Felmérés: a britek inkább az EU-val kereskednének Amerika helyett
A kedden ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek jelentős többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az Egyesült Államok helyett az Európai Unióval alakítana ki szorosabb kereskedelmi kapcsolatokat.
A legnagyobb brit közvéleménykutató csoport, a YouGov közölte: annak kapcsán végezte el 6421 brit állampolgár bevonásával a reprezentatív vizsgálatot, hogy Donald Trump amerikai elnök vámokat helyezett kilátásba az Egyesült Államok kereskedelmi partnereivel szemben, és ez szakértői aggályok szerint károsíthatja a brit–amerikai kereskedelmi kapcsolatokat is. Arra a kérdésre, hogy Amerika és az EU közül melyikkel szeretnének szorosabb kereskedelmi kapcsolatrendszert, a felmérés résztvevőinek 53 százaléka az uniót választotta, és csak 21 százalék jelölte meg az Egyesült Államokat.
Az átlagon belül a kormányzó brit Munkáspárt szavazóinak 75 százaléka mondta azt, hogy az Európai Unióval bővítené szívesebben a kereskedelmi kapcsolatokat, és mindössze 10 százalékuk örülne jobban, ha Nagy-Britannia az Egyesült Államokkal vonná szorosabbra kereskedelmi kapcsolatrendszerét – részletezte az MTI.
Az ellenzéki Konzervatív Párt választói közül is többen választották az EU-t: ebben a körben 37 százalék az unióval, 35 százalék Amerikával szélesítené a kétoldalú kereskedelmi forgalmat. A YouGov felméréséből kivilágló közvélekedés jórészt egyezik a munkáspárti brit kormány törekvéseivel.
Rachel Reeves, a londoni pénzügyi tárca vezetője – akinek személyében a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta először vett részt brit pénzügyminiszter az uniós pénzügyi vezetők csoportjának (Eurogoup) brüsszeli találkozóján – a múlt havi értekezleten felszólalva úgy fogalmazott: London a jövőben is elkötelezetten ápolja Amerikához fűződő kapcsolatait, de ezzel együtt is mélyebb, érettebb viszonyrendszert kíván kialakítani az EU-val.
Hozzátette: a Brexit egyik következményeként az Európai Unió és Nagy-Britannia kétoldalú áruforgalmának értéke a 2018-ban mért szint alatt jár.
Reeves egyértelműen visszautasította azt a nyilatkozatot, amelyet Trump gazdasági tanácsadója, Stephen Moore adott nemrégiben a The Times című konzervatív brit napilapnak. Moore szerint Nagy-Britanniának el kell döntenie, hogy „az európai szocialista modellhez” vagy az amerikai szabadpiachoz kíván-e közeledni, mert ha inkább az európai modell felé tart, az Egyesült Államok kevésbé lesz érdekelt a kétoldalú brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás megkötésében.
CSAK SAJÁT