Donald Trump harminc százalékos importvámot vetett ki az EU-ból érkező termékekre

Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki szombaton az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre augusztus 1-jei hatállyal, miután Washington heteken át tartó tárgyalásai nem vezettek átfogó kereskedelmi megállapodáshoz az Egyesült Államok e kulcsfontosságú kereskedelmi partnereivel.

Az új vámokat az elnök a Truth Social oldalon szombaton közzétett két külön bejegyzésben jelentette be. A hét elején Trump újabb vámintézkedéseket hozott több országgal, köztük Japánnal, Dél-Koreával, Kanadával és Brazíliával szemben, valamint 50 százalékos vámot vetett ki a rézre – közölte az MTI.Az EU kész további tárgyalásokra az augusztus elsejei határidő előtt | Illusztráció: Pexels

Az Európai Unió abban reménykedett, hogy sikerül egy átfogó kereskedelmi megállapodást elérnie az Egyesült Államokkal a 27 tagállam számára. Az elmúlt napokban azonban Brüsszel már számított arra, hogy az amerikai elnök egyoldalúan bejelenti az uniós importot sújtó új vámokat.

Trump vámrendeleteinek sorozata, amelyet a Fehér Házba való visszatérése óta adott ki, havi több tízmilliárd dollár új bevételt hoz az országának.

Az Egyesült Államok vámból származó bevétele júniusig meghaladta a 100 milliárd dollárt a szövetségi költségvetési évben – derült ki az amerikai pénzügyminisztérium pénteken közzétett adataiból.

Ursula von der Leyen szerint az Európai Unió exportjára kivetett amerikai vámok súlyosan megzavarnák az alapvető transzatlanti ellátási láncokat, hátrányosan érintve a vállalkozásokat, fogyasztókat mindkét oldalon. Az Európai Bizottság elnöke közölte: „tudomásul vesszük az Egyesült Államok elnöke által küldött levelet, amely a módosított vámkulcsokat és az új határidőt tartalmazza".

Emlékeztetett arra, hogy kevés gazdaság van a világon, amely olyan mértékben nyitott és elkötelezett a tisztességes kereskedelem mellett, mint az Európai Unió. „Az EU következetesen a tárgyalásos megoldást részesítette előnyben az Egyesült Államokkal, ezzel is bizonyítva elkötelezettségünket a párbeszéd, a stabilitás és az építő jellegű transzatlanti partnerség iránt” – írta közleményében.

A bizottság elnöke megerősítette: az EU készen áll arra, hogy augusztus 1-jéig folytassa a tárgyalásokat a megegyezés érdekében. Ugyanakkor hozzátette, minden szükséges lépést megtesznek az uniós érdekek védelmében, ideértve arányos ellenintézkedések bevezetését is, amennyiben ez indokolttá válik.

Von der Leyen kiemelte: az EU eközben tovább mélyíti globális partnerségeit, amelyek szilárdan a szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelem elveihez kötődnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?