Putyin: Ha a Nyugat leállítja Ukrajna fegyveres támogatását, néhány héten belül véget érhetne a háború
Vlagyimir Putyin orosz elnök egy romániai idő szerint csütörtökön késő este sugárzott terjedelmes interjúban azt mondta Tucker Carlson konzervatív amerikai újságírónak, hogy Oroszország veresége Ukrajnában „lehetetlen”. Az Amerikának és a Nyugatnak szóló több mint kétórás üzenetében az orosz elnök azt is elmondta, hogy kizárta Lengyelország vagy Lettország megtámadásának gondolatát, két olyan országét, amelyben országának „nincsenek érdekei”. Ugyanakkor kijelentette: ha a Nyugat leállítaná ukrajna katonai és pénzügyi támogatását, a háború néhány héten belül véget érne. Újságírói kérdésre elmondta még: soha nem ajánlott fel területeket Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, erről nem is beszéltek.
A több mint kétórás videót kedden forgatták Moszkvában – közölte Tucker Carlson konzervatív újságíró. Ez az első alkalom, hogy az orosz vezető nyugati újságíróval beszélgetett azóta, hogy Oroszország 2022-ben teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen.
Ep. 73 The Vladimir Putin Interview pic.twitter.com/67YuZRkfLL
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) February 8, 2024
„Felmerültek olyan felhívások, hogy Oroszországnak stratégiai vereséget kellene okozni a csatatéren” – mondta Putyin. Hozzátette: „Véleményem szerint ez eleve lehetetlen. Soha nem fog megtörténni.” Másrészt ragaszkodott ahhoz, hogy Oroszországnak nem áll érdekében Lengyelország, Lettország vagy más NATO-tagországok lerohanása, és egy ilyen forgatókönyvet „teljesen kizártnak” nevezett. Ehelyett az orosz vezető azzal vádolta a NATO-tagállamokat, hogy megpróbálják megijeszteni az embereket egy – szerinte – képzeletbeli orosz fenyegetéssel.
Tucker Carlson kérdésére az ukrajnai béke lehetőségéről Putyin azt mondta: „Ha valóban meg akarják szüntetni a harcokat, akkor le kell állítani a fegyverellátást”, utalva a Kijevnek nyújtott nyugati segélyekre. Ha ez megtörténik, akkor a háborúnak „néhány héten belül vége lesz. Ennyi” – tette hozzá a Kreml vezetője.
Putyin azt mondja, tárgyalásos megoldást akar Ukrajnának, de Kijevnek az USA nem engedi, hogy tárgyaljon. Putyin megismételte korábbi kijelentését, miszerint Moszkva már előkészítette a 2022 áprilisában Isztambulban aláírandó dokumentumot, de az ukrán fél visszalépett.
Másrészt az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai akció céljairól szólva Putyin azt mondta, hogy ezeket még nem sikerült elérni, mivel az egyik céljuk Ukrajna „nácítlanítása”. Putyin most először magyarázta el részletesebben, hogy mit ért ez alatt. „Ez mindenféle neonáci mozgalom betiltását jelenti. Meg kell szabadulnunk azoktól az emberektől, akik fenntartják ezt a koncepciót, támogatják ezt a gyakorlatot és megpróbálják fenntartani” – mondta.
Az interjú azzal a kérdéssel kezdődött, hogy Putyin miért rendelte el Ukrajna lerohanását. „Mondja el, miért gondolja, az Egyesült Államok miért csapna le Oroszországra a semmiből” – kérdezte Tucker Carlson. „Hogyan jutott erre a következtetésre? Nem arról van szó, hogy Amerika, az Egyesült Államok meglepetésszerű támadást indított volna Oroszország ellen” – mondta válaszul Putyin egy tolmácson keresztül. A Kreml vezetője bosszúságot színlelt a kérdés miatt, de valójában ürügyet talált, hogy aztán hosszasan – több mint fél órán át – beszéljen Kelet-Európa történelméről, kezdve az orosz állam 9. századi megalapításával. Az orosz vezetőnek ez valójában alkalmat adott arra, hogy azzal érveljen, hogy Ukrajna egyes részei már régóta Oroszországhoz tartoznak, és hogy különböző indokokat adjon az invázióra – írja a Digi24.
Az interjú során Putyin hosszú válaszokat adott a kérdésekre, zárójelekkel és példákkal. Mesélt például az amerikai elnökökkel való kapcsolatáról, megismételve egy korábban már említett történetet, miszerint Bill Clinton felvetette, hogy Oroszország csatlakozhatna a NATO-hoz, csakhogy nem sokkal később visszavonta a lehetőséget.
Carlson az Északi Áramlat gázvezetékek elleni 2022 szeptemberi balti-tengeri támadásokról is kérdezte Putyint - ami mulatságos szóváltást váltott ki. „Ki robbantotta fel az Északi Áramlatot?” – kérdezte Carlson. Putyin azt válaszolta, hogy „bizonyára te voltál”. Carlson azt válaszolta: „Aznap nem értem rá. Nem én robbantottam fel a Nord Streamet.” Putyin tréfásan visszavágott, hogy míg Carlson személyesen rendelkezik alibivel a robbantás napjára, addig a CIA-nak nincs.
Kérdésre válaszolva Evan Gershkovich-ról, a Wall Street Journal 32 éves tudósítójáról, aki közel egy éve van őrizetben kémkedés vádjával, miközben a vádakat ő és munkaadója határozottan tagadta – Putyin azt mondta, hogy a két ország különleges szolgálatai „kapcsolatban állnak egymással”, és hogy „nincs tabu ennek a problémának a megoldására”, ami arra utal, hogy hajlandó elengedni őt egy csere keretében. „Ő nem csak egy újságíró. Megismétlem. Ő egy újságíró, aki titokban bizalmas információkhoz jutott” – mutatott rá Putyin válaszul Carlson kifogásaira, miszerint Gercskovics nyilvánvalóan nem kém.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai kormányváltás előfeltétele lenne-e a kétoldalú kommunikáció helyreállításának, vagy valójában mindegy, hogy ki lesz az amerikai elnök, Putyin kitért a közvetlen válasz elől, de azt mondta: „Ez nem a vezetőről szól, nem egy adott személy személyiségéről. Jó kapcsolatban voltam Bush-szal. Tudom, hogy az Egyesült Államokban vidéki fiúként tartják számon, aki nem sok mindenhez ért. Biztosíthatom önöket, hogy ez nem így van. Szerintem Oroszországgal kapcsolatban is sok hibát követett el. Beszéltem önnek 2008-ról és a bukaresti döntésről, hogy a NATO megnyitja kapuit Ukrajna előtt. Ez az ő elnöksége alatt történt. Valójában ő gyakorolt nyomást az európaiakra. De általánosságban, személyes szinten nagyon jó volt a kapcsolatom vele. Nem volt rosszabb, mint bármely más amerikai, európai vagy orosz politikus. Biztosíthatom Önöket, hogy ugyanolyan jól értette, mit csinál, mint bárki más. Trumppal is ilyen személyes kapcsolatom volt. Nem a vezető személyiségéről van szó, hanem az elit gondolkodásmódjáról. Ha az amerikai társadalom uralkodó eszméje az erőfitogtatáson alapul, akkor semmi sem fog változni, csak rosszabb lesz. De ha végre felismerik, hogy a világ objektív körülmények között változik, és ha idővel alkalmazkodnak, kihasználva azt az előnyt, amellyel az USA ma még rendelkezik, akkor talán valami változni fog” – folytatta Putyin.
Tucker Carlson kérdésére, hogy felajánlott-e valaha Orbán Viktornak területet Ukrajnából, Putyin határozott nemmel válaszolt – írja az Index. Putyin közölte, hogy erről soha nem is beszélgettek a magyar miniszterelnökkel, azt azonban mosolyogva megjegyezte, hogy az azért lehetséges, hogy az ott élő magyarok örülnének annak, ha visszakapnák ősi földjüket. Arról is mesélt egy történetet, hogy amikor még a szovjet időben Ukrajnában utazott, akkor hallott embereket oroszul és magyarul beszélni, de ukránul soha.
Azt az érvelést is megismételte, hogy a Nyugat korábban megígérte, hogy a NATO nem fog kelet felé terjeszkedni. Elmondása szerint ezt az ígéretet öt alkalommal szegték meg. Úgy fogalmazott, hogy Amerika volt az, amely kiengedte a szellemet a palackból.
CSAK SAJÁT