banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A nyugat-európai diaszpóra segítségével győzhet Maia Sandu Moldovában

Szoros eredmény várható a vasárnapi, moldovai elnökválasztás második fordulójában, ahol az európai integrációt politikája középpontjába állító, a kormányzó Akció és Szolidaritás Párt által támogatott Maia Sandu jelenlegi államfő és az EU mellett Moszkvával is jó együttműködésre törekvő Alexandr Stoianoglo, az ellenzéki szocialisták jelöltje csap össze. Chișinău szerint az oroszbarát erők voksokat vásároltak, a Kreml a Moszkva-párti hangok elhallgattatásáról beszél.   

Egy friss felmérés szerint minimális előnnyel ugyan, de Maia Sandu nyeri az elnökválasztást. Az iDATA közvélemény-kutató cég három forgatókönyvet vázolt fel. Az első, „kevésbé valószínű” szcenárió szerint az újrázni készülő államfő a szavazatok 50,95 százalékát szerezné meg, míg Alexandr Stoianoglo 49,05 százalékos eredményt érne ela Moldovai Köztársaság területén leadott szavazatok alapján. Az első fordulóban óriási többségben Sandura voksoló diaszpóra és az oroszbarát irányultságú transznisztriaiak szavazataival együtt Sandu 55,2 százalékkal eredménnyel nyerne.

A második, „valószínűbb” forgatókönyv szerint Stoianoglo a Moldovában  52,68 százalékkal végezne, a diaszpórából érkező szavazatokat is beszámítva viszont 52,2 százalékos győzelemmel zárna. A harmadik, „nagyon valószínű” szcenárió alapján Maia Sandu a Moldovai Köztársaságban, a diaszpórában és a Dnyeszter folyó keleti oldalán leadott szavazatokkal összesen 51,1 százalékos eredménnyel nyerné a megmérettetést. A felmérés készítői szerint Alexandr Stoianoglo csak akkor nyerhetné meg az elnökválasztás második fordulóját, ha a diaszpórában élő állampolgárok kis arányban voksolnának, miközben a szakadár Transznisztriában nagyon magas lenne a részvétel. Az iDATA felmérését október 25. és 29. között végezték, 1005 fős mintán, amely 323 moldovai települést ölelt fel. 

Maia Sandu hívei körében Fotó: Maia Sandu Facebook oldala

Az elnökválasztás egyik döntő kérdése lehet, hogy miként szavaznak a Renato Usatîi hívei. A szuverén Moldova mellett kampányoló politikus a voksolók lelkiismeretére bízta a döntést. Maia Sandu ugyanakkor felhívást intézett Usatîi szavazóihoz. Egyebek mellett arról beszélt, hogy ha szavazatlopás”, a harmadik helyen végzett politikus lehetett volna az ellenfele a döntő menetben. Sanduval közösen szólított szavazásra Ion Ceban, Chișinău polgármestere is, aki egy kis párt színeiben nyerte meg a fővárosi választásokat, s eddig egyfajta független pozícióban igyekezett politizálni.  Elemzők szerint az utóbbi három évtizedre jellemző világnézeti, nyelvi megosztottságon túl, Stoianoglót segíti az utóbbi négy év kormányzásával való elégedetlenség és a megnövekedett energiarárak.

A Kreml pénteken közölte, hogy Oroszország figyelemmel kíséri a Moldovai Köztársaság elnökválasztását, de nem avatkozik be a választási folyamatba. A Nyugat-barátként jellemzett Maia Sandu és a chișinăui kormány ugyanakkor erőteljes orosz beavatkozásról beszél. A moldovai korrupcióellenes központ több mint százezer euró értékben vetett ki bírságokat az október 20-i elnökválasztás és EU-csatlakozási népszavazás során elkövetett csalások miatt. A hatóságok elmondása alapján ez minden idők legnagyobb pénzbüntetés-összege, amit Moldovában választási korrupció miatt vetettek ki. A Portfólió által idézett Ion Munteanu főügyész szerint a választók korrumpálásának rendszerét az orosz különleges szolgálatok dolgozták ki, és a Moszkva támogatását élvező Ilan Șor moldovai oligarcha „bűnszervezete” ültette gyakorlatba. Oroszország ugyanakkor azzal vádolta a moldovai hatóságokat, hogy „piszkos módszereket” alkalmaznak a Moszkva-párti hangok elhallgattatására. 

Az elnökválasztás első fordulójában Maia Sandu a szavazatok 42,49 százalékát szerezte meg, míg Alexandr Stoianoglo 25,95 százalékkal végzett a második helyen. 

Amerikai háttér versus gagauz származás. Maia Sandu egy román határ menti faluban született, az Egyesült Államokban nőtt fel, s a Harvardon is folytatott tanulmányokat. A Világbank moldovai irodájában dolgozott, majd a Világbank igazgatójának tanácsadója volt. Két washingtoni év után tért vissza Moldovába, ahol oktatási miniszter lett, pártot alapított, majd politikai pályafutásának csúcsaként 2020-ban elnökké választották - írta a Reuterst idézve a Mandiner. Ellenfele, Alexandr Stoianoglu a dél-moldovai gagauz vidéken született, maga is gagauz, vagyis a török etnikumú ortodox keresztény kisebbséghez tartozik. Jogászként végzett, végül a moldovai főügyészi tisztségig ívelt a karrierje. 2021-ben felfüggesztették hivatalából, letartóztatták korrupciós vádakkal, 2023-ban pedig el is bocsátották a főügyészi székből. Ugyanakkor abban az évben az Emberi Jogok Európai Bíróságán megnyerte a pert, eszerint sérültek a fair eljáráshoz való jogai az elmozdításához vezető ügyben. Elnökjelölti víziói kapcsán elmondta: Moldovának mind Nyugat, mind Kelet felé vannak érdekei.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?