Kitelepedés, szexmegtagadás, digitális migráció: radikális reakciók Trump megválasztására

Az elmúlt napokban több híresség bejelentette, hogy elköltözik az Egyesült Államokból, mert nem tud megbékélni a gondolattal, hogy Donald Trump nyerte a november 5-i elnökválasztást. Mások csak közösségi platformot váltanak, ismét mások viszont megtagadják a társas kapcsolat minden formáját a Trumpra szavazó férfiaktól.

November 6-án reggel amerikaiak tömegei néztek utána az interneten, hogy miként költözhetnének külföldre. A lekérdezéseket összesítő Google Trends szerint a „how to move abroad” kifejezés mellett „Kanada”, „hogyan költözhetek Kanadába” és a „munkahelyek külföldön” szerepelt a legnépszerűbb keresések között.

Fotó: Trump Facebook oldala

Az elmúlt napokban több híresség bejelentette, hogy elköltözik vagy máris elköltözött az Egyesült Államokból, mert nem tud megbékélni a gondolattal, hogy Donald Trump nyerte a november 5-i elnökválasztást. Az utóbbiak között van a mexikói származású, de Texasban született Eva Longoria, aki kevesebb mint tíz nappal a választások után a Marie Claire-nek már múlt időben beszélt arról, hogy családjával együtt hátat fordít az USA-nak, ahol felnőtt élete legnagyobb részét töltötte. „Nem pusztán az sokkoló, hogy győzött, hanem hogy a legmagasabb közhivatalt egy gyűlölettől fröcsögő elítélt bűnöző foglalja el” – nyilatkozta a Született feleségek sztárja. Hozzátette: abban a kiváltságban van része, hogy ha menekülnie kell, el tud menni valahova, viszont „a legtöbb amerikai nem ilyen szerencsés, megragadnak ebben a disztópikus országban”. A színésznő egyúttal világossá tette, döntésében az is szerepet játszott, hogy elégedetlen az adók és a hajléktalanok helyzetével a demokraták által kormányzott Kaliforniában.

Digitális nomádok és…

Nem Longoria az egyetlen, aki elviselhetetlennek tartja a Donald Trump által elnökölt Egyesült Államok gondolatát. A Newsweek a külföldre költöző hírességek „egész névsorát” közölte. A kitelepedést fontolgatók között van Sharon Stone, Barbra Streisand, Miley Cyrus és Whoopi Goldberg is. Hozzá kell tenni, hogy némelyikük már a republikánus politikus előző, 2016-os választások alkalmával is bejelentette emigrálási szándékát, majd visszakozott.

A Washington Post már a választások előtt külön cikkben próbált eligazítást adni mindazoknak, akik „politikai csalódottságuktól” vezérelve esetleg a kitelepedést fontolgatják. A Személyes pénzügyek rovatban közölt írás figyelmeztet: a kitelepülés bonyolult és gyakran költséges. (Nem véletlen, hogy az amerikaiaknak csak elenyésző része költözik külföldre politikai okokból.) Van viszont egy egyszerűbb, kevésbé kockázatos lehetőség: a digitális nomáddá válás. A hasznos tanácsok egyike: ne felejtsék el, hogy amíg amerikai állampolgárok, mindaddig adófizetési kötelezettségük van az Egyesült Államokkal szemben, bármelyik sarkában a világnak dolgoznak és élnek.

… digitális migránsok

Akik számára a kitelepedés nem opció, azok közül sokan úgy próbálnak látványosan hangot adni nemtetszésüknek, hogy „elköltöznek” az X-ről. November 6-án nemcsak a Donald Trump mellett teljes mellszélességgel kiálló többségi tulajdonos, Elon Musk bejegyzései döntöttek nézettségi rekordot, hanem a közösségi platformról távozók száma is.

A Tesla alapítója két éve vásárolta meg az azóta X-nek átnevezett Twittert, a mostani elnökválasztási kampányban pedig vagyonostul beállt a republikánus jelölt mögé. Az X-nél történt változások miatt csalódott liberálisok most „barátságosabb vidékekre” költöznek, a legfőbb haszonélvező pedig ezúttal nem a Meta Threads, hanem egy új közösségi platform, írja a Washington Post. A Bluesky az elmúlt három hónapban több mint kétszeresére nőtt, a választások óta eltelt bő hét alatt több mint 1,25 millió felhasználóval bővült. Még mindig nagyságrenddel elmarad az X-től és a Threads-től, de folyamatosan növekszik. Az újság megjegyzi, hogy az amerikai baloldal a Meta tulajdonosára, Mark Zuckerbergre is neheztel, amiért az utóbbi időben nyitott Trump irányába.

Nem, nem, nem és nem

A választás utáni napokban több amerikai sajtótermék is felfigyelt rá, hogy drasztikusan megnőtt az érdeklődés az Egyesült Államokban egy jóformán elfeledett dél-koreai feminista mozgalom iránt. Fiatal liberális nők a közösségi médiában arra buzdítják egymást, hogy iratkozzanak be önvédelmi tanfolyamra, töröljék a társkereső alkalmazásokat, illetve szerezzenek be egy vibrátort. Azaz: bojkottálják a férfiakat, így állva bosszút Donald Trump megválasztása miatt.

A 4B, azaz 4Nem mozgalom 2016 környékén indult Dél-Koreában, hogy felhívja a figyelmet a nemi egyenlőtlenségekre. A mozgalomhoz csatlakozó, egyébként heteroszexuális nők elutasították a házasságot, a gyermekvállalást, a randizást és a férfiakkal való szexet. A 4B a házasság, szülés, randevúzás és szexuális kapcsolat koreai elnevezésére utal.

Bár kikerült a nyugati nyilvánosság érdeklődésének homlokteréből, a koreai mozgalom sokak számára életformává vált. Ezzel szemben a New York Times-nak nyilatkozó szakértő nem jósol hasonló jövőt az amerikai mozgalomnak. Hangsúlyozta: az így tiltakozó nők mindössze fel akarják hívni a figyelmet: bántja őket, hogy a férfiak – különösen a fiatal férfiak – tömegesen szavaztak egy szexuális visszaélésekért elítélt elnökjelöltre, aki ráadásul három konzervatív főbíró kinevezésével zöld utat adott az abortuszjogok csorbításának.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?