Az EP teljes energiaembargót vezetne be Oroszország ellen

Az Európai Parlament nagy többséggel elfogadott állásfoglalásában a képviselők szankciókat követelnek Oroszország ellen, köztük teljes embargó bevezetését az orosz olaj-, szén-, nukleáris üzemanyag- és gázimportra vonatkozóan – írta az uniós testület csütörtöki sajtóközleménye.

Fotó: Európai ParlamentAz EP 513 igennel, 22 nemmel és 19 tartózkodással, azaz elsöprő többséggel fogadta el a határozatot.

Az EP szerint az embargót olyan tervnek kell kísérnie, amely biztosítja az EU energiaellátásának biztonságát. A testület hozzáteszi: olyan stratégiát is ki kell alakítani, amely lehetővé teszi a szankciók visszavonását abban az esetben, ha Oroszország lépéseket tesz Ukrajna függetlenségének, szuverenitásának és területi integritásának helyreállítására nemzetközileg elismert határain belül, és teljesen kivonja csapatait az ország területéről.

Az MTI közleménye szerint azt is kiemelték, hogy „a hatályos szankciókat mostantól az egész EU-ban és az EU nemzetközi szövetségesei által is teljes mértékben és hatékonyan végre kell hajtani.”

Felszólítják az EU vezetőit, hogy zárják ki Oroszországot a G20-ak csoportjából és más multilaterális szervezetekből, például az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, az Interpolból, a Kereskedelmi Világszervezetből, az UNESCO-ból. Ez fontos üzenetet küld majd Oroszország számára arról, hogy a nemzetközi közösség nem fog visszatérni az agresszor állammal folytatott korábbi együttműködéshez.

A szankciók hatékonyabbá tétele érdekében az uniós parlament kéri, hogy az orosz bankokat zárják ki a SWIFT bankközi kommunikációs rendszerből, tiltsák meg az orosz hajók belépését az EU területi vizeire és kikötését az EU kikötőiben, valamint szüntessék be az Oroszországból és Fehéroroszországból érkező és oda irányuló közúti áruszállítást. A képviselők követelik továbbá a „Vlagyimir Putyin orosz elnök és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök rezsimjéhez tartozó tisztségviselők vagy oligarchák, meghatalmazottak és strómanjaik teljes vagyonának lefoglalását”.

A képviselők többsége szerint az orosz csapatok által Ukrajnában, különösen Bucsán elkövetett sokkoló atrocitások, tagadhatatlanul háborús bűnöknek minősülnek. Hangsúlyozzák, hogy a háborús bűnösöket felelősségre kell vonni, és szorgalmazzák az Ukrajnában elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló különleges ENSZ-törvényszék létrehozását.

Az EP állásfoglalása megerősíti: a fegyverszállításokat folytatni és fokozni kell, hogy Ukrajna hatékonyan megvédhesse magát. A képviselők támogatják az ukrán fegyveres erőknek az uniós tagállamok által egyénileg, és az Európai Békefenntartási Eszközön keresztül közösen nyújtott további védelmi célú támogatást.

A képviselők felhívják a figyelmet arra, hogy a háború miatt közel 6,5 millió ukrán állampolgár kényszerült lakóhelye elhagyására, és több mint 4 millióan menekültek el az országból, ezért biztonságos humanitárius folyosókat szorgalmaznak a bombázások elől menekülő civilek evakuálására.

Mit szavazott le, és mint szavazott meg a Fidesz?

A Fidesz európai parlamenti képviselői a csütörtöki szavazáson is határozott nemmel szavaztak arra a javaslatra, hogy embargót vezessenek be az Oroszországból érkező gázra, kőolajra és nukleáris üzemanyagra - írta Facebook-bejegyzésében Gál Kinga fideszes EP-képviselő. Mint fogalmazott, egy ilyen intézkedés „megölné” a magyar gazdaságot, a magyar családokkal fizettetné meg a háború árát, ezért ezeket a javaslatokat határozottan elutasították.

A következő bekezésben viszont már teljesen mást állít. „Kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, elítéljük az orosz agressziót, ezért az európai egység érdekében az EP-határozatot a végszavazásnál támogatni fogjuk. Mindezt úgy tesszük, hogy elutasítjuk a gáz és kőolaj, valamint az atomenergia békés célú felhasználását célzó embargóbevezetésére vonatkozó javaslatokat az Európai Parlamentben és minden uniós intézményben” – fogalmazott a politikus.

És valóban, a végszavazásnál az ülésteremben levő 6 fideszes EP-képviselő támogatta a határozatot, ahogy a magyar ellenzéki honatyák is. 

A 444.hu összeírta az elfogadott határozat főbb pontjait:

  • Felszólítja Oroszországot, hogy azonnal vonuljon ki hadseregével Ukrajna teljes területéről.
  • Felsorolja, hogy milyen nemzetközi szerződéseket sértett meg Oroszország, köztük van a Budapesti Memorandum is.
  • Vlagyimir Putyint háborús bűnösnek nevezi, és több nemzetközi törvényszéket is felszólít eljárások elindítására az orosz katonák által meggyilkolt, megkínzott és megerőszakolt civil áldozatok ügyében.
  • Támogatja a tagállamokat, hogy külön-külön szállítsanak fegyvereket Ukrajnának, és azt is, hogy az EU további közös fegyverbeszerzéseket intézzen, újabb 500 millió euró értékben.
  • Humanitárius folyosók megnyitását követeli a civilek kimenekítésére a harcok elől, és még több segélyt Ukrajnának. Támogatni akarja a menekülteket ellátó és befogadó tagállamokat is.
  • Az EU-nak politikailag messzemenőkig ki kell állnia Ukrajna mellett, és elismernie, hogy Ukrajna az európai értékek védelmében harcol.
  • Támogatja, hogy haladjanak a tárgyalások Ukrajna felvételéről az EU-ba.
  • Felszólítja Oroszországot, hogy ne használjon tömegpusztító fegyvereket, és vigye el a katonáit az atomerőművek közeléből.
  • Üdvözli az eddigi szankciókat Oroszország ellen, és további szankciókat is követel az Európai Tanácstól.
  • Felszólítja a tagállamok kormányait, hogy az ENSZ-ben szervezzék meg békefenntartók küldését az ukrajnai atomerőművekhez.
  • Felszólítja a tagállamok kormányait, hogy érjék el Oroszország kizárását számos nemzetközi szervezetből, többek között a G20 csoportból és a WTO-ból is.
  • Felszólítja a Tanácsot és a tagállamokat, hogy a kivetett szankciókat szigorítsák, ne lehessen trükkökkel megkerülni azokat.
  • A tagállamok a saját igazságszolgáltatásukkal is csapjanak le a szankciókat kikerülő cégekre, személyekre.
  • Terjesszék ki a szankciókat az agresszív háborús propagandát terjesztő orosz személyekre is.
  • Felszólítja az európai cégeket, hogy teljesen szakítsák meg minden üzleti kapcsolatukat Oroszországgal.
  • Új szankciókat is követel: az összes orosz bankot kapcsolják le a SWIFT-rendszerről, az összes orosz érdekeltségű hajót tiltsák ki a kikötőkből, terjesszék ki a kereskedelmi szankciókat a közúti fuvarozásra is, és harmadik országokban regisztrált teherautókat se engedjenek az EU területéről kereskedni Oroszországgal és Fehéroroszországgal.
  • Teljes energetikai szankciót követel, azaz a gáz, olaj, szén és nukleáris fűtőelemek importjának teljes tilalmát.
  • Az EU szerezzen új forrásokat energiára és nyersanyagokra is.
  • Az összes EU-s tagállam állítsa le az orosz együttműködésben épülő atomerőművét, itt külön megemlíti a határozat Finnországot, Magyarországot és Bulgáriát. A Roszatom helyett nyugati cégek folytassák a munkát.
  • Minden közös energetikai együttműködést állítsanak le.
  • Tiltsanak ki minden Putyin közelében lévő befolyásos személyt az EU-ból, és akiknek van már vízumuk vagy letelepedési engedélyük, azoktól ezeket vonják meg. Ez az összes oroszországi kormányzóra és polgármesterre is vonatkozzon.
  • Ukrajna kapjon hatalmas újjáépítési segélycsomagot.
  • Kobozzák el az orosz oligarchák EU-ban tartott teljes vagyonát.
  • Kapjanak anyagi segítséget a menekültek és az energia-embargó miatt bajba került tagállamok az EU-tól.
  • Az európai testvérvárosok és más együttműködési szervezetek mondjanak fel minden szövetséget orosz partnereikkel.
  • Kapjon segítséget Ukrajna az idei mezőgazdasági munkák elkezdéséhez, vetőmagot, műtrágyát, gázolajat.
  • Támogatja a hágai nemzetközi törvényszék eljárását az orosz háborús bűnösökkel szemben.
  • Csapjanak le a tagállamok a korrupt orosz üzletemberekre.
  • Minden háborús bűnös elfogásához adjon segítséget az EU is.
  • Az orosz állami tévék európai sugárzását minden technológiai eszközzel lehetetlenítsék el.
  • Jelentsék be az EU-nak az európai bankok és pénzügyi szolgáltatók, hogy milyen orosz tulajdonú számlákat, eszközöket tartanak náluk. Vizsgálják ki, hogy vannak-e köztük a háborúért felelős személyek.
  • Támogatja, hogy a nemzetközi sport- és kulturális rendezvényekről kitiltsák az orosz államot képviselő személyeket.
  • Az EP-határozat jogilag csak javaslatnak számít. Azt fejezi ki, hogy az EP ezeket a lépéseket várja el az Európai Tanácstól, azaz a tagállamok kormányaitól. Az EU-s külügyminiszterek hétfőn ülnek össze, és vitatják meg az újabb szankciók kivetését.
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?