Az orosz gáz, szén és kőolaj importjának leállítását követelik egyes környezetvédelmi szervezetek a kormánytól
Környezetvédelmi szervezetek felszólították a román kormányt, hogy állítsa le az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok importját, és ezáltal szüntesse meg „Vlagyimir Putyin háborújának finanszírozását”.
A kabinethez intézett nyílt levélben a Declic Közösség, a Bankwatch Románia, a Greenpeace, a 2Celsius és a Gastivist nevű szervezetek azzal érvelnek, hogy az orosz–ukrán háború kezdetétől az Európai Unió tagállamai több mint 18 milliárd eurót fizettek Oroszországnak a fosszilis tüzelőanyagokért. Hozzáteszik, tavaly Románia 3,8 milliárd eurót költött orosz olajra, szénre és gázra. „A fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentése már nem csupán környezetvédelmi kérdés és klímacél, hanem erkölcsi kötelesség is” – fogalmaznak a levél aláírói, felszólítva a döntéshozókat, hogy alkalmazzanak kemény szankciókat Oroszországgal szemben.
A környezetvédelmi szervezetek emellett egyéb intézkedéseket is sürgetnek, többek között a megújuló energiaforrásokra való áttérés felgyorsítását.
Az EU által felhasznált nyersolaj 96 százalékát importból biztosítják, és ennek a mennyiségnek az egyharmada Oroszországból származik. „Ebben a ritmusban és a jelenlegi árakkal 2022-ben több mint 80 milliárd eurót fogunk küldeni Vlagyimir Putyinnak csak az olajimport révén. Ez több, mint Oroszország éves védelmi költségvetése. A tagállamok gyakorlatilag Oroszország ukrajnai háborújának finanszírozói” – hangoztatják nyílt levelükben a „zöld” szervezetek.