Disznóvágáskor ezeket a szabályokat kell betartani

A háznál nevelt sertés húsának fogyasztása komoly egészségügyi következményekkel járhat, amennyiben elmarad a minőségének ellenőrzése – figyelmeztet az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA).

A sertéstartóknak a vágás előtt és után is be kell tartaniuk bizonyos szabályokat. A disznóvágás előtt a tulajdonosoknak állatorvosi vizsgálatot kell kérniük a jószág általános egészségügyi állapotának ellenőrzése érdekében. A szakember ilyenkor tanácsokat ad a mintavételről és az elvégzendő vizsgálatokról. Mindemellett fontos az is – hívja fel a figyelmet az állategészségügyi igazgatóság –, hogy vágáskor az állat a lehető legkevesebbet szenvedjen.

Az állattartó köteles felkérni az állatorvost a levágott sertés húsának vizsgálatára, különös tekintettel az esetleges trichinellózis diagnosztizálására. A trichinoszkópos vizsgálat ára 24,99 lej és 92,82 lej között mozog. Vaddisznókból származó minta esetén a közvetlen trichinoszkópiai ellenőrzés ára 49,98 lej - közölte a hatóság. 

A trichinellózis egy állatokról emberre terjedő betegség. A trichinella élősködő fonalféreg házi- és vadállatok testében, valamint az emberben is előfordulhat. Tünetei között szerepel a magas láz, emésztési rendellenességek, izomfájdalom, valamint az arc ödémája.

„Ne egyen, ne készítsen ételt a húsból, amíg az állatorvosnál nem kap negatív eredményt. A tanács a vaddisznóhúsra is vonatkozik. Ha az állat beteg, ne kockáztassa a levágást, főleg a hús elfogyasztását. Az állat piaci értékének megfelelő kártérítést az állam akkor fizeti ki, ha az állatot azonosították és nyilvántartásba vették” – hívja fel a figyelmet az ANSVSA. Továbbá a sertés levágását követő hét napon belül a gazdáknak le kell adniuk az állat füljelzőjét az állatorvosnak.

A részletekről, valamint az állategészségügyi laboratóriumok helyszíneire vonatkozó információkról a megyei igazgatóságoknál (DSVSA), valamint a hivatalos területi körzeteknél (CSVSAO) kérhetnek tájékoztatást a gazdák.

Fotó: Borsi Balázs

Az ANSVSA emlékeztet, hogy tilos a házi húskészítmények forgalmazása. Az afrikai sertéspestis (ASP) terjedése miatt tilos a korlátozás alá vont területekről származó húskészítményekkel való kereskedelem is. Továbbá tilos harmadik országból származó húst az Európai Unióba, így Romániába is behozni.

A sertéshús helyes tárolása

Az élelmiszerbiztonsági hivatal kiemelte, vásárlás vagy disznóvágás után az állati eredetű élelmiszereket, a hést, a tejtermékeket és a tojást is hűtőszekrényben lehetőleg 0–4 Celsius-fok közötti hőmérsékleten kell tartani, a fagyasztott húst pedig a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten, –12 C-fok alatt szükséges tárolni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az ANSVSA azt tanácsolja, hogy csak olyan helyekről vásároljanak, amelyek megfelelnek az állategészségügyi szabályoknak. Ez ugyanis biztosítja, hogy a termékek állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági ellenőrzésen estek át, így nem jelentenek veszélyt az egészségre.

Az ANSVSA hívóközpont száma 0800 826 787, a polgárok bármely telefonhálózatról ingyenesen hívhatják a hatóságot, ha élelmiszerbiztonsági szabálytalanságokat szeretnének bejelenteni.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?