magyarországi készletekkel. Ugyanakkor azt a tudást, és a genetikai hátteret, amivel Magyarországon rendelkezünk, el tudnánk hozni ide, ami szintén hasznos lenne itt. Jelenleg még kevés a fogadókészség erre az együttműködésre, de úgy vélem, ha a gazdák megismerik a lehetőségeket, és jobb árakat kapnak a termékeikért, akkor elindulhat egy oda-vissza mozgó folyamat. Ezáltal mindkét fél jól járna, hiszen az összefogás nemcsak a piaci fegyelmet javítaná, hanem segíthetne kezelni az itteni gazdasági nehézségeket is. Számos székelyföldi gazda olyan kereskedőkkel áll kapcsolatban, akik kihasználják őket, különösen a kis termelők egyedi helyzetét. Egy szervezett összefogás mögött azonban ezt már nem tudják megtenni. Már önmagában az összefogás nagy előrelépést jelent, még mielőtt bármi konkrét lépést tettünk volna. A tapasztalataink szerint a juh- és kecskeágazati szakmaközi szervezetben az is sokat segít, hogy kéthavonta leülnek az ágazat szereplői – termelők, kereskedők, feldolgozók – és megbeszélik a problémákat. Az elmúlt három évben ennek köszönhetően nem voltak jelentős piaci problémáink. Az esetleges nehézségeket, legyen az Covid, állatbetegség vagy támogatások késése, mind gyorsan és belső egyeztetéssel tudtuk megoldani, néhány héten belül.

– Beszéljünk a bárány és kecske európai és – kicsit leszűkítve – kárpát-medencei helyzetéről. Milyen az ágazat jelenlegi állapota?

– Az európai juh- és kecskeállomány globálisan nem erős szereplő. Európában körülbelül 60 millió juh és 10 millió kecske található, és ebből jelentős részt képvisel a Kárpát-medence, különösen Románia, ami ezen belül is erős szereplő, a 4-5 milliós juhállományával. Az európai termelés közel egyötöde, egynegyede ebben a térségben koncentrálódik, ami jelentős szám. Ha azt vesszük, hogy egy kamionra 600-650 juhot lehet felpakolni, könnyen ki lehet számolni, hogy hány kamionnyi bárányról beszélünk. A jelenlegi helyzet az, hogy a gazdák kezdik felismerni a minőség fontosságát. Ha minőségi terméket tudnak előállítani, akkor az a piacon jól eladható. Ehhez azonban tudásra is szükség van. Fontosak a hagyományos ismeretek, de ugyanilyen lényeges az is, hogy újításokat is bevezessünk. Már az is nagy előrelépés lehet, ha egy gazda elkezdi vezetni a termelési adatait, és például azokat a juhokat tartja meg tenyésztésre, amelyek ikret ellettek, szemben azokkal, amelyek csak egyet. Ez szemléletváltást igényel, ami az egész Kárpát-medencére vonatkozik. Magyarország és Erdély a két legerősebb szereplő a Kárpát-medencében. Ebből a szempontból Felvidék és Kárpátalja nem jelentős és a Délvidék sem számottevő. Úgy gondolom, hogy ez a természetes összefogás, ami most megköttetett, létrehozhat egy nagyon erős Kárpát-medencei brandet, amit én „magyar bárány brandnek” szoktam nevezni. Nyugat-Európában nagyon jó híre van a magyar báránynak, keresik is a vásárlók. Például Olaszországban húsvétkor, pünkösdkor vagy karácsonykor a vásárlók kifejezetten a magyar bárányt keresik a boltok polcain. Ez óriási előny számunkra, és ezt nem szabad elveszítenünk. Ha összefogunk, ez a „magyar bárány brand” kiterjedhetne a székelyföldi juhokra is, ami mindenki számára előnyös lenne.

Fontos az összefogás | Illusztráció: Gábos Albin

– Hogyan lehet összehangolni az őshonos és modern juhfajták sajátosságait, hogy mind a síkvidéki, mind a hegyvidéki területeken a lehető legtöbbet hozzuk ki a juhászatban?

– Mindkettőt – az őshonosat és a modernet – is ugyanúgy szeretjük, és mindkettőnek megvan a maga helye és szerepe. Az a lényeg, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt, és elfogadjuk mindkét típus sajátosságait. Székelyföldön a tejtermelés kiemelkedően fontos, tehát azokat a fajtákat kell választani, amelyek ebben erősek. A bárányokat korán le kell választani, mert még az őshonos fajták bárányai is eladhatóak 20-24 kilós súlyig. Mivel tejen nevelkednek, a húsminőségük megfelel az olasz vágóhidak elvárásainak, ahol a rózsaszín húst keresik. A bárány eladása után pedig intenzív fejésbe kell kezdeni, mert ebből származik a bevétel nagy része. Ha valaki mégis szeretne izmosabb, modernebb fajtákat tenyészteni, genetikai támogatást tudunk nyújtani. Nem kell lecserélni az egész állományt, elég például csak a kosokat cserélni, vagy mesterséges megtermékenyítést alkalmazni. Az is fontos, hogy a fajtákat úgy válogassuk, hogy figyelembe vegyük a helyi adottságokat. A legfontosabb azonban az összefogás. Akár bárányt, akár tejterméket értékesítünk, fontos, hogy közösen lépjünk fel. Ha lenne egy vágóhíd, például a magyar-román határ mentén, megoldhatnánk a bárányok feldolgozását és eladását. Egy ilyen vágóhíd akkor működne hatékonyan, ha legalább 200 ezer birkát tudnánk felhasználni évente. Ezért is fontos az összefogás. Magyarországon évente 600 ezer bárányt adunk el az olasz és arab piacra, de ha még 100-200 ezerrel növelni tudnánk ezt a számot, már megérné elgondolkodni egy vágóhíd építésén. Akár Csíkból is el lehet szállítani a bárányokat a határig 8 órán belül, így akár magyar bárányként is forgalmazhatnánk őket Olaszországban. Az őshonos fajtákkal ellentétben a nyugati típusú bárányok nem alkalmasak a hegyvidéki legeltetésre, és ez igaz. Az Alföldön is vannak olyan fajták, például holland típusúak, amelyeket nem érdemes kihajtani a legelőkre. Ilyenkor bent tartjuk őket, és zárt körülmények között végeztetjük el a termékenyítést. Tehát van erre megfelelő technológia, mert nem minden fajta alkalmas a szabad legeltetésre, különösen hegyvidéki területeken.

– Milyen kitörési lehetőségeket lát a juh- és kecsketartó gazdák számára a jelenlegi helyzetben?

– Hosszú távú megoldásként a szövetkezésben és az egyesületek megerősítésében látom a kitörési pontot. A gazdáknak érdemes közös célokat kitűzni, például saját tejfeldolgozót vagy vágóhidat létrehozni. Már egy központi gyűjtőtelep is nagy előrelépés lenne, ahol a bárányokat válogathatják és egységes áruval léphetnének ki a nyugat-európai piacokra. Az összefogás legfontosabb eredménye, hogy a gazdák nagyobb bevételhez jutnak, és ha ezt tapasztalják, akkor látják majd az együttműködés értelmét. Az együttműködésnek pedig nemcsak gazdasági, hanem közösségi előnyei is vannak – jó érzés egy erős közösség tagjának lenni, és még jobb együtt ünnepelni, például egy finom báránysült mellett. Érdekességként, Magyarországon évente 70 kilogramm fölötti a húsfogyasztás, amiből csak 20 dekagramm a juhhús, ezen sem ártana javítani.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?