Ragadós száj- és körömfájás: jelenleg az állatok leölése az egyetlen megoldás
Bár létezik vakcina a ragadós száj- és körömfájás ellen, az Európai Unió országaiban nem alkalmazzák, így Romániában sem. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője szerint a vakcina bár lassíthatja a vírus terjedését, nem jelent végleges megoldást, és az Európai Unió szabályozásai jelenleg nem teszik lehetővé a használatát. Ugyanakkor a Magyarországot és Szlovákiát érintő járványügyi helyzet miatt az Európai Unió szigorúbb intézkedések bevezetését mérlegeli, beleértve az állatállomány megelőző vakcinázását a tagállamokban.
„Bár létezik oltás ragadós száj- és körömfájás ellen az Európai Unión belül nem engedélyezett, jelenleg az állatok leölése az egyetlen megoldás a vírus terjedésének a megakadályozására” – nyilatkozta Fodor Levente, a Hargita megyei DSVSA járványtani osztályvezetője.
Megtudtuk, a jelenlegi szabályozások szerint, ha fertőzést észlelnek, több kilométeres körzetben lezárják a területet és az érintett gazdaságban lévő állatokat megsemmisítik. A megfelelő protokollt egy esetleges fertőzés esetén pontosítják, amire remélhetőleg nem lesz szükség. A gazdák számára a legfontosabb a szigorú járványvédelmi intézkedések betartása, mivel a betegség megelőzése az egyik legfontosabb cél. Miként nevében is szerepel – „ragadós” –, egy borzasztóan fertőző – széllel is terjedő, akár több kilométerre is – és gyorsan mutálódó vírusról van szó, viszont nem rezisztens, a legtöbb fertőtlenítőszertől elpusztul, valamint a napfénytől is, például 37 Celsius fokon 4 nap alatt inaktiválódik, azonban szerves anyagban, nedves és hűvös környezetben hosszabb ideig fertőzőképes marad.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter bejelentette: a napokban videókonferenciát tartott az Európai Unió járványügyi biztosával, egyúttal az Európai Bizottság (EB) elé terjesztette a megelőző vakcinázás bevezetésére vonatkozó javaslatát, és Románia minden döntéshozatali szinten támogatni fogja ezt az intézkedést. Ennek fényében várják a döntést arról, hogy megelőző intézkedésként uniós szinten oltási kötelezettséget vezessenek be.
Az EU a megelőző oltás bevezetését fontolgatja
A riasztó fejleményekre reagálva az Európai Unió megvizsgálja a megelőző oltás bevezetésének lehetőségét a tagállamokban. „Ez egy olyan intézkedés, amely megakadályozhatná a vírus további terjedését, és csökkenthetné egy esetleges járvány gazdasági hatásait” – közölték uniós tisztviselők. Jelenleg az EU száj- és körömfájással kapcsolatos politikája a gyors felismerésre és a fertőzött állatok leölésére összpontosít. Azonban a gócpontok számának növekedése miatt szükség lehet ennek a stratégiának a felülvizsgálatára. „Szakértőkkel és nemzeti hatóságokkal tárgyalunk, hogy megtaláljuk a leghatékonyabb megoldást” – mondta az Európai Bizottság egyik képviselője.
Egy rendkívül gyorsan terjedő vírusról van szó
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat – például szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők – érinti. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes állatot meg kell semmisíteni. A szarvasmarhák többnyire aeroszolizált vírussal fertőződnek, amelyet belélegeznek. Ugyanakkor ritkább esetben a bőr vagy nyálkahártya sérülésein keresztüli fertőződés is előfordulhat.
Romániában utoljára 1972-ben volt utoljára ragadós száj- és körömfájás járvány. Európában egyedi esetek a 90-es években is előfordultak, de az utolsó 2000-ben Görögországban kimutatott fertőzés óta Európában nem okozott gondot a betegség ezidáig.
CSAK SAJÁT