Hivatalosan is megkezdődnek kedden a csatlakozási tárgyalások a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával

Ukrajna és a Moldovai Köztársaság kedden Luxemburgban hivatalosan is megkezdi a tárgyalásokat az Európai Unióval annak érdekében, hogy a két ország teljes jogú uniós taggá válhasson. Az EU és egy harmadik ország közötti csatlakozási tárgyalásokra kormányközi konferencia (KKK) keretében kerül sor.

Egy diplomáciai forrás szerint az EU-27 kedden délután 15:30 (13:30 GMT) körül hivatalosan megnyitja a tárgyalásokat Ukrajnával, majd a Moldovai Köztársaság következik – számol be az AFP, amelyet az Agerpres idéz. A tárgyalások megnyitása a 26 uniós ország nehezen elért megállapodásának eredménye, meg kellett győzniük a 27-ik vezetőjét, Magyarország miniszterlenökét, Orbán Viktort  hogy ne gátolja a folyamatot. A magyar miniszterelnök hevesen ellenzett minden csatlakozási tárgyalást Ukrajnával, mondván, hogy az ország nem áll készen.

Fotó: Agerpres

Orbán Viktor az EU-27 vezetőinek decemberi csúcstalálkozóján végül beleegyezett abba, hogy elhagyja a tárgyalóasztalt, 26 kollégája pedig úgy döntött, hogy Kijevvel és Kisinyovval megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat. A kormányközi konferencia hivatalos megnyitása után a tárgyalók először elemezni fogják a két ország jogszabályait, hogy megvizsgálják, összeegyeztethetőek-e az uniós joggal.

Ez a szakasz, amelyet a brüsszeli szakzsargonban „átvilágításnak” neveznek, általában egy és két év közötti időt vesz igénybe – magyarázták diplomáciai források. Ukrajna vagy Moldova esetében azonban gyorsabban haladnak majd a dolgok, mert „már elég világos képünk van” a helyzetről – hangsúlyozta a névtelenség fenntartása mellett nyilatkozó uniós diplomata. A különböző tárgyalási fejezetek tényleges megnyitása azonban még hetekig, ha nem hónapokig tart. Nem valószínű, hogy az év vége előtt megnyílnak, miután a csatlakozásért nem lelkesedő Magyarország veszi át  július 1-jén a 27 tagállam minisztereit tömörítő EU Tanácsának hat hónapos elnökségét.

Az uniós állam- és kormányfők 2023. december közepére egyengették el az utat a csatlakozási tárgyalásokhoz. Magyarország azonban mostanáig halasztotta a tárgyalások hivatalos megkezdését Kijevvel, mivel úgy véli, hogy a feltételek nem teljesülnek. Az Európai Bizottság június 7-én úgy ítélte meg, hogy Ukrajna és a Moldovai Köztársaság mostanra teljesítette a tagsághoz szükséges valamennyi előfeltételt. Az uniós végrehajtó testület sürgette Kijevet, hogy hozzon intézkedéseket többek között a korrupció leküzdése érdekében. Emellett felszólított arra is, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a kisebbségekre, amihez Budapest ragaszkodott, mivel Ukrajnában magyar közösség él.

Az EU 2022 júniusában, néhány hónappal a Moszkva által kirobbantott háború kitörése után, egy rendkívül szimbolikus gesztussal adta meg a tagjelölti státuszt Ukrajnának, valamint a szomszédos Moldovának. A tárgyalások megkezdése csak egy lépés a hosszú csatlakozási folyamatban. A több mint 40 millió lakosú, mezőgazdasági nagyhatalomnak számító Ukrajnának számos kihívással kell szembenéznie az uniós tagsággal kapcsolatban, kezdve a pénzügyi támogatás kérdésével. Az EU reformokat tervez, hogy megbirkózzon a bővítéssel, és javítsa a 27 tagországgal már most is gyakran bonyolult kormányzási és döntéshozatali folyamatát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?