Juh- és kecskehimlő veszélyére figyelmeztetnek

Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) csütörtökön bejelentette, hogy Bulgária juhhimlőjárvány kitörését jelezte. Ajánlásokat fogalmaztak meg a juh- és kecsketenyésztők számára, hogy megelőzzék a betegség terjedését.

„Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) tájékoztat, hogy 2024. szeptember 4-én Bulgária az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) Állategészségügyi Világinformációs Rendszerén (WAHIS) keresztül bejelentette a juhhimlő kitörését a Yambol régióbeli Straldzha településen” – közölte a hazai állat-egészségügyi igazgatóság csütörtökön, írja a News.ro.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A bolgár hatóságok tájékoztatása szerint a járvány kitörését Straldzha település egyik juhállományában azonosították, és az illetékes bolgár hatóságok szigorú intézkedéseket rendeltek el a betegség megfékezésére és felszámolására. Az intézkedések közé tartozik az érintett területen az utazási korlátozás, az érintett juh- és kecskeállományok leölése, a régió és a szomszédos területek juh- és kecskeállományainak intenzív felügyelete, biológiai biztonsági intézkedések végrehajtása az érintett gazdaságokban és azok környékén, valamint a gazdák és a lakosság tájékoztatása a megelőzési és védekezési intézkedésekről.

A hazai hatóság hozzátette, hogy szorosan figyelemmel kíséri a bolgár helyzetet, és együttműködik az ottani állat-egészségügyi hatóságokkal a betegség Romániába való átterjedésének megakadályozása érdekében. Az ANSVSA azt is ajánlja a romániai juh- és kecsketartóknak, hogy szigorú biztonsági intézkedéseket alkalmazzanak gazdaságaikban, beleértve a személyek és járművek bejutásának ellenőrzését, azonnal értesítsék állatorvosukat, ha gyanús klinikai tüneteket észlelnek juhokon és kecskéken (kiütés, láz, rossz általános állapot), tartsák be az állategészségügyi hatóságok által elrendelt összes ajánlást és intézkedést. Mint írják, a juhhimlő egy súlyos vírusos betegség, amely elsősorban juhokat és kecskéket érint, és amelyet a Poxviridae családba tartozó vírus okoz. A betegség rendkívül fertőző és gyorsan terjedhet az állományban, ami jelentős gazdasági veszteségeket okozhat.

A juh- és kecskehimlő klinikai tünetei között szerepel a bőrelváltozás, ami a betegség egyik fő jellemzője. A fertőzött juhok/kecskék bőrén kezdetben apró vörös foltok jelennek meg, amelyek hólyagokká alakulnak. A bőrelváltozások általában a következőkön jelennek meg: fej (különösen a pofa, az orr és a fülek, a szemhéjak körül); has; lábak; nemi szervek; hónalj. A betegség lázzal is jár.  A fertőzött állatoknál általában a fertőzést követő első 1-3 napon belül magas láz (40-42 °C) alakul ki.
Ugyanakkor csökken az étvágyuk is a beteg állatoknak. A fertőzött juhok/kecskék nem mutatnak érdeklődést a táplálék iránt, ami fogyáshoz vezet. A tünetek közé tartozik a depresszió és letargia, valamint az erőteljes könnyezés és orrváladékozás. Ezenkívül begyulladnak az állkapocs alatti és a test bőr alatti részén a nyirokcsomók, és meg is nagyobbodhatnak.

A legtöbb esetben a betegség 3-4 hétig tart, de az állatok hosszabb ideig is gyengék maradhatnak. Az elhullás a járvány kitörésének súlyosságától és a juh- és kecskeállomány általános egészségi állapotától függően változhat. A juh- és kecskehimlő a fertőzött és az egészséges állatok közötti közvetlen érintkezéssel, valamint a hólyagokból származó folyadékkal való közvetett érintkezéssel terjed többek között. „Fontos megjegyezni, hogy a környezet hosszú ideig fertőzött maradhat, ezért a higiéniai és biológiai biztonsági intézkedések elengedhetetlenek a betegség terjedésének megakadályozásához, mivel a vírus rendkívül ellenálló a szárazsággal szemben” –  közölte az állategészségügy.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?