Minden negyedik nyolcadikos funkcionális analfabéta

A magyarországi nyolcadikosok mintegy 25 százaléka legfeljebb csak egyszerű információkat tud értelmezni vagy visszakeresni, és a hét képességszintből jobb esetben csak a második szinten áll – derült ki a 2024-es szövegértési kompetenciamérés eredményeiből.

Az Eduline.hu által közzétett adatok szerint a mérésen 2024 tavaszán több mint 584 ezer diák vett részt, Magyarország 3 050 iskolájából, ami az Oktatási Hivatal adatai szerint minden évfolyamot képvisel. Az eredmények azt mutatják, hogy a szövegértési képességek évről évre romlanak, hiszen egyes évfolyamok esetében még a 2023-as eredményekhez képest is gyengébben teljesítettek a diákok.

A funkcionális analfabetizmus olyan jelenség, amelynél az egyének ugyan tudnak olvasni és írni, de a szövegek megértésével komoly problémáik vannak. |Fotó: Illusztráció/Pixabay

Az eredményekben a legszembetűnőbb eltérés a nyolcadikosok körében tapasztalható. Az előző felméréshez képest a hetedikesek 28, a nyolcadikosok és tizedikesek 13-17, a kilencedikesek 38, a tizenegyedikesek pedig 43 képességponttal értek el kevesebbet a szövegértési teszten. Az egyetlen kivétel a hatodikos évfolyam volt, ahol a diákok átlagosan nyolc ponttal jobb eredményt értek el, mint egy évvel korábban.

A magyarországi nyolcadikosok mintegy 9 százaléka a legalsó, első képességszinten vagy annak közelében teljesített, míg 16 százalékuk csupán a második szinten áll. Ez a szint alapvetően azt jelenti, hogy a diákok csak az egyszerű, könnyen érthető információkat képesek feldolgozni. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a nyolcadikos diákok negyede így már funkcionális analfabétaként kerül ki az iskolából, mivel nem képesek összetett szövegek megértésére.

A nemek közötti különbségek továbbra is megfigyelhetők: a lányok minden évfolyamon jobb eredményt értek el, mint a fiúk, a legnagyobb különbség a hetedikesek között mutatkozott, ahol a lányok átlagosan 66 képességponttal teljesítettek jobban.

A funkcionális analfabetizmus olyan jelenség, amelynél az egyének ugyan tudnak olvasni és írni, de a szövegek megértésével komoly problémáik vannak. Steklács János, olvasáskutató és nyelvész szerint, ha valaki nem képes alapvető dokumentumokat, internetes információkat vagy levelezéseket értelmezni, akkor súlyos mindennapi életbeli problémákkal kell szembenéznie. Ez a jelenség hosszú távon a diákok iskolai és munkahelyi sikerességére is negatív hatással van.

Kapcsolódók

Kimaradt?