Horvát elnök: Boszniában nem alakulhat ki fegyveres konfliktus

Nem kell különös jelentőséget tulajdonítani annak, hogy növelték az Európai Unió Boszniában állomásozó csapatainak a létszámát, a nyugat-balkáni országban ugyanis nem alakulhat ki olyan helyzet, amely fegyveres konfliktushoz vezetne – jelentette ki kedden Zoran Milanović horvát elnök a Vecernji List című zágrábi napilap internetes oldalának beszámolója szerint.

Az Oroszország és Ukrajna között kialakult helyzet miatt, elővigyázatosságból az Európai Unió 500 fővel megnövelte a Bosznia-Hercegovinában állomásozó csapatainak, az EUFOR-nak a létszámát.

Az EUFOR csapatai 2004 óta vannak jelen Bosznia-Hercegovinában, a mintegy 3500-ból eddig mintegy 600 tagjuk tartózkodott a nyugat-balkáni országban, a múlt héten érkezett osztrák, román, szlovák és bolgár katonákkal együtt most 1100-an vannak.Osztrák alakulat érkezik Bosznia-Hercegovinába | forrás: EUFOR Facebook-oldal

Zoran Milanović a megnövekedett katonai jelenlétre reagálva mondta azt, hogy a boszniai helyzetet nem lehet az ukránhoz hasonlítani, hiszen „itt nincsenek katonai egységek, nincsenek tankok”. Hozzátette: Milorad Dodiknak, a háromtagú boszniai elnökség szerb tagjának kijelentései csak „politikai szónoklatok”.

Annak ellenére, hogy Bosznia-Hercegovina nem szomszédos sem Ukrajnával, sem Oroszországgal, az országban tapasztalható szeparatista törekvések, például a boszniai Szerb Köztársaság intézményeinek a szövetségi intézményrendszerből történő kilépése miatt, az Európai Unió indokoltnak látta az elővigyázatosságot, hiszen a boszniai szerbek Szerbiához hasonlóan Oroszország szövetségesei, kulturális és történelmi kapcsolat köti össze őket, és Moszkva mindenben támogatja a szerbek törekvéseit.

Vlagyimir Putyin egy évvel ezelőtt arról beszélt, hogy Oroszország lépni fog, amennyiben Bosznia-Hercegovina közeledni kezdene a NATO-hoz. Az ország bosnyák és horvát politikusai többször is beszéltek arról, hogy Bosznia csatlakozna a nyugati katonai tömbhöz, míg a szerb politikusok elutasították ennek lehetőségét. Milorad Dodik többször is közölte, hogy véleménye szerint Boszniának semlegesnek kellene maradnia az orosz-ukrán viszonyt illetően, azt viszont leszögezte, hogy a boszniai szerbek soha nem fognak beleegyezni abba, hogy Bosznia-Hercegovina csatlakozzon az Oroszország elleni szankciókhoz.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?