Indul a Trump-éra: Románia segítheti Amerika térségbeli érdekérvényesítését
Január 20-án iktatják be hivatalába Donald Trumpot. Milyen négy évre számíthatunk a megválasztott elnök nyilatkozataiból kiindulva? Milyen szerep hárul Elon Muskra? Hogyan viszonyul majd Romániához az új amerikai adminisztráció, s képes lesz-e alkalmazkodni a washingtoni változáshoz Bukarest? Külpolitikai elemzőt kérdeztünk.
„Mindaz, amit ma a megválasztott elnök és holdudvara nyilatkozataiból tudni lehet, arra enged következtetni, hogy nem lesz egy unalmas periódus az elkövetkező négy esztendő sem. A politikai deklarációk szintjén egyrészt azt látni, hogy Donald J. Trump az Egyesült Államok újrapozicionálását a világpolitikában igencsak komolyan gondolja, és ennek érdekében akár katonai erővel is hajlandó fellépni, lásd a Panama-csatorna és Grönland, vagy akár Kanada kapcsán tett kijelentéseit. Másrészt továbbra dolgozik az orosz-ukrán háborúban bekövetkező tűzszüneten” - mondta Szenkovics Dezső, a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem kolozsvári karának dékánja. Szerinte erre enged következtetni az, hogy a híradások szerint előkészítési fázisban van a Trump-Putyin találkozó.
A geopolitikai szakértő ugyanakkor megismételte a már korábban is megfogalmazott álláspontját, miszerint a Trump által mondottakat nem lehet és nem szabad szó szerint értelmezni. „A megválasztott elnök a túlzások, a nagy szavak embere, ha úgy tetszik, a metaforák nagymestere. De abba a csapdába sem szabad beleesni, hogy mindazt, amit mond, nem vesszük komolyan és csupán csak túlzásként, nagyotmondásként értelmezzük. A trumpi politikai kommunikáció nem a külpolitikában vagy diplomáciában jól megszokott és bevált panellek és szófordulatok mentén zajlik, de amit mond, annak van súlya, annak van szubsztrátuma” - fogalmazott a Maszolnak az elemző.
Szerinte az elkövetkező periódusban nagy valószínűséggel változás várható az amerikai külpolitikában abban a tekintetben is, hogy véget ér az értékeken alapuló, ideológiailag meghatározott és behatárolt politizálás és helyét átveszi az amerikai érdekeken alapuló külpolitika. „Ennek kifejtésére itt most nincs lehetőség, azonban ennek akár jelentős pozitív hatása is lehet a világnagyhatalmak közötti konfliktusok kezelésére, ugyanis – mint ahogy azt a tárgyalástechnikában tanítjuk – az érdekek mentén történő tárgyalás sokkal nagyobb valószínűséggel vezet eredményre, mint az értékkonfliktusok esetében, amelyek lényegében tárgyalás útján feloldhatatlanok” - hangsúlyozta az egyetemi oktató.
Kapcsolódó
Szenkovics Dezső úgy látja, az elkövetkező négy esztendőben tovább fog zajlani és éleződni a nagyhatalmi rivalizálás az Egyesült Államok, Kína és Oroszország között, és ebben a versenyben Trump nem fog elriadni attól sem, hogy Amerika nagyhatalmi státuszának megőrzése és fenntartása érdekében akár merészebb lépésekre is elszánja magát. „A Panama-csatorna és Grönland pedig két olyan geostratégiai pont a világtérképen, amelyeket egy háborús vagy háborút sejtető, arra felkészülő korban kötelező módon ellenőrizni kell ahhoz, hogy a geopolitikai erőegyensúly ne változhasson” - mondta az elemző.
Ami Elon Musk várható szerepét illeti, a szakértő úgy látja, egyelőre nehéz azt megítélni. „Mindeddig azt láthattuk, hogy egy-egy témával kapcsolatban igencsak hangosan mondja el véleményét, de mindennek még nem tulajdonítanék különös jelentőséget. Kérdés az, hogy az új amerikai adminisztrációban mennyire kap szabad kezet Musk külpolitikai kérdésekben. Szerintem semmi sem fog jelentős mértékben változni, a nagyhatalmak eddig is élesen véleményt nyilvánítottak és ha szükségesnek érezték, be is avatkoztak ott, ahol úgy gondolták, hogy saját érdekeik jelentősen sérülnek. Ez alól nem volt kivétel az Egyesült Államok sem” - fogalmazott Szenkovics Dezső. Hozzátette: folytatódik majd ugyanaz a folyamat, ami eddig is zajlott, csupán annak ideológiai töltete, előjele változik, a módszerek maradnak, csak a célok változnak.
Belép-e Musk a romániai kampányba?
Emlékeztettük a külpolitikai elemzőt arra, hogy Musk diktatórikusnak nevezte a román alkotmánybíróság döntését az elnökválasztás érvényesítéséről. Ennek alapján számíthatunk-e a miliárdos üzletember belépésére a májusi államfőválasztási kampányba? - kérdeztük. A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy még a romániai elnökválasztás előtt Németországban előrehozott választások lesznek. „Ma már tudjuk azt, hogy Musk a leköszönő német kormány politikáját is komolyan bírálta, az ország megmentését pedig az AfD-től várja. Mindezek azonban megint csak hangzatos szólamok, de nem tudjuk, hogy milyen hatással lesznek a német választási eredményekre. Azt gondolom, hogy ezt még a választások után is nehéz lesz objektíven bemérni” - fogalmazott Szenkovics.
Az egyetemi oktató szerint az, hogy mennyire aktívan és intenzíven folyik majd bele esetlegesen Musk a német választásokba, árulkodhat arról, mire számíthatunk Romániában az elnökválasztások esetében. „Ennek fényében azonban azt elképzelhetőnek tartom, bár kis valószínűséggel fog bekövetkezni, hogy egy nyilatkozat erejéig Musk személyesen kiálljon egyik vagy másik államelnökjelölt mellett. Németországgal szemben, nincsenek személyes üzleti érdekei Romániában, másrészt ha a január 20. után felálló Trump-adminisztrációban valamiféle szerepet kap, valószínű, hogy a fókusz is változni fog és sokkal inkább a belpolitikára terelődik” - mondta a külpolitikai elemző.
Megemlítettük: miközben Európa-szerte a politikai vezetők stratégiákat dolgoznak ki Trumpra várva, Bukarestben nagy a csend. Kérdésünkre, hogy ez mivel magyarázható, a szakértő két jelentős okot emelt ki. „Egyrészt az utóbbi hónapok belpolitikai történései sem tették lehetővé azt, hogy ezzel komolyan lehessen foglalkozni, hiszen a politikai elit folyamatos kihívások és megpróbáltatások előtt állt (választási szuperév, az elnökválasztások körüli helyzet, nehezen felálló koalíciós kormány, a költségvetés helyzete és az ebből eredő megszorító intézkedések stb.). Másrészt az amerikai-román viszonyra az elmúlt évtizedekben a megfelelési kényszer volt a jellemző, amihez túlságosan bonyolult stratégiára nincs szükség. Előreláthatóan az fog történni, hogy Románia erősen fog figyelni a megfogalmazódó amerikai érdekekre és minden eszközzel azon lesz, hogy ezek elérésében az Egyesült Államokat segítse a térségben” - fogalmazott Szenkovics Dezső.
Az alábbi videón Donald Trump választási győzelme utáni beszédét idézzük fel.
CSAK SAJÁT