Választ Szerbia: hatalmon maradhat Vucsics elnök pártja, a VMSZ szövetségese 

Alekszandar Vucsics szerb elnök pártja, a hatalmon lévő Szerb Haladó Párt (SNS) magabiztosan nyerheti az idő előtti megmérettetést Szerbiában. A Vajdasági Magyar Szövetség abban bízik, hogy metarthatja, esetleg erősítheti pozíciót, s folytathatja a kormányzati együttműködést az SNS-sel.      

Nem várható meglepetés a vasárnapi előrehozott választásokon Szerbiában. A legutóbbi felmérés szerint a kormányzó SNS – 39,8 százalékon áll, a koalíciós partner szocialisták pedig 8,9 százalékos támogatottsággal állnak a második helyen. Az ellenzéki Szerbia az erőszak ellen listát 25,6 százalékkal a harmadik. A negyedik a Dveri és a Fogadalomtevők Szerb Pártjának koalíciójának 6,5 százalékkal. A Pannon RTV portál által közölt adatok szerint a parlamentbe bekerülne még a NADA, vagyis Remény Koalíció a voksok 5,9 százalékával. 

Szerbiában három százalékos a bejutási küszöb, ami viszont nem vonatkozik a nemzeti kisebbségek képviseleteire. Egy kisebbségi párt esetében kb 13-14 ezer szavazat jelent egy képviselői helyet. Az ország legnagyobb etnikai kisebbsége a magyarok, de Szerbia lakosságának csak 3,5 százalékát teszik ki. A tavalyi népszámlálás alapján alig több, mint 180 ezer magyar él Szerbiában, nagy többségük a Vajdaság északi részén.   

Alekszandar Vucsics szerb elnök jó viszonyt alakított ki a VMSZ-szel és a magyar kormánnyal is Fotó: Alekszandar Vucsics Facebook oldala

Csütörtökön a szabadkai városházán tartották meg a VMSZ kampányzáró rendezvényét. Az eseményen részt vett Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter mellett Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is. A kampányzárón Juhász Bálint, a VMSZ intézőbizottságának elnöke, a párt tartományi listavezetője azt mondta: kisebbségi létben minden választás sorsfordító, mivel az elért eredményeket nehéz megtartani, „talán nehezebb, mint elérni”. Mint fogalmazott, a nem voltak megosztottak, a VMSZ továbbra is a vajdasági magyar közösség legszervezettebb pártja. 

Azzal kapcsolatban, hogy miért írta ki előrehozott választásokat,  Tóth Péter, a vajdasági Magyar Szó napilap újságírója arra emlékeztetett, hogy májusban egy belgrádi, majd pedig egy vidéki településen többen is lövöldözés áldozatai lettek. „Ekkor az ellenzéki politikai pártok próbálták meglovagolni a lakosság felháborodását, folyamatosan nyomás alatt tartották a kormányzatii szerveket, őket okolták az erőszak terjedéséért. Tiltakozó felvonulásokat, különféle megmozdulásokat szerveztek. Ez az egyik oka annak, hogy előrehozott választásokat írtak ki, de az sem mellékes, hogy az ország komoly döntések előtt áll. A közeljövőben kell dönteni arról, hogyan folytatják a Koszovóval kapcsolatos tárgyalásokat, illetve egyre nagyobb a nyomás Szerbián, hogy szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben”. A vajdasági újságíró szerint ezért a hatalom úgy a polgárok voksaival akarja megerősíteni pozícióját. 

Ami a vajdasági magyarok érdekképviseletét illeti, Tóth Péter arról tájékoztatott, hogy több párt listáján is szerepelnek magyar nemzetiségűek, de egyedül a VMSZ az a nagyobb formáció, amely nyíltan felvállalja a szerbiai magyarok érdekképviseletét. A VMSZ-nek jelenleg öt köztársasági képviselője van, hét minisztériumban államtitkári pozícióval rendelkezik. A Vajdaságban tizenegy tartományi VMSZ-képviselő tevékenykedik. A Magyar Nemzeti Tanács - amely a vajdasági magyarok autonómiájának egyfajta végrehajtó szerve - mind a 25 tagja a VMSZ listájáról jutott be. A VMSZ-nek van egy európai parlamenti képviselője is: Deli Andor a Fidesz listáján jutott mandátumhoz. 

Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke Szijjártó Péter és Kelemen Hunor társaságában Fotó: Pásztor Bálint Facebook oldala

A választások tétjével kapcsolatban a vajdasági újságíró a meglévő pozíciók megtartását, esetleges növelését emelte ki, ami a magyar pártot, a VMSZ-t ileti. „Nem mellékes a VMSZ szempontjából, hogy a szerb pártok közül ki fogja megnyerni a választásokat ugyanis a kormányzó SNS-sel jó az együttműködést, s ezt mindkét fél folytatná. A fő kampánytémák közül Tóth Péter az inflációt, a gazdasági növekedést, a koszovói kérdés megoldását, az Európai Unióhoz való közeledést, illetve az Oroszország elleni szankciók esetleges bevezetését emelte ki. „A kormányzó SNS a Szerbia nem állhat meg szlogennel kampányolt és Alekszandar Vucsics államfő személyére hegyezte ki a kampányt, a hangsúlyt a megkezdett projektek folytatására helyezte” - mondta az újságíró.  

Lajkó Fanni, a budapesti Alapjogokért Központ elemzője az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában arról is beszélt, hogy a magyar-szerb kapcsolatok „történelmi csúcson vannak", 2010 óta folyamatos a magyarok és szerbek közötti megbékélési folyamat, amely a két kormány jó viszonyának és annak köszönhető, hogy a VMSZ hídként funkcionál a két kormány között. Az elemző a közelmúltban elhunyt VMSZ-elnökéről, Pásztor Istvánról is megemlékezett. Azt mondta, konstruktív szerepet töltött be két kormány kapcsolatában, s rengeteg olyan fejlesztés kötődik hozzá, amely Szerbia, a magyar nemzetpolitika és a vajdasági magyarok otthonmaradása szempontjából is előnyös.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?