Magyar politikai siker Szerbiában, maradhat a belgrádi hintapolitika
Több szavazatot kapott, mint a legutóbbi választásokon és mandátumainak számát is növelte a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a vasárnapi, szerbiai választásokon. A magyar párt folytatja az együttműködést a parlamentben abszolút többséget szerzett Szerb Haladó Párttal (SNS). A szakértő szerint marad a belgrádi hintapolitika az Egyesült Államok, az Európa Unió és Oroszország között.
Hat képviselője lesz a szerbiai parlamentben a VMSZ-nek, ami azt jelenti, hogy egy mandátummal növeli eddigi képviseletét a törvényhozásban. Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke a Szabadkai Magyar Rádiónak elmondta: regionális pártként jóval több szavazatot kaptak, mint számos ismert, köztársasági szintű párt.
„A VMSZ-re minimum 64 ezren adták le voksukat. Ez azt jelenti, hogy a másfél évvel ezelőtti parlamenti választásokhoz képest négyezerrel szereztünk több szavazatot, azaz abszolút értelemben is növelni tudtuk a támogatásunkat. Ez azért fontos, mert folyamatosan vannak olyan károgók akik azt mondják, hogy nincs már itt senki, senki nem érdeklődik már a vajdasági magyar közösség jövője iránt, lemondhatunk magunkról. Mi úgy gondoljuk a VMSZ-nél, hogy nem szabad lemondani a magyar közösségről, megtorpanni és elbizonytalanodni sem szabad” - fogalmazott Pásztor Bálint.
A VMSZ vezetője arról is beszámolt: államtitkári szinten továbbra is részt vállalnának a kormányzatban. Szerinte erre azért van szükség, hogy számos területen folytathassák a megkezdett munkát. Példaként említette az oktatási államtitkár munkáját, melynek eredményeként öt fővel is megnyílhatnak iskolai osztályok. Pásztor Bálint kiemelte: folytatnák az együttműködést az SNS-sel, hamarosan elkészül a koalíciós szerződés tervezete. „A biztonság kérdése, a migránsok elleni küzdelem, infrastrukturális kérdések, a magyar autonómia szempontjából fontos kérdések fogják a koalíciós szerződés alapjait képezni, ugyanúgy ahogy 2014-től kezdve minden alkalommal” - fogalmazott a vajdasági politikus. A VMSZ egyébként tartományi szinten is megőrizte erejét.
Az ellenzék közben a belgrádi választási eredmények meghamisításával vádolja a hatalmat, a Szerbia az erőszak ellen koalíció tüntetést szervezett hétfő este Belgrádban, amely incidensekkel zárult, a demontrálók megtámadták a választási bizottság székházát. A ellenzéki tömörülés vezetői feljelentést is tettek csalás vádjávál. Ladóczki Gyula, a választási bizottság már megszokottnak nevezte a megmérettetések utáni tüntetéseket. Mint mondta, szabálytalanságokról folyamatosan érkeznek bejelentések.
A választási eredmények alapján magabiztos győzelmet aratott az SNS, Alekszandar Vucsics államfő pártja, amely a Szerbia nem állhat meg elnevezésű koalícióval a szavazatok 46,3 százalékát szerezte meg. Ez 128 képviselői helyet jelent a 250 fős parlamentben. Az ellenzéki koalíció, a Szerbia az erőszak ellen 23,6 százalékos eredménnyel zárt, 65 képviselőházi mandátummal. A harmadik helyen a Szerbiai Szocialista Párt köré tömörült koalíció végzett 6,6 százalékkal. Mandátumokat szerzett még A Mi – A nép hangja és az Új Szerbiai Demokrata Párt vezetett NADA Szerb Koalíció. Öt kisebbségi lista is bejutott a parlamentbe, a legtöbb mandátumot a VMSZ szerezte meg, 1,7 százalékos támogatottsággal hatot. A szerb szabályozás szerint a kisebbségek számára nincs bejutási küszöb. A vajdasági tartományi választáson az SNS a voksok 47 százalékát, a Szerbia az erőszak ellen a 22 százalékát, a VMSZ a 6,3 százalékát szerezte meg.
A szakértő szerint az SNS megtartja vezető pozícióját az országban, és valószínűleg a Szerb Szocialista Párttal és a VMSZ-szel továbbra is együtt fog működni, ez a szövetség bővülhet egy másik jobboldali párttal, a NADA-val. “A szerb külpolitika továbbra is ellentétben van az európai uniós elképzelésekkel, mivel Brüsszel nem teljesen elégedett a szerb elhelyezkedéssel a nemzetközi politikában, és ezért nem hajlandó felgyorsítani az ország európai uniós tárgyalási folyamatát, amihez a koszovói helyzet is hozzájárul” - mondta a Magyar Nemzetnek Orosz Anna, a budapesti Magyar Külügyi Intézet kutatója. Úgy vélte, megmarad a belgrádi hintapolitika az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország között. Szerinte növelheti Alekszandar Vucsics elnök és az SNS mozgásterét, hogy a szélsőjobboldali pártok kiszorultak a parlamentből, a társadalmi feszültség viszont a jelenlegi magas infláció, illetve energiaárak mellett fennmaradhat.
CSAK SAJÁT