Felfüggesztették a kagylók és a tengeri csigák halászatát a Fekete-tengeren, a halászok panaszkodnak

Az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság ideiglenesen betiltotta a kagylók és a tengeri csigák halászatát a Fekete-tengeren, mivel a vízminták alapján az algák – amivel ezek a tengeri élőlények táplálkoznak toxikusok lehetnek.

A halászati tilalom csak a Mamaia és a Vama Veche közötti szakaszokra vonatkozik, Corina Ivanciu, a konstancai szakhatóság aligazgatója pedig hangsúlyozta, hogy nem vízszennyezettségről van szó. „Ez a fitoplanton riasztóként működik, ha meghalad bizonyos értékeket, fennáll a kockázata annak, hogy biotoxinok vannak a puhatetűekben” – mondta még csütörtökön, amikor a halászat felfüggesztését bejelentette.

Illusztráció: Pexels

A Ziua Constanța által megszólaltatott biológus, Răzvan Popescu-Mirceni azt mondta, hogy a Fekete-tengerben soha nem volt veszélyes a növényi méreg szintje, nincsenek toxikus algáink. Az EuropaFM alapján a halászok és a halászcsárdák tulajdonosai panaszkodnak a számukra jelentős bevételkiesést okozó intézkedéssel, szerintük a kagylóhúst kellett volna megvizsgálni, nem pedig a vízminta alapján elrendelni a tiltást.

Csutak Nagy László, az országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság alelnöke a Maszol megkeresésére pénteken elmondta, hogy még nincsenek végleges adatok, laboratóriumi vizsgálatokat végeznek, amelyek eredményeit a jövő hétre várják. Szerinte hétfőn, kedden már többet fogunk tudni. Aláhúzta, hogy gyanús helyzet alakult ki, prevenciós céllal függesztették fel a halászatot, hogy elkerüljék az esetleges megbetegedést abban az esetben, ha a gyanú beigazolódna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?