Felkavarta az európai politikát Elon Musk
Amint az várható volt, nagy vihart kavart Elon Musk beszélgetése az ellenzéki, szélsőjobboldaliként emlegetett Alternatíva Németországnak (AfD) párt társelnökével másfél hónappal az előrehozott német választások előtt. A Donald Trump megválasztott amerikai elnök jobbkezének tartott üzletember markáns véleménynyilvánításait sokan politikai beavatkozásként értékelik.
Elon Musk interjúját Alice Weidelle, az AfD társelnökével az X-en közvetítettek. A Mandiner beszámolója szerint a német politikus emlékeztetett arra, hogy Németország az egyetlen nagy ipari ország, amely lekapcsolta az atomerőműveit, miközben egy ipari országot csak nap- és szélenergiával nem lehet üzemeltetni.
Weidel jelezte, hogy egy átlagos német alkalmazott a magas adók miatt az év több mint felében az államnak dolgozik, amely ráadásul még diszfunkcionális is, nem biztosít megfelelő oktatást, az iskolákban, egyetemeken például alig tanulnak a diákok mást, mint gender studiest, Németország PISA-eredményei pedig a béka tompora alatt vannak. „Az egyik oka annak, hogy a fiatalok most már ránk szavaznak, az, hogy rendes oktatási rendszert akarnak, amely ellátja őket a megfelelő képességekkel" - fogalmazott a társelnök, aki szerint az oktatásban vissza kell térni az érdemalapúsághoz, és ki kell vezetni a „szocialista gender-cuccokat". Musk ezt úgy kommentálta: úgy látja, hogy Németországot is erősen megfertőzte a „woke agyvírus".
Weidel ezt követően tovább sorolta Németország problémáit: bár Németország tavaly több mint egybillió euró jövedelemadót szedett be, az állam nem tud bánni az adófizetők pénzével, és a migránsoknak nyújtott szociális segélyekre fordítja azt. 2015 óta szerinte hétmillióan jöttek be az országba, ezek 57 százaléka papírok nélkül, mert a rendszer megengedi a migránsoknak, hogy a határ előtt eldobják a papírjaikat, s így papírok nélkül már nem lehet őket deportálni.
Kapcsolódó
Az MTI által idézett beszámoló szerint Weidel és Musk azon viccelődtek, hogy Muskot most mindenki támadja azért, mert állítólag „beavatkozik a német belpolitikába", ám akkor senki sem tiltakozott a fősodratú médiában, amikor Bill Gates és Soros György avatkoztak be. Ezután a cenzúráról beszélgettek, amiről Weidel elmondta: Adolf Hitler azért nyerhetett egykor választást, mert az övé volt a média. Weidel elmondta Hitlerről, hogy ő vállalatokat államosított, azaz baloldali, szocialista volt, ők, az AfD pedig ennek épp a szöges ellentettje, ők meg szeretnék szabadítani az embereket az államtól. Önállóan gazdálkodó, önállóan gondolkozó embereket szeretnének, akik képesek saját véleményt alkotni - fogalmazott Weidel.
Ukrajnáról Musk elmondta: Trump elnök viszonylag gyorsan véget fog vetni a háborúnak, és a háború folytatása csak Ukrajnának okoz kárt, mert Ukrajna kisebb ország, mint Oroszország, s ahogy halnak az emberek a háborúban, úgy romlik Ukrajna helyzete Oroszországéhoz képest. Weidel hozzátette: a konfliktusban folyamatos az eszkaláció veszélye.
Német felháborodás, uniós figyelem
A beszélgetés után Németország szövetségi bírósága azt közölte: elhagyják az X felületét, nem közölnek rajta többé ítéleteket. A bíróság szerint az X „a demokrácia-ellenesség és a szélsőjobboldali propaganda színpada lett”, miután Elon Musk, az X tulajdonosa ezen a felületen beszélgetett Alice Weidellel, az AfD társelnökével. A német bírók szerint ezzel az AfD olyan exkluzív felületet kapott, amit más pártok nem kapnak meg. Hozzátették: a német parlament hivatala már vizsgálja, hogy nem történt-e ez ügyben illegális pártfinanszírozás.
Az Európai Unió technológiai szabályozó hatóságai kiemelt figyelemmel kísérték Elon Musk közelgő interjúját. Egy körülbelül 150 szakértőből álló csapata vizsgálja, hogy az X betartja-e az EU technológiai szabályait. A brüsszeli és sevillai tisztviselők különös figyelmet fordítanak arra vizsgálatuk során, hogy az X algoritmusa nem biztosít-e tisztességtelen kampányelőnyt Weidel pártjának a riválisokkal szemben.
Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter azt követelte szerdán az Európai Bizottságtól, hogy „a legnagyobb határozottsággal” lépjen fel Elon Musk amerikai milliárdosnak az európai politikába történő beavatkozási kísérleteivel szemben, ennek hiányában Franciaország maga fog ilyen irányú intézkedéseket tenni. Muskot ugyanakkor meglepő módon a politikai ellenfelének számító Joe Biden külügyminisztere védte meg. Antony Blinken szerint Musk amerikai állampolgárként fejti ki véleményét, és ehhez joga van. „Hazánkban a magánszemélyek azt mondanak, amit akarnak” – fogalmazott a washingtoni diplomácia vezetője.
Georgia Meloni olasz miniszterelnök is reagált azokra a kritikákra, amelyek szerint Elon Musk beavatkozik az európai politikába. A Mandiner által idézett politikus szerint Musk csupán egy „nagyon gazdag ember, aki kifejezi véleményét”, és nem jelent veszélyt a demokráciára. Ezzel szemben veszélyesnek tartja, ha gazdag egyének pénzügyi erőforrásaikat arra használják, hogy politikai pártokat, egyesületeket és politikusokat támogassanak világszerte, befolyásolva ezzel a szuverén államok politikai döntéseit. Példaként említette Soros Györgyöt, akinek tevékenységét „veszélyes beavatkozásnak” minősítette. “Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen” – mondta Meloni.
Kapcsolódó
Musknak már több jogi kihívással is szembe kellett néznie a tartalom moderálásával kapcsolatban, de egyiknek sem volt olyan nagy tétje, mint az Alexandre de Moraes brazil legfelsőbb bírósági bíróval való leszámolása. Musk "cenzúrával" vádolta de Moraest, és feloldotta a fiókokra eredetileg kiszabott korlátozásokat - számolt be az Euronews..
De Moraes felszólította Muskot, hogy nevezzen ki jogi képviselőt a vállalatánál., ennek elmulasztása miatt pedig augusztus 30-án kitiltották az X-et Brazíliából a bírságok kifizetéséig. A kitiltás Bolsonaro volt elnök néhány ezer támogatójának tüntetéséhez vezetett. Szerintük a tiltás a politikai üldözésük bizonyítéka. A tiltást végül alig több mint egy hónappal később feloldották, miután az X 5 millió dollár bírságot fizetett Brazíliának.
Elon Mausk egy megjegyzés erejéig az érvénytelenített román elnökválasztással kapcsolatban is vélemény nyilvánított. Az alkotmánybíróság döntése után Mario Nawfal amerikai műsorvezető egy bejegyzésére válaszolt, aki szerint a romániai megmérettetés „normálisan zajlottak, amíg a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette az eredményeket egy állítólagos orosz beavatkozásra hivatkozva”. Musk hozzászólásában azt írta: „miként lehet egy bírónak úgy érvénytelenítenie egy választást, hogy közben ne tekintsék diktátornak?”
CSAK SAJÁT