Hollandiában a legjobb nyugdíjasnak lenni

A legmagasabb minősítést még három ország, Izland, Dánia és Izrael kapta meg, írja a Világgazdaság.

Hollandia lett az az ország, ahol a világon a legjobb a nyugdíjrendszer – az első helyet Hága Izlandtól vette vissza a Mercer CFA Institute indexe szerint, amely a nyugdíjrendszereket azok megfelelősége, fenntarthatósága és integritása alapján értékeli A-tól D-ig.Fotó: Pexels/Vlad Chetan

A tavalyi első Izland végzett az idén a második, Dánia pedig a harmadik helyen. Izrael volt az egyetlen másik ország, amelyik még megkapta rajtuk kívül a legjobb, vagyis „A” minősítést.

Hollandiában éppen most folyik a nyugdíjrendszer reformja, kollektív struktúráról inkább egyéni megközelítésre állnak át. A jelentés szerint a rendszer ennek ellenére a változást követően is jó előnyöket kínál, amelyet támogat az erős eszközalap és a szilárd szabályozás.

A legtöbb ország nyugdíjrendszerére azonban egyre erősebb nyomás hárul a népesség elöregedése, az államadósság növekedése és a magas infláció miatt, miközben ráadásul olyan kihívásokkal is meg kell küzdeniük, mint például az úgynevezett „haknigazdaságban” dolgozók bevonása.

 A „haknigazdaság” a munkaerőpiac egyik új jelensége, amelynek lényege, hogy egy online platformon vagy applikáción keresztül rövid távú, alkalmi munkákra jelentkezhetnek magánszemélyek. Ez a módszer ugyan nagyobb rugalmasságot és függetlenséget biztosít az érintettek számára, biztonságot azonban nem nyújt nekik.

A lényeg az, hogy az embereknek világszerte el kell kezdeniük gondoskodni magukról. Többé nem támaszkodhatunk csak a társadalombiztosításra vagy az állami nyugdíjakra – foglalta össze következtetéseiket David Knox, a jelentés szerzője.

A 47 vizsgált ország közül Argentína lett az utolsó, míg az Egyesült Államok két helyet csúszott hátra, és a 22. lett. Az egykori szocialista országok közül kettő szerepel a felmérésben: Horvátország gyenge közepesnek számító C+ minősítést kapott, Lengyelország pedig a gyengének minősülő C-t. Románia és Magyarország nem szerepel a vizsgált országok között.

Kapcsolódók

Kimaradt?