Megoldaná Moldova problémáit a Romániával való egyesülés?
„Moldova sokkal gyorsabban csatlakozhatna az Európai Unióhoz Romániával való egyesülés révén” - jelentette ki Vlad Filat, a Moldovai Liberális Demokrata Párt elnöke, korábbi kormányfő egy interjúban. Szerinte az ország számos problémáját könnyebb lenne megoldani Románia részeként, amely „már működő állam”.
Filat kiemelte: Moldova európai uniós csatlakozása után is napirenden marad az egyesülésének kérdése. „Az újraegyesítés és az európai integráció folyamata nem ütközik egymással, ezek párhuzamos folyamatok. Objektíven nézve azonban az újraegyesítéssel sokkal gyorsabban lépnénk át bizonyos szakaszokon. Egészen más dolog a belső problémáinkat megoldani Románia részeként, amely már működő állam, és megint más különálló működő állammá válni, majd csatlakozni az EU-hoz” - fogalmazott a volt miniszterelnök. Vlad Filat úgy vélte, a választások közeledtével a politikai szereplők kerülik az egyesülésről szóló diskurzust. „De a választások jönnek és mennek, ezeknek a folyamatoknak viszont folytatódniuk kell” – hangsúlyozta a politikus.
Moldovában az október 20-i elnökválasztással egyidőben népszavazást is tartanak.az Európai Unióhoz való csatlakozásról. A népszavazáson a moldovaiaknak arra kell válaszolniuk, hogy az európai integráció mellett teszik le a voksukat vagy ellene. Ha a szavazás érvényes lesz, és a részvétel meghaladja a 33 százalékot, az alkotmányban rögzítik, hogy az európai integráció a Moldovai Köztársaság stratégiai célja, és a csatlakozásnak egy külön szakaszt szentelnek az alaptörvényben. A moldovai ellenzéki pártok nem értenek egyet a szerintük túlságosan felgyorsult európai integrációval, és azzal vádolták Sandut, hogy a népszavazással saját esélyeit akarja javítani az elnökválasztáson.
Moldova esetében folyamatosan téma a Romániával való egyesülés. A kérdés olykor erőteljesebben, máskor csak háttérzöngeként jelenik meg a két ország közbeszédében. Kormányzati szinten mindkét oldalról kerülik az egyesüléssel kapcsolatos nyilatkozatokat, amelyek Bukarest esetében egyébként joggal lennének értelmezhetők akár revizionista törekvésnek is. Az egyesüléssel pontosan ugyanaz a probléma Moldovában, mint a nyugati integráció és az oroszbarát chișinăui kormányok váltakozásával, a NATO-csatlakozással vagy az Oroszország felé fordulással: a kis posztszovjet állam lakosságának nyelvi, identitásbeli megosztottsága miatt nincs egyértelmű többség mögötte.
Egy márciusban közölte felmérés szerint a moldovai megkérdezettek 50 százaléka elutasítaná a Romániával való egyesülést egy esetleges népszavazáson, 37,8 százalékuk támogatná azt.
CSAK SAJÁT