Bizonytalanság: nyugtatják a gazdákat a háztáji sertés eladása kapcsán, de még minden függőben
Egyelőre nem mozdult ki az ügy a holtpontról, továbbra is tilos a háztájon nevelt sertés értékesítése. Apró lépések azért történtek, az Országos Állategészségügyi Hatóság a napokban a honlapján tette közzé a tiltást feloldó rendelet tervezetét, de azt még nem adták ki, mert nem lépett érvénybe.
Forrásaink szerint folyamatosan zajlanak az egyeztetések a hatóság és a mezőgazdasági minisztérium képviselői között. Közben a Maszolnak nyilatkozó gazdák úgy érzékelik, a nagy farmok lobbija igyekszik kiszorítani őket, holott a mennyiség ellenében a minőséget kell szem előtt tartani.
Amint arról beszámoltunk, november elején pattant ki a botrány a háztáji gazdaságokban nevelt sertések eladása körül. Kiderült, hogy hiába van érvényben az új sertéstartási törvény, ami engedélyezi az értékesítést, az Országos Állategészségügyi Hatóság járványügyi intézkedésekre hivatkozva tulajdonképpen megtiltotta azt.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a felháborodás hatására összehívta a szakértőket, azt javasolta, hogy állatorvosi igazolással a gazdák mégis tudják eladni a disznót. Az egyeztetés után az a döntés született, lehetővé teszik, hogy a téli ünnepek alatt a gazdaságokban, a háztájon nevelt sertéseket magánszemélyek állatorvosi igazolással értékesíthessék. Florin Barbu hangsúlyozta, a hatóság rendeletét módosítani fogják.
Megjelent a tiltást feloldó módosítás tervezete
Ezt megerősítette az Országos Állategészségügyi Hatóság is, még akkor kiadott egy közleményt, amelyben hangsúlyozzák: prioritásnak tekintik a hagyományos sertéstenyésztés és a vidéki sertéstartók támogatását.
A háztáji gazdaságokban a sertések tenyésztése, levágása és értékesítése nem lesz tilos, nyugtatnak. Majd kifejtik, módosítani fogják a 130/2023. számú rendeletet, amely jóváhagyja a 122/2023. számú törvény végrehajtásának szabályait. A módosításban bevezetnek egy olyan rendelkezést, hogy a háztartásokban nevelt sertéseket akkor lehet értékesíteni, ha a megyei igazgatóságok által felhatalmazott gyakorló állatorvos kiadja az állat egészségügyi állapotát igazoló bizonylatot. Ezzel próbálják megakadályozni az afrikai sertéspestis terjedését.
A módosító rendelet tervezetét november 15-én tették fel a hatóság hivatalos oldalára, de még nem véglegesítették, így nem is lépett hatályba. Ez szerint a gazdák egyelőre csak reménykedhetnek, hogy az minél hamarabb megjelenik, és karácsony előtt valóban hivatalosan értékesíteni tudják a háztájon tartott disznót.
Megoldás lehet, ha a sertéstartó gazdák egyesületbe tömörülnek
A sertéspestis megnehezíti a háztáji disznótartást, de a nagy farmok lobbija is igyekszik kiszorítani a piacról a kisgazdákat, fejtette ki a Maszol megkeresésére Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete elnöke. Hozzátette, ez Hargita megyét nagyban érinti, mert mostanra érett be az az erőfeszítés, amivel több kisvágóhidat sikerült létrehozni, és aminek fenntartáshoz a hátteret a kisgazdaságok kell hogy biztosítsák. „Ennek tükrében, úgy gondoljuk, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít, ezt a szemléletet erősíti a Székely termék védjegy is” – hangoztatta.
Becze István elmondta: Hargita megyében az állattenyésztés 80 százaléka szarvasmarha és juh, viszont a lakosság, a társadalom jelentős hányada sertésfogyasztó, így a felelőtlen intézkedések a helyi lakosokat és gazdákat is érintik. „A felmerülő gondok megoldása érdekében igyekszünk segítséget nyújtani a gazdáknak, ezért egyeztettünk a falugazdászainkkal, valamint a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal vezetőjével, István Róberttel. Körvonalazódó lehetőségnek számít, ha a sertéstartó gazdák valamilyen formában engedélyeztetik farmjukat – betartva a higiéniai feltételeket – vagy egyesületbe tömörülnek, mert ily módon, amennyiben 20-30 disznót tud hizlalni évente, egy egyesületen és egy kisvágóhídon keresztül lehetőség van a hivatalos értékesítésre.
Fontos cél, hogy minél több versenyképes farm jöjjön létre, ugyanis Románia 70 százalékban sertésimportra szorul, ezért ebben az ágazatban komoly lehetőségek vannak. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete mindehhez hathatós segítséget igyekszik nyújtani, külön szekciója van a sertéstartó gazdáknak és a kapcsolatrendszerünkben lévő szakemberek tudását felhasználva próbálunk előrelépni és megoldásokat keresni – fogalmazott a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.
Konzultálni kell az állatorvossal
Sinka Arnold falugazdász, sóvidéki mangalicatenyésztő érdeklődésünkre elmondta, vidékükön háztájiba, nagyon sok sertést tartanak, ugyanakkor a törvényi szabályozás az ipari sertéstartást támogatná, hisz azt a fajta disznótartást, ami eddig volt, azt korlátozni kívánja. Aki sertésnevelésből szeretne jövedelemkiegészítést, annak nem árt fejlesztéseket végeznie a farmján, hogy meg tudjon felelni az előírt elvárásoknak, kritériumoknak. Ugyanakkor, aki önfenntartásra családja számára nevel 4-5 állatot azok nem ütköznek nehézségekbe, viszont, ha eladásról van szó, szükséges állatorvossal konzultálni, mert a szakemberek napirenden vannak a pillanatnyi betartandó szabályokkal.
CSAK SAJÁT