Mezőgazdasági paradoxon: egyre több gabonát termesztünk, az állatállomány ellenben gyorsan fogy
Két és félszer annyi gabonát termelünk, mint az uniós csatlakozás évében, de a disznók száma felére csökkent.
Egy évtized alatt több mint 15 százalékkal csökkent az állatállomány Romániában, pontosabban az egy hektárra jutó állomány, írja a Ziarul Financiar.
Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy ennél nagyobb arányú csökkenés csak Litvániában, Magyarországon és Horvátországban ment végbe 2010 és 2020 között.
Idehaza a legnagyobb mértékű visszafejlődés a szarvasmarháknál és a sertéseknél történt. Előbbiek esetében a folyamat 2007-ben kezdődött, azóta hozzávetőleg 1 millió egyeddel csökkent az állomány. Jelenleg 1,8 millió szarvasmarhát tartanak számon az országban.
A disznók esetében a vizsgált időszakban az állomány mintegy 30 százalékkal zsugorodott, közel 6 millióról 4 millióra. 2017-ben az afrikai sertéspestis megjelenésével az ágazat övön aluli ütést kapott, a járvány miatt az állomány 3 millióra esett vissza.
Miközben az állatállomány drasztikusan csökkent, a megtermelt gabona mennyisége látványosan nőtt. 2007-ben, amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz, 7,8 millió tonna gabona termett, míg 2023-ben már 21 millió, de volt olyan év is, amikor 31 millió tonnát takarítottak be.
Ez együttesen oda vezetett, hogy gabonából számottevő felesleg alakult ki, amit nyersanyagként exportálunk, ellenben húsból és más, állati eredetű termékekből egyre inkább importra szorulunk. Mivel időközben a lakossági fogyasztás nőtt, 2010-ben még csak 3 milliárd euró értékben importáltunk élelmiszereket, tavaly azonban már 10 milliárd eurót meghaladó mértékben.
„Egyre jobban pontra tett állattenyésztésre van szükségünk, egy nagyobb állományokkal, hogy elfogyassza azt, amit megtermelünk. Az állattenyésztés fejlődése által nőni fog a gabona értéke, a termelés hatékonyabbá válik” – nyilatkozta Jean Ionescu, a Corteva Agriscience igazgatója.