Bolojan: az új amerikai vámok a román gazdaságra is veszélyt jelentenek
Az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is – jelentette be Ilie Bolojan keddi sajtótájékoztatóján. „Ezt őszintén el kell mondanunk az embereknek” – fogalmazott az ügyvivő államfő.
Bolojan szerint az amerikai vámok megemelésének közvetlen hatására csökkenni fog az Egyesült Államokba exportáló, viszonylag kis számú román vállalat versenyképessége a tengerentúli piacokon. Elsősorban a gyógyszer-, acél- és alumíniumipari cégek lesznek érintettek. Jóval nagyobb hatása lesz viszont szerinte a vámoknak az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelemre, mert az USA az EU legfontosabb kereskedelmi partnere.
„Így közvetve az európai ellátási láncokba integrálódott romániai vállalatok is érintettek lesznek, mivel Németország Románia legfontosabb kereskedelmi partnere, és az Egyesült Államokba irányuló uniós export egyharmada a német gazdaságból származik” – részletezte Bolojan.
Emellett az ügyvivő államfő szerint a vámok érintik a pénzpiacokat és a tőzsdéket is. Közlése szerint nehéz megjósolni, hogy milyen következményei lesznek az amerikai intézkedéseknek, és „az (...) ezekre adott válaszok csak tovább bonyolítják a helyzetet”.
Bolojan elmagyarázta: az EU által belengetett viszontvámok csak növelnék a kereskedelmi háború költségeit, amelyek infláció, vásárlóerő-csökkenés és gazdasági recesszió formájában jelentkezhetnek – írja a sajtótájékoztatóról szóló beszámolójában az Agerpres.
Elmondta, hogy az amerikai lépések bejelentése óta tárgyalások folytak mind az EU és az Egyesült Államok között, mind az uniós tagállamok között a vámok újratárgyalásáról és az európai válaszlépésekről. Az utóbbi, hétfőn tartott tárgyalásokon Romániát Bogdan Ivan gazdasági miniszter és a brüsszeli nagykövet képviselte. Bolojan beszámolója szerint a tagállamok abban állapodtak meg, hogy az EU a viszontvámokat több szakaszban vezetné be. Első intézkedésként – válaszul az acél- és alumíniumvámokra – 10-25 százalékos vámot vezetnek be az Egyesült Államokból érkező élelmiszeripari termékekre.
„Mi abban voltunk érdekeltek, hogy az EU-ba importált nukleáris komponensek ne legyenek részei ennek a szankciós csomagnak, mivel fontos szerződésünk van a 3. és 4. cernavodai reaktor megépítéséről” – magyarázta Bolojan.
CSAK SAJÁT