A kis országokat fenyegeti Medvegyev: „nem marad belőlük semmi”
Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese és Putyin egyik legradikálisabb szövetségese taktikai nukleáris bombázással való teljes megsemmisítéssel fenyegeti a NATO „kis államait”. Fenyegetései azoknak az országoknak szólnak, amelyek – mint fogalmazott – „megállapodtak az Oroszország elleni megelőző csapás lehetőségéről”.
„A kis államok katonai parancsnokai és fegyveres vezetői megállapodtak az Oroszország elleni megelőző csapás lehetőségéről. Mit is mondhatnék? Minél nevetségesebb egy állam, annál nagyobb az állam őrült vezetőjének arroganciája. Nincs nagyon, amit hozzátenni itt, mert amikor ilyen kijelentések hangzanak el, az embereknek egy dolgot kell szem előtt tartaniuk: ha például Oroszország taktikai atomfegyvert vet be az ilyen kijelentéseket tevő államok ellen, akkor nem marad belőlük semmi. Igen, a washingtoni szerződés (NATO-szerződés - a szerk.) 5. cikkelye működhet, de az az állam többé nem fog létezni” – mondta Dmitrij Medvegyev pénteken a TASZSZ hírügynökségnek, idézi a Digi24.
Medvegyev kijelentése két nappal azután hangzott el, hogy Vlagyimir Putyin elnök bejelentette az orosz nukleáris doktrína megváltoztatását, ami azt jelenti, hogy minden Oroszország elleni hagyományos támadás, amelyet egy atomhatalom támogat, közös támadásnak minősül.
„Javasoljuk, hogy bármely nem nukleáris állam által Oroszország ellen elkövetett, de egy nukleáris állam részvételével vagy támogatásával végrehajtott agresszió az Orosz Föderáció elleni közös támadásnak minősüljön” – mondta Putyin. Hozzátette, Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy atomfegyvereket használjon, ha Oroszországot vagy Fehéroroszországot agresszió éri, akár ha hagyományos fegyverekkel is.
Kapcsolódó
Mindeközben Ukrajna egyre kitartóbban követeli a NATO-szövetségesektől, hogy engedjék meg neki, hogy nyugati, nagy hatótávolságú fegyvereket használjon a mélyen orosz területen lévő katonai célpontok ellen. Míg Németország egyértelműen kiállt egy ilyen megállapodás ellen, és az Egyesült Államok még nem tett semmilyen bejelentést a Biden-Zelenszkij találkozót követően, más NATO-tagországok kiálltak amellett, hogy Ukrajna jogot kapjon nyugati fegyverek használatára Oroszország ellen.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök sürgette Ukrajna szövetségeseit, hogy adjanak zöld utat a nyugati fegyverek használatának Oroszország elleni nagy hatótávolságú rakétatámadásokhoz. Lengyelország május óta kijelentette, hogy Ukrajna szabadon használhatja az általa felajánlott fegyvereket orosz terület ellen, ahogy akarja, és felszólította a Kijevnek katonai segítséget nyújtó többi országot, hogy ugyanezt tegyék.
(Nyitókép forrása: Facebook/NATO Allied Air Command)
CSAK SAJÁT